Mark Zuckerberg’in Facebook’u Bir Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Facebook Ads

Mark Zuckerberg Facebook’un kurucusu, şirket yönetim kurulu başkanı ve CEO su.  29 yaşında.

Forbes’un raporuna göre  Mark Zuckerberg Amerika’nın en zenginleri arasında ilk 25 içerisinde.

Net rakam bilinmemesine rağmen, facebook 1 milyar kullanıcıyı geçmiş durumda.

Bu inanılmaz bir rakam, herkes facebook’ta.

Mark Zuckerberg Harward eğitimini Facebook’u kurmak için bırakmış. Üniversite eğitimini tamamlamamış milyarderlerden biri.  Şirketini 2004 yılında kurmuş. 10 senelik bir gelişim ve büyütme sürecinin ardından 18 Mayıs 2012 yılında IPO (initial public offering) yapıyor ve bugün sahip olduğu servete kavuşuyor. Forbes verilerine göre Facebook ’un satış gelirleri 5.1 Milyar USD, en değerli 36. Marka ve piyasa değeri açısından 118. Sırada.  Facebook’un Pazar değeri 63.47 Milyar USD.

Facebook hisseleri  IPO ‘da 38 USD hisse başı değerden halka arz edilmiş.  Aradan 1.5 sene geçmesi ile birlikte hisse değerinin kapanışı 48 USD. WallStreet hissenin uzun dönemde büyük kazandırıcılardan biri olacağını tahmin ediyor.

Facebook’ta çalışan sayısı en son verilere göre 4600 kişi.

2013 yılının başlarında Facebook en iyi işveren olarak seçildi. Facebook’ta Intern olarak çalışmak bile başlı başına bir zenginlik kaynağı. The Telegraph’ın haberine Intern ( stajyerlerin) Facebook’ta ki senelik kazancı 74,000 USD. Çalışanlar minumum 6 haneli rakamlar ile işe başlıyor. Adam Ward Campus işe alım lideri, daha önce Qualcomm ve Triology’de Üniversite işe alım bölüm liderliğini ve Üniversite işe alım ekiplerinin oluşmasını ve geliştirilmesini sağlamış.  Amerikan üniversitelerinde oldukça saygın bir lider.

Alan Ward bir demecinde “Üniversite kampüslerinde ve bölgesel üniversite öğrencilerinin olduğu trend yerlerde kişisel ve kurumsal duruşumuzu her zaman sergiliyoruz. Bu sürdürülebilirlik açısından ve şirket ile ilgili dikkat çekmek açısından çok önemli, işe alım stratejilerimizde emlak ofisleri ile bile çalışıyoruz.”   Diyerek Amerikan Üniversitelerinin iyi öğrenciler için bir fırsat olduğunu belirtiyor.

5 sene önce Facebook’un CTO su Adam D’Angelo ve mühendis Yishan Wong, Facebook’un işe alım süreçlerini gözden geçiriyorlar ve stratejik bir yaklaşım ile, yolu Silicon vadisine düşmemiş ama dışarıda bir yerlerde ki yeteneklere dokunmak, onları yüzeye çıkarmak için bir yöntem geliştiriyorlar.  Yeni Zelanda’dan dahi ulaşılabilecek bir sistem içerisinde bu programcılara fırsat vermemiz gerekiyor diyor Yishan Wong.

Şansınızı denemek isterseniz bu örnek testi Facebook  sayfasında bulabilirsiniz.  Ace this test and get a job interview adlı Infoworld ‘ün makalesiden alınmıştır.

Şirketin COO su Sheryl Sandberg  Google’dan katılma. Bu transfer ile Facebook küresel hamlelerine dikkat etmek gerekecek. Küresel pazarda ve Sosyal Medya’nın yönünü tayin edenler bakalım ne tür iş entegrasyonlarına girerek yeni pazarlar ile eski pazarları entegre etmeyi düşünüyorlar? Her hamle yetenek ve işe alım konusunda ki rekabeti daha da kızıştırıyor.

 

“Think Like Zuck” Fcebook’u Facebook yapan dehanın 5 iş sırrı.

Herkese kariyerinde başarılı bir hafta dilerim.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Mark Zuckerberg’in Facebook’u Bir Milyar Kullanıcıya Ulaştı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın