Etkili Özgeçmiş Oluşturmak !

cv

İş arama sürecine girmiş bütün profesyonellerde gözlemlediğim ilk alışkanlık, özgeçmişi en mükemmel şekilde hazırlamak oluyor. Bunun için arkadaşlardan örnekler istenir, karşılaştırılır, en iyi font seçimleri yapılır ve format hazırlanır. 

Bu yazıyı sonuna kadar okuyun!

İkinci aşama o güzel hazırlanmış formatın içini profesyonel ve ikna edici şekilde hazırlamaktır. İşte bu noktada hatalar başlar. Kendi özgeçmişimizi  hazırlarken, beğendiğimiz özgeçmişe sadık kalmaya çalışarak kendi deneyimlerimizi var olana adapte etmeye çalışırız.

Bu efor, başkası için dikilmiş ve şık duran bir elbiseyi ödünç alıp kendimize yakıştırmaya benzer

Nasıl herkesin kariyeri başlangıç ve gelişimi itibari ile birbirinden farklı ise, özgeçmişler de birbirinden farklı olmalı ve bu farklılığı yansıtabilmelidir.

Kendi deneyimlerinizi başkasının özgeçmiş formatına işlemeye başladığınızda, özgeçmişiniz beğenilip davet edildiğiniz iş görüşmesinde , fark etmeden başkasının iletişim tarzı ile kendinizi ifade etmeye başlayacaksınız. Elinizde ki özgeçmiş iş görüşmesi için size rehberlik ediyor olacak.

Bu yaklaşım sayısız profesyoneli iş görüşmelerinde başarısız kılmıştır.

The National Resume Writers Association benimle aynı görüşte:) Samimiyim. Özgeçmişin bu şekilde hazırlanamayacağını söylemiyorlar bağırıyorlar.

Bu konuya girmişken size nacizane ve çok önemli bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İyi Özgeçmiş, iş görüşmesine davet aldırır.  Ve kendi tecrübeniz dahilinde iyi bir özgeçmiş hazırlamak HERKESİN BİRİNCİ DERECEDE SORUMLULUĞUDUR, neden? Cevap basit, siz para karşılığı iş yapan profesyonellersiniz. İş arama sürecine girdiniz ve profesyonel için özgeçmiş yaşamda sahip olabileceği en önemli Finansal dökümandır.  Bu kadar önemli bir belge nasıl kopya çekilerek hazırlanabilir? Veya nasıl kendi para kazanma kabiliyetinizi bir başkasının kabiliyetine veya ellerine bırakabilirsiniz?

Diyelim hazırlamak zor geldi veya kendi söküğünüzü dikmek istemediniz ve bu işi bir uzmana bıraktınız… Uzmanın sizi sizden daha iyi tanıyabileceğinden nasıl emin olabilirsiniz? Profesyonel bir deneyim ve kişiyi anlamak bu kadar kolay olabilir mi? Son günlerde duyduğum hit kelimelerden bir tanesi TAMAM SENİ ÇÖZDÜM. Profesyonel koçluk ve liderlik deneyimlerime göre kimse kimseyi kısa bir sürede çözemez. 

The National Resume Underwriters, süper bir kuruluş değil fakat gayretliler en azından bu meseleğe bir standart getirmeye çalışıyorlar ve belli temel ilkeler ile Özgeçmiş yazma mesleğine girmek isteyen profesyonelleri eğitiyorlar ve sertifikasyon için sınavdan geçiriyorlar.  Bu güzel bir haber. Zaman içerisinde çok  daha gelişeceğinden eminim.

Özgeçmişinizi oluşturmak bir süreçtir. Her başarılı projede zamanın %50 si planlamaya ayrılır. Sizin özgeçmişinizin hazırlanması ciddi bir projedir. Madem size finansal bir avantaj sağlayacak o zaman hakkını vermek lazım. Özgeçmiş için kendiniz ile ilgili detayları bir araya getirmek, iş görüşmesine davet edildiniz veya edilmediniz anlamına gelir.  Burada önemli olan bir template veya özgeçmişin formatı değildir. Önemli olan sizin kariyerinize ait geçmişin nasıl bir format üzerinde temsil edilebileceğidir.  “Kariyerinize ait Geçmiş” Yani Kariyer Hikayeniz.

Bu yazımı şu an okuyorsanız lütfen dün yazdığım yazıyı da okuyun. “İş Görüşmelerinde Seçilebilirlik Etkisi”.

Bu yazıda kariyer hikayesinin önemini vurgulamıştım.

En iyi Özgeçmişi hazırlamak, En etkili özgeçmişi hazırlamak şüphesiz kendi kariyer hikayenizi oluşturduktan sonra başlayacak bir süreç.

Geçtiğimiz 10 gün içerisinde okuduğum ve kendi prensip ve tecrübelerim ile uyumlu bulduğum Martin Yate’in kitabını (Knock’em Dead Resumes)  okumanız için size tavsiye ediyorum. Matin Yate Newyork Times Best Selling Author ünvanına sahip bir yazar. Kitabı 5 Milyon kopyanın üzerinde satmış. Kitap İngilizce, yazım dili akıcı. Orta ve üstü İngilizce seviyesine sahip bir profesyonel anlayabilir.

Eğer acil bir görüşme yapmak zorundaysanız yapacak bir şey yok ama zamanınız var ise, bütün çalışan profesyonellerin kendi kariyer hikayelerini ve kendi hikayelerine uygun özgeçmişi hazırlamalarını tavsiye ederim.

Kariyer Hikayesi oluşturmak Zormudur? 

Evet, kolay bir süreç değildir. Bu hazırlığa ilişkin kitap varmı diye çok araştırdım. Malesef yok. Bir kaç kitabı okuyarak  ve kendi tecrübelerim ile harmanlayarak bir yöntem keşfettim.  Fakat kariyer hikayesine yönelik en yakın bulabildiğim kitap “Presenting to Win the Art of telling your Story”.

Linkedin üzerinde CareerSpot grubunun kurucusuyum. Grubumun 4100 üyesi oldu ve büyümeye devam ediyor.

CareerSpot grubu üyelerine özel Webinar çalışmaları gerçekleştiriyorum. Gruba üye olursanız duyurulardan takip edebilirsiniz.

Herkese kariyerinde başarılı hafta dilerim. 

Sorunuz veya sorularınız olursa aşağıdaki form üzerinden iletişim kurabiliriz.

Saygılarımla

Can Büyükalkan

Bir Cevap Yazın