CV nize Bakım Yapın! (Bölüm 1)

CV-logo-2 (1)

 

CV Chekup ! CV nize bakım yaptırtmak istermisiniz? Tıklayın. 

CV, internet üzerinden en çok hit alan kelimelerden biri olduğunu biliyormuydunuz? Ben yeni keşfettim. Bilgi girişimciliği üzerine yazarken google trends’in kullanımı konusunda bilgi aktarırken kendim oynerken fark ettim ki, gündem isimleri (siyaset) kadar arama yapılıyor ve ilgi üzerinden hiç eksik olmamış.

Bunun üzerine daha önce hazırladığım işinize yarayabilecek bir yazıyı üç parçaya  (uzun olduğu için) ayırarak sizin ile paylaşmaya karar verdim. İsmine de CV nize Bakım Yapın koydum.

Etkili Özgeçmiş Hazırlamak üzerine hazırladığım E-Kitabımı daha önce sizin ile paylaşmıştım.  Bir hafta içerisinde 200 taliplisi oldu.  Bilgi girişimcisi perspektifinden iyi bir adet olduğunu düşünüyorum. Hatta sadece e-kitabını paylaşmadım üstüne bir de online eğitim seminerini paylaştım.  Etkili Özgeçmişin sırları daha da etkileyici oldu o zaman.

Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 25 sırrını ücretsiz almak  için talepte bulunun ve formu doldurun.

CV nize Bakım Yapın! Gerçekten düşünüldüğünde önemli bir konu. Bugün aktif çalışıyor olabilirsiniz. Yarın karşınıza ne gibi fırsatlar çıkaracak bilemezsiniz. Hazırlıklı olmak lazım.

Linkedin’den dün çok ilginç bir mail ulaştı.  Benim Linkedin networkünde ki kontaklarımın sayısı 2240, bu grubun emin olun %70’ini tanıyorum. Sadece resimlerden değil, aktif olarak CareerSpot etkinliklerinde tanıştığımız, kariyerine yardımcı olduğum, daha önce beraber çalıştığım profesyoneller, LMI (liderlik ve satış gelişim şirketi) öğrencilerim, benden profesyonel koçluk alan kişilerden oluşuyor.

2240 kontaktan 678 kontağım 2013 içerisinde iş değiştirmiş.  Neredeyse 1/3 oranında bir değişim olmuş. İnanılmaz bir rakam. 21. Yüzyıl değişim yüzyılı diyorlardı İstanbul’da yaşarken her gün çevreme dikkatli bakıyorum her şeyin değiştiğini görüyorum. Çalışan profesyonellerin işlerinin değiştiğini görüyorum, Bağdat Caddesinde yürüyorum, kentsel dönüşüm mü yoksa adına başka bir şey mi demek lazım , bütün binaların neredeyse yıkılmak üzere planlandığını görüyorum.  Değişim her yerde ve değişimin sizin çalışma hayatınıza ne zaman gireceği belli değil.

Bu yüzden eller CV ler ile buluşsun ve gerekli bakım çalışmalarını yapalım. Fırsatlara açık olalım.

CV nizin bakımını yaparken bunu 10 adımda yapalım.

Birinci adım siyah  beyaz dengesi, alan kullanımı ve uzunluk konusunda olsun.

Siyah beyaz dengesini American Resume Writers association %65-%70 arası doluluk olarak tanımlıyor.

%65-%70 ‘nin daha teknik açıklaması 12 punto kullanımında sayfa başına 350-370 kelime civarındadır. 10 punto kullanımında 400-420 kelime civarındadır.

CV nizin kaplayacağı alan tecrübenize göre değişim gösterecektir. İlk 5 senelik profesyonel deneyim içerisinde olan profesyoneller için tavsiye edilen uzunluk 1 sayfa. 5-20 senelik deneyime sahip profesyoneller için tavsiye edilen uzunluk 2 sayfadır.

Neden bu teknik detaylara bakmak gerekiyor ? Cv lerin incelenme süresi için yapılan araştırmalar (bu araştırmalar Amerika’da yapılmış hatta bir tanesi linkedinin Pulse’ın da haber oldu.  Uzmanların CV nizin ön incelenmesinde pozisyona uygun olup olmadığının kontrolünü ilk 20 sn içerisinde yaptıklarına yönelik. Bunu ciddi veri olarak kabul eden organizasyonun tavsiyesi az sayfa ile kişisel profesyonel tanıtım.

İkinci adım CV nizin içerisinde kullanacağınız kelimeler, cümle yapıları olsun.  Hemen hemen herkesin özgeçmişi 3 büyük insan kaynağı portali içerisinde yer alıyor. Yenibiris.com, secretcv.com ve kariyer.net.  Bu portaller önemli portaller.  Her zaman şirketler veya özel istihdam büroları ilan çıkmıyorlar. Bu portaller içerisinde yer alan ve ihtiyaçları olan özgeçmişlere ulaşabilmek için belli anahtar kelimeleri kullanarak bu araştırmaları gerçekleştiriyorlar.

Anahtar kelimeleri incelemek önemli çünkü bu anahtar kelimeleri özgeçmişinizin içerisinde ve gerçekleştirdiğiniz görev ve sorumlulukları tarif ederken kullanmak sizin bulunabilirliğinizi sağlayacaktır.

Nasıl sorusunu duyar gibiyim? Cevabını Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 25 Sırrı içerisinde bulunabilirsiniz.  Talep etmek için lütfen yukarıda sağlanan linki klikleyin.

Üçüncü adım CV nize finansal veriler veya ürettiğiniz iş miktarlarını entegre edin.

Çoğu CV incelendiği zaman, sizin de gözünüze çarpmıştır mutlaka, yaptım, gerçekleştirdim, sonuca ulaştırdım, proje yönettim gibi kelimelerin CV lerde yer aldığını görmüştür. İş tanımları sadece fonksiyonel ifadelerden oluşmaz. Sizler profesyonelsiniz.  Profesyoneller fonksiyonel alanlarda ürettikleri veya üretecekleri iş birimi için para alırlar.

Bu perspektif ile bakarsak, CV nizde yaptığınız işe yönelik sizi tanımlayabilecek ürettiğiniz iş miktarlarını veya birimleri veya finansal verileri kullanmanız CV nizin kalitesini arttıracaktır.

Kalan adımları Salı ve Çarşamba günleri paylaşmaya devam edeceğim.

Tüm okuyucularıma kariyerlerinde başarılı bir hafta diliyorum.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın