İş Arama Sürecindemisiniz? CV nizi Google Adwords İle Pazarlayın !

santacv

CV Check-up ! Tıklayın. 

Emrah İş Arıyor!  Cadde Bostan’da önceden haber vererek, elden ilan ile iş arama sürecini Emrah geride bıraktı. Umarız istediği işi bulur.  Neden böyle bir süreci başlattığını Hayati Arpacı blog yazısında güzel ele alımış. Güzel bir röportaj olmuş.

İş pazarı daraldıkça alışılmış yaklaşımların dışına çıkan profesyonellerin sayısı artıyor.  Fransa’da 41 yaşında ki Laurent Le Bret, Noel’de tek istediğim bir iş olarak Billboard üzerinde ilanını yayımlattı. İngiltere’de Adam Picciti aynı yöntemi  Son 5oo poundumu bu billboard’a yatırdım beni işe alın diyerek benzer bir yaklaşımı kullandı.

r-ADAM-PACITTI-large570

Bu yaklaşımların hepsi dikkat çekti.  Bu girişimlerde bulunanlar verimli olabilecekleri iyi fırsatlar yakaladılar. Fakat genç 28 yaşındaki bir profesyonel  iş arama sürecinde sadece 6 USD harcayarak Amerika’da Super Bowl ‘dan daha fazla dikkat çekti. Super Bowl söylenenlere göre 1.5 Milyar impression (görüntüleme alırken) bu genç adam’ın hikayesi 5.5 Milyarlık görüntüleme aldı ve istediği işe, işin sahipleri ile görüşerek ulaştı.

Alec Brownstein, sıradan bir reklam evinde kıdemli uzman reklam yazarıyken daha iyi bir reklam evinde işini sürdürmek heyecanı ile 6 dolarlık bir çalışma sonrasında şimdi Young& Rubicam’de görevini sürdürüyor.

Uygulama felsefesi, hayran olduğu yaratıcı direktörlerin isimlerini listelemesi ile başlıyor.  Herkesin kendisini Google’da  google’ladığından yola çıkarak, en ucuz ve etkili ulaşım yolu olarak Google Adwords’ü kullanıyor.  Hayran olduğu yaratıcı direktörlerin isimleri için Google Adwords’te ufak bir yatırımda bulunarak bir deney yapıyor.  Sonuç inanılmaz. Hedeflediği isimlerin (6) 4 tanesinden görüşme daveti alıyor. Görüşme sonrasında 2 reklam evinden teklif alıyor ve HAYALLERİNDE ki işe sağlıklı ve sağlam bir şekilde iniş yapıyor.

Rekam yolu ile kişiye direk ulaşım. Hiçbir headhunterın, tanıdığın yapamayacağı bir şeyi kendi başına ve minumum bir yatırım ile geçekleştiriyor.

Daha sonra bu çalışmasının adına Google iş arama deneyi diye isimlendirerek (google Job Experiement)  nasıl gerçekleştirdiğini anlatan güzel basit bir video hazırlamış. İzlemenizi tavsiye ederim.

Google İş arama deneyinde ki reklamın başlığı “ Hey, Ian Reichenthal”  Sloganı “ Googling your self is fun, hiring me is fun too”  Kendini Google lamak eğlenceli, beni işe almakta eğlenceli.  Bu sloganın altında da kendi websitesini veriyor.

Bu yaklaşımı çözümlerken aslında ortaya yeni bir uygulama, trend ve yaklaşım çıkıyor. Kişisel Web Siteniz ve kişisel web sitenizde veya bloğunuzda CV nizi, çalışmalarınızı, projelerinizi yansıtmanız. Kültürel olarak size uygun olabilecek bir slogan ve yaklaşım ile dikkat çekmek.

Kişi kendini ararken ilk sayfada ve aramanın hemen altında o kişiye seslenmek bir tıkı hak ediyor. O tık size yeni bir kapı açıyor, kişi websitenizde veya bloğunuzda ki iniş sayfasına geliyor.  Ve artık istediğiniz kişiye kendinizi yaratıcılığınız ile tanıtmak.

Ben bu yaklaşımı çok başarılı buldum.  Daha optimal ve teknolojik bir yaklaşım ile kendi yaratıcılığınızı ortaya koymak ve hedeflenen iş yerlerine, kişilere ulaşım sağlamak, çok keyifli ve güzel bir fikir.

Web teknolojilerini minumumda nasıl kullanabileceğinizi bilmek, google adwords, CV niz Ve yaratıcılığınız Ön Koşullar. İşe koyulun …

Bloğumu lütfen takip edin.

Herkese Kariyerinde İyi Haftalar Dilerim,
Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın