İş Görüşmelerinde Seçilebilirlik Etkisi (Kariyer Hikayesi Oluşturmak )

story

İş görüşme süreçlerinde profesyonelleri  birbirlerinden ayrıştıran en önemli özellik kariyer sunumları oluyor.

Kariyer sunumlarının iş görüşmelerinde ki yeni ifadesi Kariyer Hikayesi. İyi bir kariyer hikayen varsa iş görüşmelerinde iyi şansın var anlamına geliyor.

Kariyer hikayeleri özellikle 2008 (ekonomik krizin ardından) tüm profesyonel kariyer danışmanları ve koçları tarafından önce Amerika’da danışanlarına ardından da Avrupa’da (Potekiz, Fransa, Yunanistan, İtalya benim gözlemlediğim en profesyonel uygulamarın olduğu ülkeler) yaygınlaşmaya başlayarak danışanlara uygulanmaya başladı.

Ardından bu konuda deneyimli danışmanların yazdıkları kitaplar gündeme gelmeye başladı.

Bu konuda ilk yazılan kitap, Tell Me About Your Self:Whats your story’ dir. Kitap içerik olarak ve literatür olarak güzel ama pratiklik açısından bence vasattır.  Amerika’da takip ettiğim sanırım bir düzine kariyer danışmanı ve etkili sunum danışmanıda bu alanda araştırmalar yaparak kitap yazmaya veya çıkarmaya hazırlanıyor.

Bugün kariyer hikayesinin en önemli avantajı,  “Seçilebilirliğinizi “ arttırtmaktır.

Kariyer Hikayesi iş görüşmelerine görünmeyen bir dinamizm kazandırıyor. Sıradan görüşmeleri farklılaştırıyor.   Amerikalı üst düzey kariyer danışman ve koçları Kariyer Hikayesi’nin 3 temel hedefi olduğunu vurguluyorlar.

1. Kişisel farkındalık oluşturması.

2. Kısalan iş görüşmesi zamanlarınında Olumlu, Samimi ve Sohbet havasında iş görüşmelerinin/mülakatların gerçekleşmelerini sağlamak.

3. Mülakatı yapan kişide Algıda seçicilik oluşturulması

Benim çalıştırdığım profesyonellerde ki gözlemim, profesyonelin kariyer geçmişi oluşturması, kişinin kendisine ve başardıklarına karşı heycanını, moralini, motivasyonunu ve farkındalığını ciddi ölçüde yükseltiyor. Danışanlarımla beraber hazırladığımız kariyer hikayelerinin içselleştirilmesi ve etkili kişisel sunum ile aktarılabilir olması hikayenin değerlendirici nezninde kabul edilebilirliğini doğal yolla sağlıyor.

Sıkı ve içselleşmiş bir kariyer hikayesi, duruşunuzu ve iletişim tarzınızı profesyonel normlarda başlatsada ilerleyen dakikalarda mülakatı yapan kişi ile uyumunuzu kolaylaştırıyor. Ve  iletişim sohbet havasında devam ediyor.  Mülakatçı da bu rahat iletişim içerisinde bana ilişkin her türlü soruyu sorup cevabını rahat bir şekilde alabiliyor.

Türkiye’de henüz kariyer danışmanlığı ve koçluğu bir meslek olmadığı ve kısa bir süre içerisinde olmayacağı için bu tür bir hizmeti profesyonel koçluk  hizmeti olarak düşünüp algılayabilirsiniz. Bu işin  bir meslek olabilmesi için mesleğin etik standartlarının oluşması ve buna yönelik dünyada kabul görmüş derneklerin Türkiye’de de faaliyete geçiyor olması gerekir. Henüz ben kimsenin yol haritasında böyle bir girişim olduğunu veya olabileceğini düşünmüyorum.

Linkedin üzerinde ki CareerSpot grubunun kurucusu olduğum için Perşembe günleri iş görüşme sürecine ilişkin Online ve Canlı Webinerler yapıyorum. Eğer CareerSpot grubu üyesiyseniz duyurulardan takvimi takip edebilirsiniz.

Bugün size konuya ilişkin tavsiye edeceğim kitap “Presenting to Win” The art of telling your story. Fortune dergisi tarafında MUST READ olarak değerlendirildi.

Kariyer Hikayesi oluşturmak kolaymıdır?

Kesinlikle bir süreç işidir ve zaman ile daha iyi bir form kazanır.

Herkese kariyerinde iyi bir hafta dilerim.

Can Büyükalkan

 

Bir Cevap Yazın