İşiniz Nedir? Profesyonel Olarak İş Arıyorum…

images

CV Chekup ! CV nize bakım yaptırtmak istermisiniz? Tıklayın. 

Sanırım iş arama süreçlerine ilişkin yazılarımdan kaynaklanıyor olsa gerek son 2 aydır çok sayıda iş arama sürecindeki profesyonelden e-posta ve özgeçmiş alıyorum.

Gelen e-postalar arasında beni çok etkileyen yazılar var.

Özellikle 6 aydan 24 aya kadar hala iş arama sürecinde olan kişilerden aldığım bazı e-postalar moral bozucu ve üzücü. Sırf sürdürülebilirliklerini desteklemek için ayrılan aileler, evlerini satılığa çıkaranlar, şehir değiştirip annesinin-babasının yanına taşınanlar. Çocuklarını özel okullardan devlet okuluna alanlar ve inanın daha trajik durumların ifade edildiği e-postalar var.

Bu kişilerin özgeçmişleri de gerçek. Henüz 6 ay veya 24 ay öncesinin başarıları mevcut. Hatta hemen hemen başarısızlıktan dolayı işten çıkarılan bir kişiyi dahi hatırlamıyorum.

Küresel ve yerel olarak küçülen şirketler, daralan sektör ekonomisinden dolayı çalışanlarının parasını vermeyen şirketler ve fazla insan politikasının getirdiği maliyetten kurtarmanın yarattığı trajik durumlar. Yurt dışı şirketlerde liderlik yapmış ama Türkiye’de fırsat bulamayan yöneticiler, Genel Müdürler, Direktörler ve daha nice profesyoneller.

Physcology Today bu konuyu geride bıraktığımız yıl ele almış. İş arama süreci 2008 den itibaren her ülkede bir problem haline geldiği ve eğitimli işsiz sayısı her geçen gün arttığından dolayı konuyu güzel yorumlamışlar.

Dergi iş arama sürecinde sonuç alamamanın %80 nini psikolojik olarak değerlendiriyor.

İş arama sürecini başarı ile atlatanların psikolojilerini olumlu tuttukları ve adımlarını teknik olarak doğru atmaları sayesinde  başarıya ulaştığını anlatıyor.

Psikolojiyi sağlam tutmak konusunda yapılan vurgu

Adayın bir yılgınlık ve erteleme içerisine girmeden Kararlılık, Israr, Yapıcı Olumlu İletişim, Korku ve Endişeler ile Mücadele ederek sonuca ulaşması anlatılıyor.

Psikolojinizi olumlu tutmak, istenilen sonuç için planlı bir şekilde ilerlemeyi gerektiriyor. Her gün iş arama sürecine yönelik atacağınız adımlar ufak dahi olsa ilerlemenizi sağlar. Başladığınız nokta ile ilerlemenizi karşılaştırdığınız da ilerlemeyi görüp yola devam etmeniz gerekiyor.

İş arama aktif veya pasif gerçekleştirilen aktiviteler zinciridir.

Eğer işsizseniz, aktif olarak iş arayışına girersiniz. Eğer işiniz var ise ve hangi sebepten olursa olsun koşullarınızı değiştirmek istiyorsanız pasif iş arama aktivitelerinde bulunursunuz.

Özgeçmiş çalışmalarınızda kullanabilmeniz için 25 sırrı anlatan 25 sayfalık pdf kitapçığı hazırladım. Bu özel pdf kitapçığını ücretsiz olarak paylaşıyorum.  Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 25 Sırrı kitapçığını almak için lütfen aşağıda ki linki klikleyin.

Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 25 Sırrı E-Kitabı için Klikleyin

İş arama sürecinde düşünmeniz, yapmanız, hazırlanmanız ve planlamanız gereken çok sayıda aktivite vardır. Bu yüzden iş arama sürecini sadece özgeçmiş hazırlama ve paylaşmak olarak düşünmemelisiniz çünkü bundan fazlasıdır.

İş arama süreci, şans faktörünün haricinde, o şansı yaratabilmek için disiplinli ve planlı bir çalışmayı gerektiriyor, her hedefli ve disiplinli çalışma eyleminde olduğu gibi eğer eylemlerinizin amacı iş bulmak ise o zaman tam zamanlı işiniz iş armaktır.

Yeni işinize hoş geldiniz!

Her yeni başlangıç, iş başlangıçları da dahil olmak üzere, yüksek motivasyon, enerji ve heyecan içerir. Özellikle yeni işe başlamış bir kişiyi hayal edin, büyük bir şevk ile, kendisinden beklenenleri anlamak, kurumu ve kültürü öğrenmek ve iş hedeflerine yönelik katma değerini ortaya koymak için çalışmaya başlar.  Hedefleri doğrultusunda zorluklar ile mücadele eder, yoluna çıkan engelleri aşar, kendisinden beklenenleri gerçekleştirir ve iş sonucuna ulaşır.

İş ararken de benzer bir yaklaşım sizi her gün işinizi yapıyor gibi motive eder.

İş arama süreci rakam oyunudur. Ne kadar çok özgeçmişiniz doğru başvurular ile buluşur ise o kadar çok şansınız görüşmeye için artar.

İş arama süreçlerinde en önemli başlangıç noktası bir plandır. İş aramanın 90 günü kritiktir.  Yarın sizler ile iş aramanın 90 gününü paylaşacağım.

İş arama sürecine sizi bilinçli bir programlama ile hazırlıyor olacağım.

Bir Cevap Yazın