Liderlik Dinamikleri, Liderlik Değerlerine Kısa Bakış

leadership-compass

Liderlik, kişisel yaşamı bence daha anlamı kılan yönümüz.  Bugün yazımı liderlik dinamikleri üzerine hazırladım.

Liderlik dinamikleri, liderlerden görmeyi beklediğimiz 4 temel değer ve 5 kişilik özelliğinin birleşimi ile ortaya çıkan ve lider ile ortak hedef veya amaç doğrultusunda iş birliği yapmış herkes için istenilen sonucu üretmeye yönelik anlamlı bir birlikteliği tarif eder.

Liderlik Dinamiklerinin temeli, liderin sahip olması gereken değerledir.

Liderlik, değerlerin de temsili anlamına geldiği için, bir liderde görmeyi arzu ettiğimiz 4 temel değeri bugünkü yazımda sizler ile paylaşacağım;

Integrity, Dürüstlük ve Kişisel Bütünlük anlamına gelir. Kişisel bütünlük yaşamı bütün yönleri ile tam olarak yaşayan anlamına gelir. Profesyonel koçluk çalışmalarında koçlar danışanlarına “Wheel of Life” tekniğini uygularlar. Wheel of life yaşam tekerleği anlamına gelir ve yaşamı bütün boyutları ile inceleyen ve kişisel bütünlük ve yüksek tatmin için uygulanan bir sistemdir. Kendinizi bu yaşam tekerleği içerisinde bütünlük  açısından değerlendirebilirsiniz ve yaşamınızı zenginleştirmek veya bütünlüğünü sağlamak için hedefler belirleyebilirsiniz. Bu değer liderin etrafında birleşen veya oluşan kitle için GÜVEN ilişkisinin tesis edilmesini sağlar.

Servent Heart, Hizmet Ruhu anlamına gelir.  Hizmet Ruhu, sizin ile bir amaç uğruna iş birliği yapmış kişilerin beklentilerinin, kişisel motivasyon ihtiyaçlarının karşılanması ve kazan kazan ilkesi ile ortak kazanımın parçası haline getirilmesidir. Sizin ile iş birliği içerisinde olan kişilerin beklediklerini maddi veya manevi elde etmesi, önlerinin açılması önemli, liderliğin vazgeçilmez değerlerinden birisidir.

Stewardship, Yöneticilik, önderlik anlamına gelir.  Bir amaç doğrultusunda giriştiğiniz eylem içerisinde kişisel veya organizasyonel kaynakların en etkin şekilde kullanılması, yönetilmesi anlamına gelir. Yöneticilik süreçlerinde bizler bizlere emanet edilen kaynakları en etkin şekilde kullanırız. İnsan kaynağını ise gelecek için geliştiririz ve işlevselliğini arttırmak için destek oluruz. Bu şekilde arzu edilen veya ettiğimiz iş sonuçlarına veya kişisel sonuçlara ulaşabiliriz.

Kişisel olarak bu 4 temel liderlik değeri arasında benim favorim,

Purpose, AMAÇ anlamına gelir. Liderler inançları ve değerleri doğrultusunda girişecekleri bir eylemde, bir harekette veya hedef için herkesin katılımını en üst düzeyde tutabilecek bir amaç belirlerler. Amaç yapılmak istenilen veya elde edilmek istenen sonuç veya sonuçlar zincirinin sözel ve kuvvetli ifadesidir.  Amaç tanımlarına baktığımızda “ kelimeler ile ifade’nin” ötesinde hikayeleştirme yöntemi ile fikrin çoğaltılması söz konusudur.

Aklıma geçmişten gelen önemli amaçlar arasında, Martin Luther King’in meşhur i have a dream sözleri ile Amerika’da başlattığı sosyal eşitlik mücadelesidir. Bu amaç doğrultusunda 1963 yılında, iletişim kanallarının en düşük olduğu dönemde (radyo, televizyon, gazete) Wahington’a 250 Bin Amerikalının toplanmasına sebep olmuştur.  Ortak amaç paydaşında buluşan 250 Bin Amerikalının içerisinde %25 oranında beyaz Amerikalının da olduğu unutulmamalı.

Wright Brothers, eğitimleri olmayan iki bisiklet tamircisi kardeşin ilk motorlu uçağı geliştirme amacı. Ellerinde ki çok az kaynak ile bugünün gelişmiş uçak mühendisliğinin gerçekleşmesini sağladılar.

Apple’ın 1. Versiyonu ve Apple’ın 2. Versiyonu ortak amacın en kuvvetli olduğu duruşu kuvvetli şirketler oldu.

Google “To organize the worlds information” “Dünyanın bilgisini organize etmek” ortak amacı ile Dünya’nın sadece en iyi şirketi olmadı aynı zamanda şu an Internet’e yön veren şirket oldu.

Amazon, küçük bir online kitapçı ile başlayan Dünyanın en büyük retail , perakende devlerinden biri haline dönüşen Amazon.

Hepsinin veya bu ortak eylemleri veya düşünceleri başlatan liderlerin Amaçları kuvvetli paylaşılabilir ve çevresinde etki uyandırabilecek hikayelelere sahipti.

Amaç tanımlanırken,  motivasyon ortaya konulur. Yani Neden bu amacı kendinize aldığınızı en iyi ve en kolay anlaşılacak şekilde insanlar ile paylaştığınızda elde edeceğiniz sonuçlara siz bile inanamayacaksınız.

Liderlik Değerleri Üzerine Çok Güzel Bir Kitap İncelemenizi Okumanızı Tavsiye Ederim.
Herkese Kariyerinde Başarılı bir gün dilerim

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın