InfoGrafik CV Nasıl Hazırlanır? Re.Vu ve Visual.ly ‘i Deneyin.

InfoGrafikCV

CV Chekup ! Tıklayın. 

Dün paylaştığım yazıda InfoGrafik CV lerin linkedin profilinizi kullanarak çeşitli portaller üzerinden hazırlayabileceğinizi anlatmıştım. Buna örnek olarak vizualize.me yi vererek denemenizi tavsiye etmiştim.

Yazının başlığında kullandığım InfoGrafik CV ‘ye dikkatli bakarsanız aslında her meslek çeşidi için etkili bir InfoGrafik CV oluşturmak mümkün.  Benim InfoGrafik CV oluşturma yolculuğunuzda ki amacım aşamalı olarak sizi farklı CV hazırlama mecraları ile tanıştırmak. Bunun için en etkili ve yoğun kullanımı olan Linkedin Profilinizi temel alan sitelerden başlamak ve görsel kompozisyonlara yönelik neyin size daha uygun olabileceğinizi görmenizi sağlamak en önemli adım.

Vizualize.me ‘nin çok hızlı bir şekilde Linkedin profilinize erişip verilerinizi otomatik olarak kullanıp şekillendirebiliyor. CV nizin header/başlık bölümüne bu etiketinizi ekleyerek tıklandığında özgeçmişinizi kronolojik ve görsel olarak yansıtabilirsiniz.

Bugün Linkedin profilinizi kullanarak size Infografik CV nizi tasarlamanıza yardımcı olabilecek iki site daha önermek istiyorum.

Eğer Linkedin profilinize güveniyorsanız ve sizce her yönü ile tam ise size Infografik CV nizi oluşturmak için iki web sitesi daha önereceğim.

Linkedin profilinizde tamamlamadığınız bölümler ve alanlar var ise karşınıza bir eksiklik olarak çıkabiliyor. Bu eksikliklerin görsel olarak görüntülenebilir olması  bir yönü ile Linkedin profilinizde ki eksik veya önemsemediğiniz için açık bıraktığınız, doldurmadan geçtiğiniz alanlar görsel olarak karşınıza çıktığını görebiliyorsunuz.

Görsel CV gibi profesyonel araçlar için bundan sonra Linkedin temel olarak alınacak görünüyor. Bu yüzden Linkedin profilinin nasıl hazırlanacağına yönelik ayrı bir yazı hazırlıyor olacağım.

Tanıtmak istediğim diğer linkedin profilinizi kullanan InfoGrafik CV aracı Visual.ly

Visual.ly sitesi Kelly Services ile birlikte bunu hizmet olarak veriyor.

Visual.ly sitesine http://create.visual.ly/kelly 

Siteye giriş yaptığınızda Linkedin credentials’a erişim sağlıyor.  Ve size çok hızlı bir şekilde Pdf ve resim olarak özgeçmişinizi hazırlıyor.  Al ve kullan misali.  Bu yüzden visual.ly i deneyimlemekten keyif alacağınızı düşünüyorum.

Bir diğer Linkedin temelli beğendiğim Infografik uygulaması Re.Vu .  Her Infografik uygulaması birbirine benzese de ve aynı verileri kullansa bile yorumlamaları çok farklı. 

Örneğin Re.Vu uygulaması sizin Linkedin’den verilerinizi alıyor. Arzu ederseniz özel bir resminizi ekleyebiliyorsunuz ve normal CV’inizi de ekleyebiliyorsunnuz içerisine.  Tek adreste hem InfoGrafik CV niz hemde normal CV niz yansıtılmış olur.

Bu durumda en iyisi hangisi? Bence deneyimlemeye devam edin. Ama eğer hemen özgeçmişiniz ile başvuruda bulunacaksanız, o zaman vizualize.me ve Re.Vu yü kullanmanızı tavsiye edebilirim.  Re.Vu size esneklik sağlayacaktır.  Görsel tanıtımınıza Linkedin’de olmayan açıklamaları katmanıza izin veren bir yapısı var.

Bloğumu lütfen takip edin.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın