Bilgi Girişimcisinin 2014 Trendleri

Social-Media-Trends-2014-Infographic

2014 ‘ü büyük bir heyecan ile karşıladık.

Bilgi girişimcisi (Infopreneur) tarafında 2014’e yönelik neler var neler yok araştırmak istedim.  Sıcak haberler veya şirketler tarafında ki sıcak haberleri bizler için hap haline getirmiş usta yazarlar varmı diye bakındım.  Güzel yazılar buldum.

Henüz Ocak ayının ilk yarısında olduğumuz için 2014 trendlerinin sosyal medya tarafında nasıl olacağını kendi bloğum açısından da araştırdığımdan ilgi çekici bir konu olabileceğini düşünerek küresel olarak nelerin öne çıkacağını görmeye çalışmak benim için önemli.

Bu sene bilgi girişimcilerini bekleyen Trendler;

Mobil Mobil Mobil

Mobil trafik için ana yola çıkmaya hazır diyorlar.  Google ölçümlerine göre küresel trafiğin %25 ‘i mobil olmuş durumda. 2014 Mobil internet ve dolayısı ile mobil trafik açısından önemli bir yıl olacağının sinyallerini veriyor. Benzer sinyalleri yaptıkları pazarlama kampanyaları ile Turkcell, Vodafone ve Avea’da veriyor.  Akıllı cihazların daha da akıllı olmaları ile birlikte ve Türkiye çapında kapsama alanlarının gelişmesi ile mobil Internet (facebook, twitter, linkedin) kullanımında ciddi artış olduğu rapor edilmekte.  Blogger veya 2014 yılında kendi bloğu için benim gibi hedefleri olan arkadaşlar için “içeriklerin” mobil uyumlu hale getirilmesi çok büyük önem arz ediyor.  Örneğin benim ortalama yazılarım 600-750 kelime civarında dolaşıyor. Bu mobil için yüksek bir kelime sayısı. Bunun 150 -200 kelime ile max sınırlamam gerektiği söyleniyor.

İçerik açısından baktığımda yazacaklarımı 150-200 kelime bandına nasıl indirgeyebilirim?

Kendime yeni bir stil bulmam gerekiyor veya var olan stilimi koruyarak mobil trafik için daha çekici ve kısa ve öz ve bakanın daha az zaman harcayıp ama kendisine çok şey çıkarabileceği bir iletişim tarzı geliştirip bu içeriği de farklı bir platforma oturtmam gerekecek.

İşte 2014 hedefim, mobil kullanıcılar için stil ve çekici içerik geliştirme.  Internet ile (öğrenmenin yaşı yoktur) kanıtlanmış vede garantilenmiş oldu. Şu basit bloğumu oluşturmak için okuduğum, deneyimlediğim vede öğrenip eskittiğim bilginin haddi hesabı yok.  Yola devam… Be mobile friendly.

Niş Siteler 2014’e İmzalarını Atacak

Okuduğum bir yazıya göre web sitelerinin organik olarak bulunmasının gittikçe zorlaştığını belirtiyordu okuduğum yazı.  Özel içeriğin beslediği niş siteler müşterilerinin önüne daha sık çıkacak diye anlatıyordu yazıda. Ben şunu anladım ve yorumladım. Satış yapıyor olsada siteniz içeriğiniz ile e-satış siteleri ön plana çıkacak.  Dolayısı ile içerik sizi ayrıştıracak. Finansta Cash is king diye bir öğreti vardı.  2014 te content is king diye ifade edilmeye başlanacak diye düşünüyorum. Dolayısı ile Blogging ve Bloglar üzerinden üretilen içeriğe herkes prim verecek gibi duruyor. Özellikle Google. Spamli içerik ve çalıntı malzeme akıllı arama motorları tarafından elimine edilecek. Durum bunu gösteriyor.

Google+

Bu sene gerek Google gerekse yazılarını okuduğum sosyal medya uzmanları Google+ ‘ın büyümesinin çok hızlı olacağını belirtiyor.  G+, Google arama motoru ile ilişkilendirileceğinden içeriğinizin bulunabilirliği ve değeri dolayısı ile sizin çekeceğiniz google trafiği artacak gibi duruyor.  Facebook’un yerine alamayacaktır ama Facebook’a ciddi bir rakip olacak gibi duruyor. Bizler gibi kendi fikrini, düşüncesini yayma arzusunda olan kişilerin her türlü teknolojiye uyum sağlaması gerekiyor.  Google Plus diyorlarsa öğren diye… o mecrada olacağız artık. Bir kere Google abi öyle istemiş.  Bize öğrenmesi ve uygulaması düşer.

Tetiklenmiş E-postalar Satışınızı Arttıracak

E-posta pazarlaması bu senede yoğun bir şekilde kendisini hissettirtecek.  Aklıma bu konunun uzmanlarından sevgili Murat Erdör geldi.  Kendisi Türkiye’de e-posta ile pazarlamanın grularındandır.  Kendisini bir gün köşeme davet edip E-posta pazarlamasını aktif ve etik nasıl gerçekleştirebiliriz diye kısa bir sohbet edebilirim diye düşünüyorum.  Okuduğum yazı özellikle Infusionsoft diyordu başka bir şey demiyordu. Infusionsoft’u inceledim.  Çok keyifli bir araç gibi duruyor.  İçerisinde CRM, Eticaret, e-posta ve sosyal medya pazarlama yapıları entegre edilmiş çoklu etkileşim ve çoklu kanala hitap etmenizi sağlayan özel bir araç gibi duruyor.  Arzu edenler Infusionsoft’un web sitesine uğrayabilir.

İmaj Odaklı Sitelerin Yükselmeleri Devam Edecek

2014 için sosyal medya gündeminde özellikle Pinterest, Instegram ve Tumblr gibi görselliği yüksek micro blog ve resim, görsellik odakllı internet siteleri ön planda olacak.

Bunu okuduğum zaman WordPress’e baktım wordpress.com da ise eğer siteniz sizi hızlı bir şekilde facebook,twitter,linkedin,g+,tumblr,pinterest ile entegre ediyor. Yazdığınız yazı, entegrasyonlarınızı yaptığınız zaman otomatik olarak tanımlanan mecralarda yayına geçebiliyor.  Integramı bugüne kadar kullanmadığım için çok ahkam kesmem doğru olmaz.

Video, video tüketimi artacak deniyor. Ben Video’nun ön planda olacağını Cisco’nun da benzer bir yazısında okumuştum.  Video için alt yapı gerekiyor ve Cisco Internetin Vıdeo laşması için inanılmaz çaba sarf ediyor.

Video ile birlikte WordPress’e yeniden baktım. Video görselleriniz var ise, wordpress.com’da bu görselleri kullanmak için wordpress’e 30 USD gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. Bu şekilde oynatacağınız video larınızı önce wordpress’in media kütüphanesine eklemeniz gerekecek. Blogger daha başarılı bu konuda çünkü Youtube ile kolayca entegre oluyor.

Yazıda özellikle youtube’un Google’ın satın alması ile başarılı bir kanal olduğunu ve geçtiğimiz sene bir milyara yakın video paylaşımı yapıldığına dikkat çekiliyor. Bu tür sosyal medya paylaşımlarında özellikle bu sene 2014 yılında galaktik bir patlama yaşanacağının altını çiziyorlar.

Ben kendime aşağıda ki ödevleri çıkardım.

Internette bir olayın büyümesi ve fenomen haline gelebilmesi için ağızdan ağıza yayılması gerekiyor.  Bunu yaptırabilmek için bloggerlarımızın, bende dahil, görsel, video gerekiyor ise çekme ve edit etmeyide öğrenerek, resiimleri içerik ile entegre edip paylaşarak, pinterest ve Tublr gibi araçlar ile G+’ı ekstra öğrenme listeme alıyorum.  Bakalım sene sonu bu araç ve gereçleri etkin kullanarak ve yazılarımda kompozisyonlarımı web ve mobil ortama göre hazırlayarak nasıl bir değişim ve evrim geçireceğim???

Çok derin sulara yazma sevdası ile atıldık bakalım nekadar hızlı öğrenip uygulayabileceğim?

Herkese kariyerinde başarılı bir hafta dilerim.

Saygılarımla,

Can Büyükalkan

Bir Cevap Yazın