Özgeçmiş Hazırlarken Sıkça Yapılan 10 Hata (Bölüm III)

resume

Bugün Özgeçmişler üzerinde gözlemlediğim 10 hatadan kalan 3 hatayı sizler ile paylaşıp bu yazı serisini sonlandıracağım.  Blog istatistiklerine baktığımda konunun doğru kitle ile buluştuğunu, dikkat ve ilgi çektiğini görebiliyorum.

Özgeçmiş çalışmalarınızda kullanabilmeniz için 25 sırrı anlatan 25 sayfalık pdf kitapçığı hazırladım. Bu özel pdf kitapçığını ücretsiz olarak paylaşıyorum.  Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 25 Sırrı kitapçığını almak için lütfen aşağıda ki linki klikleyin.

Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 25 Sırrı E-Kitabı için Klikleyin

Kayıt olduktan sonra PDF formatında ki E-Kitabınız size iletiliyor olacak.  Bu kitabı alan arkadaşlar aynı zamanda ücretsiz Online Seminer etkinliğinden yararlanabilecekler.  Detaylar E-Kitap içerisinde yer alıyor.

Evet, yazımın isminden de anlaşılacağı gibi Etkili Özgeçmişin sırlarını birlikte açığa çıkartıyoruz.

Gözlemlediğim Ortak Hatalardan 8. si,

Özgeçmiş formatları birbirleri ile neredeyse aynı. Benim fark ettiğimi tahmin ediyorum başka değerlendiriciler de fark ediyordur. Popüler özgeçmiş word dosyası templateleri herkese açık ve internetten çok rahat erişim sağlanabiliyor.

Tavsiyem word dosyası yerine PDF dosyası kullanın en azından hazırlandığı gibi duracaktır. Özgeçmişler genellikle mail attachment olarak ulaştırılıyor. Word programları arasında ki farklılıklar dosyaların farklı bilgisayarlar üzerinde farklı görünümlerine sebep olabiliyor. Bunu engellemek için PDF formatı mail eklentileri için en iyi çözüm olabilir.

Word hemen hemen herkes tarafından kullanılan etkin bir editör yazılımı. Yaygınlığından dolayı çok sayıda kişi hazır template üretebiliyor ve bunlar ücretsiz veya ücretli olarak internet üzerinden elde edilebiliyor. Eğer word formatında bir template kullanacaksanız unutmayın,sizin gibi çoğu profesyonel o template yapılarını kullanıyor olacaktır.

Değerlendiricilerin önüne benzer templateler ile ulaşan çok sayıda döküman var.  Bu özgeçmişler sizin adınıza bir farklılık yaratmayacaktır.  Yanlış anlamayın tavsiyem bir özgeşmiş template’i oluşturmanız yönünde değil.   kendi size ait kelimeler ile özgeçmişin her bölmü tamamladıktan sonra  size uygunbir format oluşturabileceğinizi savunanlardanım.

Gözlemlediğim 9. Hata,

Benim elime çok sayıda özgeçmiş geçiyor. Özgeçmişleri sürekli incelediğim için  belirli tarz ve kalıpları görmeye ve fark etmeye başladım. Tahmin ediyorum değişim isteyen profesyonel tarafında işler şu şekilde gelişiyor. İş değişikliğine karar verdiğiniz andan itibaren eski özgeçmişiniz, arkadaşlarınızın özgeçmişlerini internetten elde ettiğiniz özgeçmişleri gözden geçiriyorsunuz, beğendiğiniz bir formatı ele alıp üzerinde çalışmaya başlıyorsunuz. İş kelimelere ve cümle yapılarına geldiğinde benzer şekilde kendinize adapte etmeye çalışıyorsunuz. Benzer şekilde adapte edilen özgeçmişler ve içerikleri mesleği seçme ve yerleştirme olan kişiler tarafından kolayca fark edilebiliyor. Bu durumun çok büyük dez avantajları var. Eğer kopya edilen özgeçmiş içerisinde bir hata var ise bu hata virüs etkisi gösteriyor. Bunun yanında çok emek vermediğiniz düşünülüyor ve özgün olmadığınız anlaşılıyor. Bir nevi özgeçmiş kopyacısı oluyorsunuz. Bu kişi kendisine zaman ayırmadı diye düşünülebiliyor, tehlike çanları sizin için çalmaya başladı anlamına geliyor. Böyle düşünmesinler kardeşim diyebilirsiniz! Ne yazık ki talebi yapan ve özgeçmişinizi  ileten sizsiniz. Özgeçmişinizin sizin sorumluluğunuzda bir döküman olduğunu unutmayın. Eğer özgeçmişinizi  email veya bir portal aracılığı ile paylaştıysanız, o kişinin nasıl düşünmesi gerektiğini söyleyemezsiniz. Özgeçmişleri sürekli inceleyen profesyoneller, işe alım yöneticileri, seçme ve yerleştirme işi ile uğraşan profesyoneller,  özgeçmişinizin nasıl oluşturulduğu hakkında hızlı ve neredeyse %100 e yakın doğru bir tespit yapabiliyorlar.

Özgünlük. Tek söylemek istediğim size ait, sizin kelimeleriniz veya cümleleriniz ve verileriniz ile oluşmuş bir özgeçmiş hazırlayın. Evet katılıyorum. Zahmetli bir süreçtir. Evet katılıyorum sıkıntı verebilir. Evet evet ve evet. Unutmayın özgeçmiş çalışmak istediğiniz şirket ile bağ kurmanızı sağlayabilecek, sizin finansal sürdürülebilirliğinizin devamını ve  istediğiniz işe girmenizi sağlıyacak  Tek belgeniz/dökümanınız.

Böylesine önemli bir belgeyi hazırlarken ve kişisel çalışmayı gerektiren bir döküman için sizin yerinizde olsam oturur, düşünür veya kendimi yeniden ele alırdım. küçük farklılıkların toplamı büyük farklılık yaratır. Özgün olmanız, farklılığınızı ortaya koyacaktır. Yazdıklarıma lütfen inanın.

Son Hata,

İngilizce özgeçmiş hazırlıyorsanız, mutlaka ama mutlaka gramer ve kelime kontrolü yapın. Eğer İngilizceye yeterince hakim değilseniz, bir profesyonelden destek alın. İngilizce özgeçmişinizi ilettiğiniz zamanve özgeçmiş İngilizcesi orta seviyede biri tarafından hazırlanmış ise ortaya vasat bir sonuç çıkmıyor. Kötü bir ürün çıkıyor. Kim ingilizcesi orta seviyede biri ile çalışmak ister ki? Eğer pozisyon ingilizce bilmenizi gerektiriyor ise ve sizin seviyeniz orta ise, kendinize yatırım yapın ve ingilizcenizi geliştirin. Orta cevaplar veya orta ifadeler size iş kazandırmaz. İyi cevaplar ve iyi ifadeler size iş kazandırır.

İngilizcesini geliştirmek için bir haftalık 10 günlük hızlandırılmış kurslara katılan çok sayıda profesyonel gördüm. Sonuç malesef 0 ‘ın biraz üstü oluyor. Kişisel gelişimde veya İnsanın gelişiminde hızlı çözüm yoktur. Bugün fast food misali yaşadığımız gerçek ama gelişim fast food misali olmuyor. Öğrenmek ve içselleştirmek bir süreçtir. Kişisel gelişim yolculuğunuza nekadar erken başlarsanız sizin ile paylaştığım konuları doğal olarak siz keşfediyor olacaksınız. İngilizcenin kısa versiyonu yoktur. Özel kolejler var. Bizlerden daha taze beyinler haftada neredeyse 16-20 saatlik eğitim ile 3-4 senede orta düzey İngilizce seviyesine ulaşabiliyor. Eğer özgeçmişinizi İngilizce hazırlamak istiyorsanız profesyonel yardım alın. Eğer ingilizce mülakata katılacaksanız, İngilizcenizi geliştirin.

