Cv nize Bakım Yapın! (Bölüm 2)

CV-logo-2 (1)

 

CV Chekup ! CV nize bakım yaptırtmak istermisiniz? Tıklayın. 

 

Dün bölüm bir ile başladığımız CV nize Bakın Yapın! Yazımın ikinci bölümü ile devam ediyorum.

İlk bölümü okuyan ve yazıdan feyz alarak teşekkür eden okurlarıma ben de teşekkür ediyorum.

CV Bakımının ikinci bölümüne geçmeden dün paylaştığım üçüncü  adımına  ilişkin  İngilizce örnek istekleri geldi bende sizler ile bunun bir örneğini buradan paylaşıyor olacağım.

Key Account Manager olan bir arkadaşımız bana özgeçmişini checkup için gönderdiğinde şu an gerçekeştirdiği sorumluluğa ilişkin aşağıda kendi iş tanıtımını özgeçmişinde ifade ettiği şekli ile paylaşıyorum. .

Planning sales activities with named accounts
Following the sales activities and the pipeline at the named accounts
Regular weekly meetings with named accounts
Fulfillment of sales activities and sales plan at named accounts
Negotiations with the customers on the offers and contracts

Üzerinde kendisi ile çalıştıktan sonra,  aşağıdaki şekilde yeniden yorumladık,

Sales Planning,Pipe Line Management and Regular meetings with my key accounts helped me achieve my annual goals  for the What ever line of business in AMPAN.

 Achieved 6 Million USD Pipeline target with a hit ratio of %40 in 2013.

 Regular Key account meetings helped me to seize new opportunites and bid for new tenders increased my revenue share at Key accounts. Morfoz Account achieved 800K USD and Vorattel account achieved 1.3 Million USD revenue goals with desired profit margins of 20% in tough competition.

 New project opportunities in AstalaVista supported my account acusition strategy and gave me a good base to build a strong account relation.

Bu tanımlama şekli ve yaklaşımı ,

Çalışma alanınızı daha efektif ve sizin kontrolünüzde, ne yaptığınızı bilir olarak gösteriyor ve ifade ediyor. Kendinden daha emin bir duruş sergilemenizi sağlıyor.

Görev için yapılması gereken aktiviteler yapılan işin verileri ile harmanlanmış. Key Account Manager’dan beklenen bir yaklaşım sergilenmiş oldu.

Bence yukarıda ki çalışmaya ek olarak, çalışılan dönemde kendi çalıştığı şirket veya müşterisi nezninde çok önemli bir başarı elde edilmiş ise bu anlatım veya yorumlama tarzının altına Major achievement olarak elde edilen başarı eklenebilir.

Umarım faydalanırsınız.

Bu yazımda sizlere 4. 5. Ve 6. Bakım adımlarını paylaşıyor olacağım.

4. Adım

Özgeçmişlere yönelik Linkedin’de güzel bir haber yer aldı. İş arayanlarla işverenleri bir araya getiren platform TheLadders devrim niteliğine bir çalışmaya imza atmış. Personel alımıyla ilgilenen 30 profesyonel 10 hafta boyunca eye tracking (göz izleme) yöntemiyle incelenmiş. Göz izleme metodu olarak bilinen eye tracking bu profesyonellerin Cv’leri incelerken en çok nerelere odaklandığını, Cv’lerin hangi bölümünde ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi bölümlerin görmezden gelindiğini bu yöntemle ortaya çıkarmış.

Aşağıda ki Resim 1 CV lerde odağın nerede olduğunu gösteren bence önemli veri içeren bir çalışma. Benzer çalışmalar Retail/Perakende sektörü için ısı çalışmaları ile gerçekleştiriliyor.  Ben Teknosa’nın bu tür bir teknoloji kullanarak verimli alanları nasıl yapılandırdıklarını gördüm. Bu kesinlikle bir gelir artışı çalışmasıydı. Özgeçmişinizin Eye Tracking ile yapılan çalışmasını da buna benzetebilirsiniz. Ortaya çıkan sonuç sizin temel bilgilerinizin arama ve tarama işini yapan profesyonel ile hızlı bir şekilde ilişkilendirilmenizi sağlaması, kısaca kişisel pazarlamanızın etkin bir şekilde kısa bir sürede gerçekleştirilmesi üzerine kurulmuştur.

Cv heat map

Resim 2 CV lerde hangi bağlantı noktaları hızlı ve sıra ile incelendiğini gösteriyor.

Linkedin heat map

İlk sayfa bakımınızın mutlaka en iyi şekilde, gösterişli ama sade bir formatta gerçekleştirmeniz gerektiğine işaret ediyor.

5. Adım

4. Adımdan yola devam edersek birinci sayfa kullanım şekillerinde CV trendleri incelendiğinde ve şu an Beta çalışmalarını gerçekleştiren  InfoGraphics CV portallerinde de aşağıda tarif edilen yaklaşımın benimsendiğini göreceksiniz.

a)      Header Bölümü ( Başlık) birden fazla alt kümeyi içeriyor.

Örneğin, adres bilgisi (size ulaşım ve İstanbul’da veya başka bir şehirde ki ikamet adresiniz.) Kullanıyor iseniz resim (profesyonel duruşunuzu yansıtmanıza dikkat edin), CV ve İsim bilgisi, Yeni yaklaşım ve benim de çok etkileyici bulduğum pozisyon bilginiz, son olarak kariyer hedefi bilgisi yer alıyor.

Bazı profesyonel arkadaşların özgeçmişlerinde Header/Başlık alanı Competencies/Temel Yetkinlikler ile de desteklenrek kuvvetli bir duruş ortaya çıkarıyor. Son kısım Temel Yetkinlikler gördüğüm özgeçmişlerin %5’inde var. Yeni yeni kullanılmaya başlandı.

Unutulmaması gereken nokta tüm özgeçmişinizin 2 sayfa içerisinde yer alması. Başlangıç alanını kuvvetli ve iyi tasarladığınızda uzunluğa mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu bir denge.

b)      Kronoloji

Kronolojik kariyer akışı sizin zaman içerisindeki kariyer gelişimini ifade eder. Kronolojik akış 4. Adım ile birlikte düşünülmesi gereken bir bölümdür.  Başlık ve kariyerinizin kronolojik akışı, ilk sayfa etkisini kuvvetli yapmanızı sağlayacaktır.

Kronolojik akış içerisinde Şirket, Pozisyon Bilgisi, Çalışılan zaman aralığı alt küme bilgisini oluşturuyor.

Alt küme bilgisi, görev tanımınız ile sonuç ilişkisini kısaca günlük aktiviteleriniz ile nasıl iş sonucu ürettiğinizin tasvirini içerir.

Bu tasvir içerisinde yazının en başında vermiş olduğum örnek bu alan için geçerlidir.

Dotted ve noktalı şekilde ifade edilen basit tasvirlerden kaçının.

  • Noktalı örnek derken bu yaklaşımı kastediyorum.
  • Gibi
  • Gibi

Görev tanımlarınızı daha tasvirsel ve veriler ile ifade etmeyi deneyimlemeye çalışın.

Başlık ve Kronolojik Akış 1. Sayfa etkinizi olumlu yönde oluşturmanıza yardımcı olacak.

6. Adım

Özgeçmişiniz size özel olsun. İnternet ortamlarında 100lerce özgeçmiş bulabilirsiniz.  Buözgeçmişler işi boş satıldığı gibi sizlere fikir vermesi açısından içleri doluda satılmaktadır.

Yüzlerce CV örneği, yüzbinlerce insan ile buluştuğunda ne olur? Çok basit sizin özgeçmişiniz hazır aldığınız ortaya çıkar.  CV hazırlamak zor ve zahmetli bir süreçtir. Kısa yolu tercih hazır bir özgeçmişi almak veya güzel gördüğü bir özgeçmişi kopyalamak belki kariyerinin ilk veya ikinci senesinde ki profesyoneller için geçerli olabilir ama deneyimli 2+ sene üstü profesyoneller için kesinlikle tavsiye edilmez.

Düşünsenize oturup kendi özgeçmişiniz için etkili bir çalışma yapıyorsunuz. Emek veriyorsunuz.  Sonra onu hazır bir şablonun içerisinde koyup gönderiyorsunuz. Vurucu etkisini %50 oranında azaltırsınız.

Seçme ve Yerleştirme işi yapan profesyoneller ne tür özgeçmişlerin hazır ne tür özgeçmişlerin kopyalandığını kolaylıkla anlayabiliyor. Ne dedik? CV nizin bakımını yapın! İçeriğiniz de size özgün olsun CV nizin çatısı ve yapısı da size özgün olsun.

Yarın yazım 3. Bölüm ile devam edecek.

Saygılarımla,
Can Büyükalkan

Bir Cevap Yazın