İş Aramanın 90 Günü

first90days-270x300ruready

 

 

CV Chekup ! CV nize bakım yaptırtmak istermisiniz? Tıklayın. 

Bügün yazımı iş arama sürecine ve onun psikolojik etkenlerine çevirdim ve son günlerde sıkça gözlemlediğim bence önemli bir konuyu sizler ile paylaşmak istedim.

İşin teknik konularını biliyorsunuz ama ben yine de bunun üzerine size mükemmel bir rehber hazırlıyorum. Arzu ederseniz aşağıda ki linke klikleyerek İş Aramanın 90 Günü isimli E-Kitabıma 2 hafta içerisinde sahip olabilirsiniz.

“İş Aramanın 90 Günü” isimli E-Kitapçığım 15 gün içerisinde tamamlanıyor. Geri bildirim almak için sınırlı sayıda profesyonel ile ücretsiz paylaşacağım.

Çoğu profesyonel iş arama sürecine girdiğinde,  ciddi moralsizlikler yaşayabiliyor ve motivasyon kayıplarına uğrayabiliyor.  Bunun çeşitli sebepleri var.

İş arama sürecinde Kendini Verimsiz ve değersiz hissetme

Finans Kaynaklarının tükenmeye başlaması veya tükenmesi.

En mükemmel hazırlığı yapmak için harcanan çaba ve sonrasında ortaya çıkan yorgunluk, enerji tükenmesi.

İçerisinde bulunduğu durumu kabullenmeme ve yapası gerekenleri ertelemede bulunmak.

Davet edilen iş görüşmelerin de sonuç alamama. Bu bölümün de kendi içerisinde alt başlıkları vardır.

İş görüşmelerinde kendini yeterince iyi sunamama veya anlatamama

Özgeçmişin yeterince katılımcıyı temsil edememesi

Kendinden çok emin olmak (yanlış okumadınız kendinden çok emin olmak işe alımcıları tedirgin eden bir gerçek. Bir yandan kişinin yetkin olması ve kendi kendine iş sonucu alabilme yetisi arzu edilirken bir yandan çok emin adayların iç rekabet için uygun olmayacağı görüşü ağır basıyor.)

Sorulan Sorulara yeterince etkin cevap verememek

Vücut dilini başarı ile kullanamamak

İşe alımcının yeterince yetkin olmamasından kaynaklı görüşmede adayın erken enerjisinin tükenmesi ve moral bozukluğu

Adayın negatif düşünceler ile iş görüşmelerine katılması

Adayın ücret beklentisini doğru bir ücret bandı içerisinde ifade edememesi

Yukarıda ki örnekleri ve sebepleri çoğaltabiliriz. Benim tanıdığım iş profesyonellerinden iş arama süreci içerisine girmiş olan profesyonellerin yaklaşık %40’ı iş arama süreci içerisinde bir şekilde zihnsel yorgunluk ve tükenmişlik ile karşılaşıyor.

İş arama süreci psikolojik bir süreçtir. İş arama sürecinde karşılaşılan zorlukları aşmak veya mücadele etmek ciddi bir moral ve iç motivasyon gerektiriyor çünkü iş arama süreci artık zor bir süreç.  En basitinden Türkiye’de yaşayan insan sayısına bakın. Yök tarafından kontrol edilen Üniversiteler de okuyan insan sayısına bakın ve kendi zamanınız ile karşılaştırın. Çok fazla insan ve daha az sayıda iş. Bu ister istemez rekabeti beraberinde getiriyor. Bu durumda iş veren en iyisini en makul ücrete bulmaya çalışıyor.

Çok insan az iş veya sınırlı iş, arz talep dengesini bozuyor ve koşulları işveren lehine çeviriyor. Ben bu döngünün uzun bir süre işvereninin lehine olacağını düşünenlerdenim.

Yüksek rekabet, kişisel gelişimi veya işverenin karşısına çıkacak adayın daha donanımlı ve eksikliklerini, açıklıklarını kapama sürecini beraberinde getiriyor. Kişisel gelişim programlarına katılım sağlayan profesyoneller son üç senede ikiye katlamış durumda.

İş arama sürecine girmek bir önceki yazımda da belirtmiştim psikolojik, yüksek moral ve motivasyon gerektiren bir süreç.

Ve bence önce cevabı motivasyonda yatıyor.

Motivasyon iki kelimenin birleşiminden oluşur. Motif, Desen anlamının haricinde Amaç ve Hedef anlamına gelir ve Aksiyon, hareket veya eylem demektir. Motivasyon bu iki kelimenin birleşiminden oluşur. Yüksek motivasyonun almamı, Amaç ve Hedef doğrultusunda ki Hareket ve Eyleme dir.

Hedefiniz bu durumda kendinize istediğiniz nitelikler de bir iş bulmak olabilir, bu hedefe ulaşmak için bir şeyler yapmanız gerekir. Bu yapılması gereken şeylerin adına eylem adımları diyoruz.

Her zaman hedefinizi bilmeniz ve yapılması gerekenleri veya sonuç almak için eylem adımlarınızı bilmeniz yeterli olmaz. Hatta çok ilginç iş arama sürecinde ne yapması gerektiğini çok iyi bilen ama yapmayan çok sayıda insan ile de karşılaşıyorsunuz.

İstenilen eylemi gerçekleştirmek için Sebeplere ihtiyacınız vardır. Kişisel Sebepleriniz. Bunu hiç düşündünüz mü? Kişisel sebepler aslında sizin Nedenlerinizdir? Neden iş bulmalısınız? Neden kısa bir sürede iş bulmalısınız? Bunların cevabını Çünkü ile verebilirsiniz. Çünkü kızımın okul ödemeleri var. Çünkü morgage ödemelerim var. Çünkü araba kredimi ödüyorum. Çünkü yaşam şeklimi değiştirmem gerekir. Ve daha nice çünkünüzü sıralayabilirsiniz.

Şöyle düşünün kendisini 1 sene idare ettirebilecek bir profesyonel mi hemen şimdi diye hareket eder? Yoksa iki ay sonra cebimde para olmayacak yandım ben diyen birimi? Veya bence daha motive edici bir bakış açısı ile, henüz hayallerini gerçekleştiremediğinizi farz edersek o hayallere erişim içinde finansal alanınızı ve dolayısı ile kendinize gelir getirecek bir işin içerisinde olmanız mı? İş arama sürecinde ikisinin de olması gerektiğine inanıyorum. Kaybedileceklerin, yani kişisel uğranacak zararın ve aynı zamanda kazanılacakların hayallerin, isteklerin ve arzuların.

Ben iş arama sürecine girmeden önce bütün danışanlarıma KİŞİSEL NEDENLERİNİ LİSTELEMELERİNİ tavsiye ediyorum. Sebeplerini yalın halde görmelerini istiyorum. İş arama sürecinde sonuç alamadıkları taktirde neleri kaybedecekleri veya hangi hayallerinden veya isteklerinden mahrum kalacaklarını görmelerini istiyorum. Bu yaklaşım ve kayıpların yazılı olarak ortaya çıkarılması danışanlarımı yeterince motive ediyor.

Sizin de başlangıç noktanız SEBEPLERİNİZ ve KİŞİSEL NEDENLERİNİZ olsun. Acının veya korku motivasyonunun etkisi harekete geçirme konusunda yadsınamayacak kadar etkilidir.

İş arama sürecinde kaybettiren davranışları çok gördüm. Kaybettiren davranışlar genelde olaylara karşı olan yaklaşımımızdan veya daha doğru bir kelime ile ifade etmem gerekir ise KİŞİSEL TUTUMDAN kaynaklanır.

Bunca lafı özetlemek gerekir ise,

“Its your attitude that determines who you are and what you will be”. LMI’ın 1963 yılında ki kurucusu Paul J. Meyer 50 yıldır yıkılmadan devam eden küresel liderlik şirketini kurarken bu temel düşünceden yola çıkıyor ve şirketini kuruyor.  Bu felsefe davranış ve tutumların, yavaş yavaş değişmesi, dolayısı ile alışkanlıkların yavaş yavaş değişmesi ile verimli ve olumlu kişisel değişimin başlatılabileceğini belirtiyor.

Bu konuyu özellikle iş arama sürecine bağlamamın sebebi, işsiz profesyonel için hareketin veya eylemin başlangıç noktası cebinde olanı kaybetme riskidir çünkü finansal alanınız kapanmış ve yaşam alanlarınızı besleyemiyorsunuz demektir buda yaşamda topyekün geriye gitmek anlamına gelir. Küçülür, küçülür, küçülür erir gidersiniz.

Kaybetmemek için harekete geçmek dolayısı ile olası kayıplarımı her gün kendime hatırlartmak beni iş aramaya yönelik ilgili ve zinde tutar.  Kısaca ODAKLANMAMI sağlar.

ODAKLANMAK, ihtiyacım olan budur.

İkinci ihtiyacım ise davranış ve tutumu anlatırken açıklamaya çalıştığım. Esnek ve kooperatif düşünce tarzıdır.  İş arama sürecinde esnek olmaya veya esnek düşünce yapısına ihtiyacınız olacaktır. Esnek olmanın getireceği avantaj size fırsatları görmenizi sağlaması olacaktır. ESNEKLİK İŞ FIRSATLARINIZI GÖRMENİZİ SAĞLAR.

Yüksek Motivasyonu oluşturmak, Davranış ve Tutumumu olumlu yönde eğitmek, iş arama sürecine başlamadan önce atmam gerken birinci adımdır. Genelde iş arama süreçleri bundan 5 sene önce 1.5 2 ay gibi bir sürede tamamlanabilirken içinde bulunduğumuz dönem  6 ay 1 seneye kadar uzayabiliyor. Ekstrem örnekleri iki seneye kadar çıkabiliyor. Dolayısı ile iş arama sürecine erken başlamanız ve bu başlangıçta kendinizi keskin bir zihinsel seviyeye getirmeniz ön koşulunuz ve şartınızdır.

Psikolojinizi iyi ve olumlu tutmak sizin elinizde, Olumlu tutum içerisinde olmak, olumlu psikoloji, bazı zaman kaybettirici temel alışkanlıklarınızı rafa kaldırmayı gerektiriyor.

Örneğin, Türkiye’de ki haber içeriği sinir bozucudur. Gereksiz ama reyting alan, katma değeri düşük insanlara doğru ve kaliteli bilgi ve görgü aşılamayan yozlaşmış bir mekanizma olarak değerlendiriyorum.  Haber seyretmeyin, reality Showlardan, televizyonda insanların birbirlerine girdiği programlardan uzak durun. Dizi seyretmeyin, entrika ve karamsarlık içeriyor neredeyse tüm diziler. Uzak durun.  Bu kazanacağınız zamanı iş arama sürecinizin içerisine katın. Çalışma saatlerinizi arttırın size daha faydalı olacaktır.

Örneğin, işe gidiyormuşçasına kalkın. Sabah kahvaltınızı güzel yapın ve erken yapın. Sabah yürüyüşünüze çıkan, vücudunuzun ve zihninizin oksijen almasını sağlayın. Egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Ben zihnimin açık olmasına ihtiyacım olan dönemlerde, İstanbul Anadolu yakasında yaşamanın verdiği avantaj ile Bağdat caddesi sahile inip yürüyüş veya spor yapıyorum. Benim gibi yüzlerce insan o saatte yürüyüşünü ve sporunu yapıyor. Sakin bir deniz kıyısı, hareketli ortam ve hareketli siz.

Örneğin, çevrenizde size negatif gelebilecek veya olabilecek insanlar ile görüşmeyin. Her ne kadar iyi arkadaşınız veya dostunuz olsalar dahi negatiflikten uzak durun. Bu dönem kimsenin sizin yaşam enerjinizi çalmasına veya ödünç almasına izin vermeyin.

Örneğin, bu dönemde yediğiniz yemek miktarını azaltın, daha az ve sağlıklı gıdalar tüketmeye gayret edin. Kış ayları vitaminsizlik, vücuttaki minerallerin beslenme alışkanlıklarından dolayı azaldığı aylardır. Kış aylarında beslenme bozukluğu depresyona sebep olabiliyor. Geçen gün Kyani diye bir besin takviyesi firmasının iş görüşmesine gittim. Çok ilginç şeyler anlattılar. Özellikle vurucu nokta besin eksikliğinden kaynaklı Türkiye’de çok sayıda insanın anti depresan hap kullanıdğı yönündeki verileriydi.

Bu dönem sizin kendinizi iyi, formda ve pozitif hissetmeniz gereken bir dönem. Eğer ilişkiniz sizi yoruyorsa bence bu dönemde ara bile verebilirsiniz. Önce can gelir sonra canan.

Mutlu olmak bir seçimdir. Ben buna inanıyorum. Durumunuz ne kadar karamsar olursa olsun mutlu olmak sizin kendi bilinçli seçiminizdir. Yaşamda bunun çok sayıda örneğini görebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda Secret vari kitaplar çok satılmaya başlandı. Olumlu olan, sizi mutlu edecek bu tür kitapları okuyabilirsiniz. Sizin niyetiniz ve yola çıkışınız adına ismine nederseniz deyin, yüce bir varlık tarafından değerlendirilecektir. Ve siz gereklilikleri yerine getirdiğinizde oda size ihtiyacınız olanı veya istediğinizi verecektir.

Siz önce kendiniz için gereken psikolojik düzenlemeleri yaptıktan sonra geriye kalanlar teknik konulardır.

Geriye bir tek nokta kalıyor.  Oda sebat etmek. Sadece sizin görevinizi yapmanız yeterli değil aynı zamanda sizin girişimlerinizi okuyacak birinin de girişiminizi görmesi gerekiyor.

Yazımın adı Neden 90 Gün? 90 Gün aslında bir değişim zamanını ifade eder. Verimsiz alışkanlıklardan kurtulduğunuz, zamanınızı daha etkin kullanabildiğiniz, profesyonel iş yaşamınıza ara verdiğiniz, kendinizi gözden geçireceğiz ve gerekirse eksiklikleriniz tamir edip, yola devam edeceğiniz bir yaşam şeklini tarif eder. Bu yaşam şekli psikolojik çalışmalarınızı yapmanız ile başlar, kendinize koçluk yaparak gelecek için yön ve eylem belirlemenizi sağlar, hedeflerinizi kristalleştirir yani somutlaştırır. Hedeflerinize ilk hedefiniz olan iş arama süreci ile başlamanızı, hızlı ve etkili bir çalışma temposu içerisinde yapacaklarınızı bir zaman ve eylem planı içerisine oturtmanızı sağlar.  Bu süreçte her gün kendinize bilinçli bir şekilde koçluk edin. Hedeflerinizi küçük erişilebilecek bir zaman planı çerçevesine oturtun. Bu çalışmaları BİLİNÇLİ yapmak sizin eski sermayenize erişiminizi sağlayacak. ODAKLANMAK enerjinizin bir alana akması anlamına gelir. Eğer iş arama sürecindeyseniz, günlük plan oluşturun o plan çerçevesinde çalışın. En az bir işte çalışıyor kadar mesainizi iş arama sürecine ayırın. Bir yerde çalışırken nasıl mesaiden çalamıyorsanız burada da kendi geleceğiniz için olan zamandan çalmayın. İŞİNİZ OLAN İŞ ARAMAYI CİDDİYE ALIN. ODA SİZİ CİDDİYE ALACAKTIR.

Eğer bunu yapamıyorsanız bir danışman bulun ve çalışmalarınızı beraber planlayın. Size çok faydası olacaktır. Ben bazen danışanlarım ile sabah yürüyüşlerine çıkıyorum. Yürüyüş esnasında günlük hedefleri konuşuyoruz. Bu da kişi ile ilgili bilgi almamı kolaylaştırıyor. Moral ve motivasyonu arttırıyor. Bazı danışanlarım ile haftalık bir saatlik çalışmalar yapıyoruz veya bazı danışanlarımla farklı çalışmalar ve zamanları kullanıyoruz.

Çevrenizde erişim sağlayabileceğiniz bir danışman veya koçun olması sizin odakta kalmanızı sağlayacaktır.  İşinizin büyük bölümü psikolojik geri kalanı Planlama ve Hedef çalışması, geri kalanı eylem ve geri kalanı sebat edip girişimlerinizin sonucunu beklemek.

İş arama süreci kolay değil, ama kendinize dersler çıkartın. İşten ayrılmanızın sebebi siz olmayabilirsiniz, işten ayrılmanızın sebebi şirket olabilir veya siz olabilirsiniz. Sizden kaynaklanan sebeplerden dolayı çıkartılmış olabilirsiniz.  İş aramak işiniz olduğuna göre yeterince zamanınız var. Size güzel bir mola zamanı verildi diye düşünün. Kendinizi enine boyuna değerlendirecek zamanınız var artık. Kendi lehinize kullanın. Yaşamdan bir mola alıyorsunuz. Enerjileniyorsunuz ve yola devam için bu enerjiye ihtiyacınız var.

Herkese iş arama süreçlerinde başarılar dilerim.

Çalışan herkese kariyerinde başarılı ve verimli bir hafta dilerim.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

İş Aramanın 90 Günü” için bir yorum

  1. Can Bey
    Odağına iş arama sürecini aldığınız yazılarınıdaki içerik sebebiyle Sizi kutlarım.
    Iyi dileklerimle

    Aykut Bora

Bir Cevap Yazın