Son cümle; özgeçmişinize önem verin ve mutlaka defalarca kontrol edin ve  özgünleştirmeye çalışın. Özgeçmiş size ait olsun kopya olmasın.

Yıl 2014 ! Liderlik Yolculuğunuza Hazırmısınız? 

Steve Jobs Gibi İşe Almak yazımı okumak için lütfen klikleyin.

Etkili Özgeçmiş Oluşturmak üzerine ilk yazımı okumak için lütfen klikleyin. 

İş Görüşmelerinde Seçilebilirlik Etkisini okumak için lütfen klikleyin. 

Etkili Özgeçmiş Hazırlamaya yönelik Önerdiğim Kitaplar;

Knock ’em Dead Resumes Kitabın yazarı Martin Yate. Chrismas sebebi ile kitap indirimde Kitabın fiyatı 2 ay içerisinde 17 USD’den 11.52 USD’ye indi.  İndirimden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Knock ‘em Dead Job Interview Kitabın yazarı Martin Yate.  Chrismas sebebi ile kitap indirimde Kitabın fiyatı 2 ay içerisinde 17 USD’den 11.52 USD’ye indi.  İndirimden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Knock ‘em Dead Cover Letter Kitabın yazarı Martin Yate.  Chrismas sebebi ile kitap indirimde Kitabın fiyatı 2 ay içerisinde 17 USD’den 11.52 USD’ye indi.  İndirimden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Martin Yate Newyork Times’ın en çok satan yazar ünvanını taşımaktadır. Kitapları genel sektör, uzman ve liderler için önemli noktalar içeriyor. Kitabı okuyan danışanlarımdan çok olumlu geri bildirimler aldığım için tavsiye listeme  eklemeyi uygun buldum.

Özgeçmiş hazırlama ve mülakat konularında yazılım mühendisliği, kod geliştirme veya Teknik Yetkinlikleri ön planda olan network, sistem, güvenlik, sistem tasarımcısı, UX uzmanı okuyucularım için aşağıda ki kitapları tavsiye ederim. Bu alanda çalışan danışanlarımdan bu kitaplar konusunda da çok olumlu geri bildirimler aldım.

Cracking The Coding Interview Kitabın yazarı Gayle Laakman McDowell. Daha önce Ms, Apple ve Google’da çalışmış ve çok sayıda Google iş görüşmesine katılmış profesyonel bir yazılımcı.

The Google Resume Google’da çalışmak için, Google’ın içerisinde çıkmış bir yazılım mühendisinin kitabı. Özellikle yeni mezunları hedefleyen ve büyük şirketlerde nasıl yer alabileceklerini anlatan güzel bir kitap. Türkiye içinde kendinize feyz alabileceğiniz ve uyarlayabileceğiniz çok yön olduğunu düşünüyorum.

İşe alım sektöründe çalışan profesyonellere yönelik iki kitap tavsiye ediyorum.

Hiring The Best kitabın yazarı Johanna Rothman ve Gerald Weinberg, Şubat 2014 ‘te geniletilmiş baskısı piyasaya sunulacak.  İlk sürümü 2004 yılında yapıldı. Kültürel farklılıkları gözetip uyguladığınız zaman iş görüşmelerine bakışınız, BAŞARINIZ ve elde edeceğiniz sonuçlar göreceli olarak olumlu yönde artacaktır düşüncesindeyim.

How to Hire A-Players, Türkiye’de çoğu şirket SME segmentinde ben bu kitabı SME segmentinde iş sahiplerinin, Genel Müdürlerin veya Üst Düzey yöneticilerin okumasını tavsiye ediyorum. İşe alımcı olarak, yetenek ve yetenekleri iş görüşmelerinde keşfetmek üzerine keyifli bir kitap.

Herkese kariyerinde başarılı bir hafta dilerim.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın