Etkili Kişisel Sunum ve Etkili Özgeçmiş Oluşturmak Üzerine Tavsiye Ettiğim Kitaplar

ebookculture-660x564

Aralık ayındayız ve 2013 yılını uğurlamaya hazırız.

Bloğum üzerinden paylaşmanın anlamlı  olacağını ve sizlere de fayda sağlayacağını düşündüğüm 15 kitabın 6 sını bugün paylaşacağım.  Diğer kitapları 2013 yılını geride bırakmadan  başka bir yazımda paylaşmayı hedefliyorum.

Kitaplar hakkında daha fazla ve detay bilgi edinmeniz için sizi Amazon.com’a yönlendireceğim. Böylece başka okurların yaptığı kritikleri de okuma ve “look inside” opsiyonu ile kitapın içindekiler bölümünü ve yazarın kullandığı dil hakkında daha fazla hissiyata sahip olabileceksiniz.

İlk tanıtmak istediğim kitap grubu “Etkili Kişisel Sunum”. Etkili Kişisel Sunum üzerine yazmış olduğum yazılar ve profesyonel verdiğim eğitimler ile paralel 3 kitap önerisinde bulunmak istiyorum.

Nancy Duarte, Steve Jobs ve Jerry Weissman’ın ortak kesişim kümeleri dönüşüm ve eylem yaratan ilham verici sunum teknikleri. Basit ana mesaj etrafında kümelenen görseller, oluşturulan samimi hikayeler ve dönüşüm yaratan konuşmalar.  Steve Jobs, her elini attığı işte farklılık yaratan iş dünyasının kahramanı, Nancy Duarte ve Jerry Weissman Dünya’nın kabul ettiği iletişim koçları. Ortak paydaşları izleyici kitlesi üzerinde derin etki yaratmak.

İlk önereceğim kitap,

Presentation Secrets of Steve Jobs.

Bu kitabı okuduktan sonra Steve Jobs’ın (Steve Jobs – 2010 iPhone 4 Presentation ‘u) I phone 4 sunumunu seyrederseniz okuyacağınız kitaptaki konular, teknikler ve yaklaşımlar ile örtüştüğünü göreceksiniz.

Steve Jobs pazarı değiştiren muhteşem ürünlerini, ürünlerinin hikayelerini, sahnede, 5200 kişilik salonda her katılımcıyı derinden etkileyerek heycan uyandırarak aktarıyor.

Daha fazla detayı amazon.com’dan elde edebilirsiniz.

İkinci önereceğim kitap,

Resonate

Resonate Nancy Duarte tarafından yazılmış.  Nancy Duate’nin şirketi Silicon Vadiside ‘ki en büyük tasarım şirketi olma ünvanını ve en büyük 5. Kadın iş veren ünvanını elinde tutuyor. Nancy Duarte CEO ların iletişim koçluğunu yapıyor. Nancy Duarte aynı zamanda bir TED konuşmacısı, TED (Ideas Worth Spreading) konuşmasını dinlemek için lütfen linke klikleyin.

Resonate, ürün, hizmet veya sunum yapılacak konuya ilişkin hikaye oluşturmada ve harekete geçirmede üstün ve başarılı kişilerin şifrelerini bu kitabında paylaşıyor. Presentation Secrets of Steve Jobs kitabının tamamlayıcısı niteliğinde olduğu için paylaşmak istedim.

Daha fazla detayı amazon.com’dan elde edebilirsiniz.

Üçüncü önereceğim kitap,

Fortune dergisi tarafından “Must Read” “Mutlaka Okuyun” olarak işaret edilen Presenting to Win. Jerry Weissman’ı Nancy Duarte’ten ayıran en önemli özellik, Jerry Weissman’ın şirketinin 25 senedir Silicon Valley şirketlerin CEO larına yönelik özellikle IPO konuşmalarını, CEO’nun halk ile  iletişim konuşmalarını gerçekleştirmek üzerine sağladığı iletişim koçluk ve eğitim hizmetleri.

Jerry Weissman’ın Newyork Times’da çıkan röpörtajını okumak için lütfen klikleyin.

Paylaştığım üç kitap, kişisel sunum becerilerinin ortam ve mekan bağımsız, siz ve sizin fikirlerinizin izleyicileriniz ile buluşması ve fikir doğrultusunda eylem yaratma heycanı üzerine kuruludur.

Sizler ile paylaşmak istediğim ikinci grup “Etkili Özgeçmiş Oluşturma” üzerine 3 kitap.

Sizler ile paylaşacağım 1. Kitap

Knock ’em Dead Resumes

Kitabın yazarı Martin Yates. Martin Yates’in kitabı Newyork Times “best seller” listesinde yer almış. Martin Yates’in Kitabı 63 dile çevrilmiş ve 27. Baskısını gerçekleştirmiş.  Bu kitap içeriği itibarı ile kendine has ve özel.  Özgeçmiş hazırlamaya farklı bir bakış açısı getiriyor. Daha bilinçli bir yaklaşım sergiliyor. Kritikleri çok başarılı  Yönetim seviyesinde ki ve yönetim pozisyonlarına aday herkesin okumasını tavsiye ederim. Sizleri bilinçli bir çalışmaya sevk ediyor.

Sizler ile paylaşacağım 2. Ve 3. Kitaplar,

The Google Resume

Cracking The Coding Interview

Bu iki kitabı yazılım işinde çalışan profesyonel arkadaşlar için tavsiye ediyorum.

Google, Apple veya MS merkezlerinde veya yazılım ekipleri içerisinde yer almak ve rekabetin içerisinden sıyrılmak çok zor ve zahmetli bir süreç .  Yazılım mesleğine giriş yapacak veya yazılım mesleğinde çalışan profesyonellerin kariyer ideallerinde yurt dışında veya büyük şirketlerde çalışma heycanı  varsa bu iki kitap işlerine yarayacaktır.

Bu kitabı aynı zamanda  yazılım şirketlerinde iş görüşmesi yapan yazılım yöneticilerinin ve insan kaynakları uzmanlarının da okumasını tavsiye ediyorum.  Farklı ve olumlu bir perspektif kazanacaklardır.

Kitapların yazarı Gayle Laakmann McDowell.  Pensilvenya Universitesi mezunu yüksek lisansını Wharton Business School’da gerçekleştirmiş. Google’ın yazılım mühendisliği bölümünde 3 sene çalışmış. Yazılım gruplarına ekip liderliği yapmış. Google yazılım ekiplerinin işe alınmasında çok sayıda iş görüşmesinde yer almış.   Daha sonra bir Google çalışanı (Google girişimcisi) olarak kendi şirketlerini kurmuş ve kara geçirmiş.

Cracking The Coding Interview kitabı ile yazılımcıların iş mülakatların karşılaşabilecekleri 150 programlamaya ilişkin soru ve çözümüne ilişkin bir eğitim sağlıyor.

Kitaba Amazon.com’da 222 kişi yorum yazmış. 5 üzerinden ortalaması 4.7.

The Google Resume

Ben kitap olarak yazılım gruplarını Google’da bir geleceğe hazırlayan samimi başka bir kitap görmedim.  Amazon’da benzer bir iki kitap ile daha karşılaştım. Onları okumadım ama amazon.com’un “look inside” opsiyonu ile görme şansım oldu.

Kitabı değerlendirenler, bende dahil oldukça faydalı buldum.  Kitap ile ilgili değerlendirmeleri okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Kariyerinde Başarılı Bir Hafta Dilerim

İyi Okumalar,

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın