İşte İşten Ayrılma Sebeplerimiz!

imagesXD2B3MCD

CV Chekup ! Tıklayın. 

Cv nize Bakım Yapın! Serisini tamamladıktan sonra haftanın bitimine uygun bir yazı hazırlamanın iyi olacağını düşündüm.

Çarşamba akşam üstü başarılı bir CoffeeSpot@CareerSpot etkinliğini geride bıraktık. 40 ‘ın üzerinde katılımcı vardı. Katılım sağlayan arkadaşlar çok kısa bir sürede hem kariyerlerinde bezer sıkıntıları paylaşan profesyoneller ile tanıştılar hem de iş dünyasında farklı rol ve sorumluluklarda ki profesyonelleri bir arada görme fırsatına sahip oldular. 3 Ik danışmanlık şirketinin (özel istihdam bürosunun) yetkilileri de organizasyona katılım sağladılar ve gece boyunca hem çok sayıda soru aldılar hem de kendi portföyleri için uygun olabilecek adaylar ile tanıştılar.

Teşekkür dönüşleri  iyi bir sınav verdiğimizi gösteriyor. CareerSpot grubu 1.5 sene önce kurulmuş Linkedin temelli bir grup. Amacı aktif pasif iş arama sürecinde ki profesyonellere kaliteli ve sadece kariyer üzerine odaklı bir networking etkinliğini, IK yöneticileri ve özel istihdam büroları ile sağlayabilmek.

Etkinliklerimiz 3 grup içerisinde toplanıyor. En küçüğü CoffeSpot ve her ay CONRAD OTEL’de Summit Lounge’da gerçekleştiriliyor. Katılım 50 kişi ile genelde sınırlandıyoruz. Gelemeyenler olduğunda 40 kişilik bir katılımcı kitlemiz oluyor.

CareerSpot grubu çok besleyici bir grup, Grubumuza katılım sağlayan ve işten ayrılan veya iş arama sürecine girmiş profesyonellerin iş değitirme sebeplerini kendi danışanlarımdan da yola çıkarak toparlamak istedim.

İster teknoloji sektöründe yazılım geliştirici olsun, ister satış yöneticisi olsun, ister direktör ister IT Sektör profesyoneli veya Lojistik. Sebepler birbirlerine çok benziyor. Ben kişilerin cümlelerini kullanarak neden iş değiştirdiklerini sizler ile paylaşmak istedim. Kümeleme yapmaktansa bu yaklaşımın daha kişisel ve kişilerin sebeplerini yansıtacağına inanıyorum.

Bu yazıda ki amacım bizleri iş aramaya iten sebeplerin çoğunun ortadan kaldırılabileceğine ve kolayca kaldırılabileceğine olan inancım. IK ve Yönetim veya Liderlik diye bağırdığımız olgu aslında bu sebeplerden dolayı var.

İşte benim Top 27 İş değitirme sebepleri  listem, Yorumlar gerçek yorumlardır. Benzer yorumlar arasından beğendiğim ifadeleri seçtim. Aşağıda belirtilen 27 yorum sahibinin %80 ‘i Türkiye’nin kurumsal şirketlerinde çalışıyorlar. Şirket isimlerini paylaşırsam başım çok ağrır bu yüzden paylaşmayacağım:) Yorum sahiplerinin %70’i senior profesyonel yani 8 + yıl deneyimi olan kişiler.  Bu yüzden güzel ve tanımlayıcı bir liste olduğuna inanıyorum.

1)Aldığım ücretin az olduğuna inanıyorum, farklı bir firmada bu ücretimi yükseltebilirmiyim? Pazar değerim nedir bunu bilmek istiyorum.  

2)Çalıştığım şirkette önümün kapalı olduğunu düşünüyorum, başka bir şirkette çalışmak istiyorum. Teknoloji sektöründe çalışan profesyonellerin benzer yaklaşımı, yeni teknolojiler öğrenmek ve uygulamak istiyorum. Bu şekilde kendimi yenileyebilirim. Bu şirkette kendimi yenileyemiyorum.

3)Bu şirkette çok fazla değişim yaşadım artık daha stabil bir şirkette çalışmak istiyorum.

4)Çalıştığım şirket benden değişim yapmamı ve çok sayıda insan çıkarmamı istiyor. Bu değişimi yapamazsam benim yöneticiliğimi sorgulayacaklar. Bunun olmasını istemiyorum, işten çıkartmaların arkası kesileceğine inanmıyorum. Çalıştığım şirket güven vermiyor artık.

5)10 senedir aynı şirkette çalışıyorum farklı şirketler ile iş görüşmesi yapmak istiyorum. Bu konuda tecrübemin artmasını istiyorum.   

6)İçe dönük bir kişiliğim var, şirkette hiçbir zaman sesimi çok çıkaramadığım için bana yeni iş gelmiyor. İş değiştirerek yeni bir başlangıç yapmak istiyorum.

7)Uzun zamandır ekip lideri olarak görev yapıyorum. Yetkilendirmem yok, sorumluluğum var.  Yönetici olmak istiyorum.

8)Şirketimizde liderliğin çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Ekibim liderliğimi beğeniyor yöneticim memnun değil. Daha sert olmam gerektiğine inanıyor. Bu yüzden çok tartışıyoruz.  Kültürel olarak tarzımın veya stilimin daha uygun bir yerde çalışmak istiyorum.

9)Şirket içerisinde bir üst seviyeye çıkmak istiyorum. Şirketimden memnunum ama yöneticilik zamanımın geldiğine inanıyorum. Şirketimizde yönetici pozisyonları dolu ve daha çok beklemem gerekiyor. Bu yüzden farklı şirketlerde şansımı denemek istiyorum.

10)Şirketim ürün ve hizmeti sattıktan sonra sözlerine müşterisine karşı yerine getirmiyor. Ben çok arada kalıyorum. Daha düzenli bir şirkette çalışmaya başlamak istiyorum.

11)Uluslar arası bir şirkette çalışmak istiyorum. Yeterince türk şirketinde çalıştım.

12)Çalıştığım pozisyonda kendimi yeterince gösteremiyorum. Kendimi daha ön plana çıkartabileceğim bir işte çalışmak istiyorum.

13)Yabancı lisanımı kullanabileceğim bir işte çalışmak istiyorum.

14)Çalıştığım şirkette kurumsallık yok kurumsal bir şirkette çalışmak istiyorum.

15)Yöneticimiz değişti ve kendi ekibi ile çalışmak istediğini belirtti. Beni işten çıkartıyorlar.

16)Yöneticim ve yöneticimin işe aldığı grup bana mobing uyguluyor. Çok yoruldum ve üzülüyorum iş değiştirmek istiyorum.

17)İş sonuçlarım çok iyi olmasına rağmen yöneticim beni işten çıkartıyor. Beni kendi pozisyonuna tehtit olarak algılıyormuş. 

18)Yöneticim ön plana çıkmama izin vermiyor. İş sunumlarının hepsini kendisi  yapıyor. Bütün fikirleri benden alıyor, kendisi sahipleniyor.  Taktir edileceğim bir iş ortamında çalışmak istiyorum.

19)Çalıştığım şirkette yol haritası önüme bir türlü söz verilmesine rağmen konulmuyor. İki senedir sözlerini tutmuyorlar.

20)Şirkette çalışma ve iş yapma kültürü yok. Kimse sorumluluk almıyor veya almamak için uğraşıyor. Ben daha fazla dayanamayacağım neredeyse her gün çalışanlar ile tartışıyorum.

21)Aynı işi tekrarlayıp duruyorum farklı bir şeyler yapmak istiyorum ve iş yaparken kendimi geliştirmek istiyorum. İş değiştirmek istiyorum.

22)Bu şirkette yöneticilere değer verilmiyor. Üst yönetim çalışanlar ile bizleri karşı karşıya getiriyor. Daha uygun bir çalışma ortamında yer almak istiyorum.

23)Uzman olarak çalışmamın artık mümkün olmadığını söylüyorlar. Çok pahalıymışım beni işten çıkartıyorlar.

24)Bu şirkette herkes herkesin maaşını biliyor. Aldığım ücretin grubumda ki herkesten az olduğunu öğrendim. Yeni bir işte çalışmak istiyorum.

25)Şirkette sürekli yönetici değişiyor her yeni yöneticiye ve tarzına alışmaya çalışıyoruz. Çok yoruldum. Daha tutarlı bir şirkette çalışmak istiyorum.

26)Şirkette eğitim alamıyorum senelerdir. Her şeyi kendi başıma öğrenmek ve keşfetmek zorunda kalıyorum. Yöneticisine yatırım yapan bir şirkette çalışmak istiyorum. Bu profesyonel seviye çalışanlar içinde geçerli bir yaklaşım.

27)Şirketi yeni bir pazara sokmaya ikna edemiyorum. Mali durumumuz kötüleşmeye başlıyor. Kendime yeni bir fırsat yaratmak istiyorum.

Bloğumu lütfen takip edin.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

İşte İşten Ayrılma Sebeplerimiz!” için 3 yorum

  1. Selamlar, Ben de 8+ yıllık bir çalışanım.. Yönetmenlik ile yöneticilik sınırı.. 🙂 pek çok kişiyle aynı düşünceleri paylaştığımı görmek bir yönüyle güzel, diğer yönüyle kötü.. Pek çok yerde benzer sorunlar var demekki.. insanın kendine otur oturduğun yerde diyesi geliyor.. 🙂 saygılar..

    1. Dear 123456,
      Aynı seyi bende düşündüm ama uzun süre aynı yerde çalışmak beynimizi bile monoton yapıyor bırakın vücudumuzu.
      Saygılar…

Bir Cevap Yazın