Bilgi Girişimciliği ve Affiliate Marketing (İş Ortaklığı Pazarlaması )

AffiliateMarketing

Infopreneur (Bilgi Girişimcisi) konusunu araştırırken Affiliate Marketingi (İş Ortaklığı pazarlaması) incelemeden konu üzerinde bütünlük sağlanamayacağını düşünüyorum. Haftanın son gününü İş Ortaklığı Pazarlaması konusuna ayırmak istedim.

İş ortaklığı pazarlaması Wiki’ye göre, performansa dayalı pazarlama biçimi, iş ortağının harcadığı ve sonuç veren efora karşılık bir işletmenin iş ortağını ürün,ücret veya hizmet karşılığında ödüllendirmesi anlamına geliyor.

İş ortaklıkları geleneksel şekli bayi, dağıtıcı ağı olarak bilinse ve kullanılsa dahi Affiliate Marketing Bilgi Girişimciliği, İş Ortaklığı Pazarlaması online yaşam üzerinde gerçekleşiyor. Çoğu bilgi girişimcisi bu alanı kendi değerlerini ekleyerek ortaya koyuyor, ürün veya bilgi katma değerli bir şekilde size “güven veren” “dürüst” bir anlatım veya tavsiye yoluyla ulaşıyor.  Okuyucular bilgiyi, tavsiye edilen, hizmet ve ürünü kendi algı, kültür ve deneyimleri ile harmanlayarak satın alma veya almama kararı veriyor.

Bilgi Girişimcileri bu şekilde kendilerine ait özel bir bilgiyi veya kendi ürünleri ile yada bilgiyi başka ürünler ile birleştirerek nakite çevirmiş oluyorlar.

Amerika’da ve Türkiye için online ortamımdan  araştımalarımı yaparken o dönem Internet Security üzerine bir ihtiyacımdan oluştu, şifrelerim çalınmıştı. Bireysel internet güvenlik paketlerine bakıp bir daha bu duruma düşmemek için neler yapabileceğimi anlamaya çalışıyordum.  Yabancı sitelerden 20 Türkiye’den 4 site dikkatimi çekti ve bütün yazılanları ve önerilenleri sonuna kadar okudum.

Bana doğru bilgi verdiğine inandığım 3 siteye odaklandım ve bilgileri kendimce yorumlayıp, deneyip gözlemledim. Bu siteler tahmin edersiniz ki Bloglar.Dolayısı ile blog yazıları  ve yazarlarından oluşuyordu. Tanımadığım için linkedin ve diğer kaynaklardan yazarları inceledim, deneyimlerini anlamaya çalıştım ve sonunda tavsiye edilen 2 farklı üründen birini seçtim.

Ürünü seçerken direk şirketin web sitesine gidip ödememi yapıp almadım! Teşekkür ve minnettarlık ifadesi olarak kendi önerdikleri linkler üzerinden ilerledim ve ürünü, ürünün sitesinden satın aldım ve bu yazıları yazan ve beni bilgilendiren değerli insana fayda sağlamak ve sürdürülebilirliğini desteklemek amacı ile bir komisyonun kazanmasına yardımcı olduğuma inanıyorum. Bazen sorum olduğunda kendisine mail atıyorum. Aradan 2-3 gün geçsede cevap alabiliyorum. Bence çok değerli bir değiş tokuş diye düşünüyorum.

İş Ortaklığı Pazarlaması, kendinizi iyi hissettiğiniz bir konu üzerinde, araştırma, deneyim paylaşımı veya bilgi sunarken sizi tatmin eden veya inandığınız bir ürününün tavsiyesi ile başlayan bir süreç olabileceği gibi aynı zamanda, e-dükkan mantığında ürünleri siz satıyor gibi çalışabileceğiniz fırsatları da ortaya çıkarıyor.

Siz yeter ki yaptığınız işte iyi olun, satışı kapamak, kişiyi davet ettiğiniz sitede  iş ortaklığı yaptığınız firma tarafından hallediliyor. Satışın gerçekleşeceğinden emin olabilirmisiniz? Evet. Bu tür profesyonel dükkanların özel olarak satın alma ve kullanıcı deneyimi geliştirmeye yönelik ekipleri var. Eğer profesyonel ve bu işten ciddi paralar kazanan yerler ile iş ortaklığı yapacaksanız ki öyle yapmalısınız, en çok komisyon verene bilginizi ve itibarınızı yönlendirtmeyin. Eğer aklınız komisyonlara giderse yoldan çıkma ihtimaliniz olabilir 🙂 Amannn Dikkat! Böyle yüksek komisyonları duyduğunuzda dinleyin, araştırın ve prestijinize zeval gelmeyecek iş ortakları seçin.

Yakın zaman içerisinde, daha önce hem bir çağrı merkezinde hemde (concierge) konsiyerj hizmetleri veren bir şirkette çalışmış yönetici bir arkadaşım. Düşük gelirlilikten sıkılarak, farklı bir iş arayışına girdi. Aldığı teklifler ve rakamlar kendisini tatmin etmedi. O da kendi girişimini yapmaya karar verdi. Bir infopreneur olacaktı. En iyi bildiği konuyu ele aldı. Hediye tavsiyeleri her cinse ve her yaş gurubuna yönelik, deneyimlerini kategorilere ayırdı. Her kategoriyi araştırmaya başladı. Her kategori için yaş grupları ve dünyada ki trendleri incelemeye başladı. Çok meşakatli bir süreç geçirdiğini söyleyebilirim. Kullandığı sitelerden bir tanesi trendwatching.com, kendisi bu yazıma katkı sağlamak amacı ile 2014’ün 7 trendi için, Trend Watchingsayfasına gitmenizi önerdi.

Ürünler, renkler ve trendler, yaş kategorisi ve cinsiyet ve teknoloji… hepsinin birleşimi olarak yakın bir zaman içerisinde kendi bloğunu ve markasını ortaya çıkartıyor.  Başarılar ve hayırlı olsun diyorum. 3 aydan fazla emek harcadı. Umarım beklediği başarıyı yakalar.  Tüm bu araştıraların sonunda ürün tavsiyeleri veya fikirleri bir iş ortağına dayandırmak zorunda, bu yüzden çalışmanın bir kısmını global şirketler üzerinden gerçekleştirdi. Türkiye’de ki hemen hemen bütün büyük mağzacılık yapıları ile görüştü ama nafile. Türkiye’de ki şirketler affiliate marketing’e hazır değiller. Sistemleri yok. Dükkanlarında bekliyorlar, fiyatları indiriyorlar, SMS ve Eposta çılgınlığına ve telefon pazarlamacılığı gelenekselleşmeye veya gelenekselde kalmaya devam ediyorlar. Onların online kazanabileceklerini diğer Dünya’dakiler kazanıyor.

Konuya geri dönersem,

Amerika’da Cyber Monday  çılgınlığı 2 Milyar USD ‘lik satış getirdi. Bir günde ve online dünya üzerinden.

Cyber Monday de, dijital satın alma olduğu veya gerçekleştirildiği için internet trafiğini direk akıyor olarak düşünebilirsiniz. Blogcuların trafik desteği azımsanacak ölçüde değildir.  Belli alanlarda verilen tüyolar’a kişiler klikleyerek veya direk giderek online ortamın ve satın almanın tadını UCUZA çıkarıyorlar.

Amazon,Everything Store(Herşeyin Dükkanı) Sene sonu cirosunu 75Milyar USD olarak ön görmektedir. 2000 yılında başladıkları affiliate programı Amazon’un devleşmesini sağlamıştır.

PEKİ AMAZON’UN CİROSUNUN % KAÇLIK KISMI AFFILIATE MARKETING’DEN GELİYOR MERAK EDİYORMUSUNUZ?

TAM TAMINA %40. 10 senelik bir teknoloji ve vizyon ve emek yolculuğu, 75 Milyar USD ‘lik bir devin cirosunun %40’ı nı İş ortaklığı Pazarlaması ile gerçekleştirmesini sağlıyor.

Amazon sıfırdan yaşama geçmiştir. Jeff Bezos’un arkasında onu destekleyecek bir zenginlik yoktu. 2 odalı evinin garajında 3 sun server ile başlayan bir macera nasıl oluyor da 75 Milyar USD lik bir dev üstelik online bir dev yaratıyor? Çok nedeni vardır. Ama bazı nedenler daha temeldir. 

Bilgi çağı, bilişim ve telekom teknolojileri her bir bireye çok fazla fırsatları beraberinde getiriyor.

Bu fırsatları kullanabilmek için kendi niş alanımızı tanımlamamız ve o niş alan etrafında neler yapabileceğimizi keşfetmek bence bilgi girişimciliğinin en önemli adımı.  Niş alanı nakte dönüştürme süreci bence kolay olmayan ama zaman ile gelişecek ve sizi erken emekliliğe taşıyabilecek yolculuk. Sahip olduğunuz değerli bilgiyi nasıl nakte dönüştüreceğiniz ise üzerinde emek verilmesi ve çalışılması gereken bir alan.

Herkese iyi hafta sonları dilerim,
Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın