Profesyonel CV Danışmanlık Hizmeti

Profesyonel CV Danışmanlık Hizmetinin Amacı Nedir?

 

Profesyonel CV nin amacı, başvurulan pozisyona yönelik gönderilen CV ler arasında fark yaratmak, sahip olduğunuz CV ‘nin öne çıkarak sizi kısa liste içerisine yer almanızı sağlamak ve görüşülecek adaylar arasına girmenizi sağlamaktır. Profesyonel CV, Kurumsal Dünya’da sahip olabileceğiniz Tek ve en Etkin pazarlama aracınızdır. Böyle bir gerçek olmasına rağmen, Kurumsal Dünya’nın önerdiği iş pozisyonları için iletilen CV lerin çok büyük bir bölümü, Sıradan kalmaktadır.

IK yetkilileri, İşe alımdan sorumlu Yöneticiler veya Karar vericilerin önlerine gelen CV leri incelediklerinde profesyonel seviyede, üzerine emek verilerek hazırlanmış CV leri diğerlerinden ayırabilecek kabiliyette olduklarını deneyimlerime dayanarak çok rahatlıkla söyleyebilirim. Her 50 CV içerisinden 10 CV diğerlerine göre hazırlanış ve sunuş itibarı ile öne çıkar. Bunların arasından 1 veya 2 tanesi diğerlerine kıyasla çok daha özel hazırlanmıştır. Dolayısı ile Profesyonel CV kendisini ayırt ettirtir.
Danışmanlık hizmetinin iki temel amacı vardır.
Profesyonel CV çalışması etkin olarak koçluk modeli ile sağlanır. Koçluk modelinin en büyük avantajı bütünsel bir bakış açısı ile danışanı kendi otantik başarılarını ve deneyimlerini hedeflenen pozisyonlar ile eşleştirerek, hedeflenen pozisyonlara ilişkin, Profesyonel CV içerisinde yer alması gereken iletişim, yorumlama,anahtar kelime, stratejik düşünce modelleri ile nasıl iş sonucu elde edildiğinin etkin bir formülünü ortaya çıkarmasıdır.
Profesyonel CV’nin koçluk modeli ile ortaya çıkarılma sürecinde 4 temel çıktı vardır.
1- Profesyonel CV,
2- Profesyoneli ilgilli ve hedeflediği alan içerisinde ön plana çıkarabilecek Linkedin Profili, Linkedin profesyonel iş dünyasının özellikle Microsoft’un satın alması ile birlikte, yapı taşları değişerek daha etkin hale gelmeye başladı. Ve bugün yaklaşık 4 milyondan fazla Türkiye’de çalışan profesyonelin profili bulunmakta.
Linkedin’in etkin kullanmak özellikle iş arama sürecinde çok önemlidir. Linkedin profilinizi doğru bir şekilde yapılandırarak, pasif iş arama sürecine ve aktif iş arama sürecinize direk katkıda bulunabilirsiniz.
2a) Pasif iş arama, İş piyasasına direk ulaşmadan size ulaşılmasını ve uluaşılabilecek yolları tanımlamanız anlamına gelir. Bunun en kritik araçlarından birisi Linkedin Profilinizdir. Profesyonel CV hazırlama sürecinde kullandığınız anahtar kelime yapılanmasını, Linkedin içinde aktif olarak kullanabilirsiniz. Linkedin Teknolojik bir platform ve her gün büyüyen bir database yapısıdır. Search özelliği vardır ve kriterler ile birlikte anahtar kelimelerin doğru kullanılmasıyla sonuç verir. Pasif iş arama süreci, doğru hazırlanacak bir Linkedin profili ile birlikte aranan kelimelerde size ulaşım sağlanmasına izin verir. Bu şekilde head hunter veya Insan kaynaklarında çalışan profesyoneller ellerindeki pozisyonlara yönelik aramalarında sizin profiliniz ile buluşur.
2b) Aktif İş Arama sürecinde linkedin size 5 temel fırsat sunar.
  • Birinci fırsat, Jobs sekmesinden açılmış iş ilanlarına erişmenizi sağlar.
  • İkinci Fırsat,  Profesyonel CV nizi iletmek istediğiniz hedef kitleyi kişisel networkünüzü davet ederek ağınız üzerinden iletişim kurmanıza ve CV nizi paylaşmanıza müsade eder.
  • Üçüncü fırsat, premium member kategorisine geçerek, hedefediğiniz şirketlerin yöneticilerine direk inmail fonksiyonunu kullanarak erişim sağlayarak profesyonel CV’nizi ulaştırmanızı sağlar.
  • Dördüncü fırsat, In Mail marketing özelliğini kullanarak, hedeflenen profillere veya hedeflenen şirketlerdeki, CV nizi değerlendirebileceğinize inandığınız hedef pozisyonlara yönelik profesyonel bir yaklaşımla Profesyonel CV’nizi iletilmesini sağlar.
  • Beşinci ve son fırsat ise, Linkedin içerisinde yer alan Networkünüz ve onların iletişim bilgilerini download etmenizi sağlayarak, networkünüzü dijital pazarlama platformlarında, şeffaf ölçülebilir bir mekanizma içerisinde kişiselleştirerek Profesyone CV’nizi paylaşmanızı sağlar.

3- Etkili bir Kariyer Hikayesi ( Mülakat süreçlerinde Kariyer Hikayeniz sizin en temel ürününüzdür. ) Bu ürünün dikkat çekici ve sizin gerçeklerinize dayanarak etkileyici olması çok büyük önem taşır. Bugün hikayeniz yoksa sizde yoksunuz anlamına gelmektedir.  Hangi sektörden olursa olsun her markanın her başarılı şirketin ve her başarılı profesyonelin kendi içerisinde özel bir hikayesi vardır. Mülakatlar iş görüşmeleridir. Aday burada şirket yetkililerini sadece işi yapabileceğine ikna etmez aynı zamanda istediği miktarda kazanca değer olduğuna da ikna eder.

Ve
4- İş Başvuru Stratejisi, Profesyonel CV’yi size ait bir ürün gibi düşünebilirsiniz. Bu ürünün iş pazarında hangi kanallar üzerinden ilgili kitlesi ile buluşması gerektiğini eğer bilmiyorsanız, o zaman rast gele atış yapıyorsunuz demektir.
İş başvuru stratejisi kanallar üzerinden sizin kariyerinizi ve hedefleğiniz pozisyonu ortaya koyduğunuz ve gelecek için sinerji yaratmayı istediğiniz pozisyon ve alana yönelik kanallar,
Head Hunterlar, Portaller, Aggregator, Kişisel Network ve Hedefenen Şirketlerden oluşmaktadır.
Bu yapıyı hedefleriniz doğrultusunda yüksek momentum içerisinde nasıl harekete geçirebileceğinize dair yaklaşım bir strateji gerektirmektedir.
Buraya kadar anlattığım koçluk modeli ile Profesyonel CV hazırlanmasıydı. 
Her ne kadar koçluk modeli etkili ve talep edilen bir yöntem olsa dahi, Profesyonel CV koçluk modelini daha çok Orta ve Üst yönetim profesyonelleri aktif olarak kullanıyor.
Profesyonel CV Danışmanlık Modeli ise, içerik ve kapsam olarak yukarıda açıkladığım Koçluk modelinden farklıdır ve kapsam olarak sadece Profesyonel CV’nin hazırlanmasına odaklanır.
Danışmanlık modelini tercih eden profesyonellerin önceliğinde çok hızlı kendilerini temsil edecek bir CV’yi hazırlama sürecine girerek, Profesyonel CV ‘lerini oluşturup bir an önce iş arama sürecine başlamak isteyen kurumsal profesyoneller oluşturuyor.
Profesyonel CV Danışmanlık Modeli, Koçluk modeline kıyasla çok daha hızlı ve odaklı çalışarak Profesyonel CV’nin danışan ile birlikte hazırlanmasına odaklanır.
Profesyonel CV ‘ler evrensel bir araçtır ve bir metod ve sistem üzerinden hazırlanır. Amacı kurumsal profesyonelin pazarlanabilirliği üzerinedir. Kurumsal profesyonellerin CV’leri yapılan belli temel araştırmalar doğrultusunda belli alanlara (zone) lara ayrılmıştır. Her bir zone bir mantıksal bütünlük içerisinde kurumsal profesyonelin başarılarını, bu başarıyı elde etmesini sağlayan temel iş ve teknik yetkinliklerini içerisinde bulunduğu kariyer evresi ve onun dinamikleri kapsamında ele alır ve bütünleştirici bir içerik mimarisi kullanarak hazırlanmasını sağlar.
Profesyonel CV konsept olarak batıya aittir. Ve temelinde İngilizce lisanı vardır. Dolayısı ile orjinal hazırlanma sürecinde İngilizceye belli bir oranda vakıf olunması gerekir. Profesyonel CV’ler, profesyonelin kişisel tanıtımını içerdiği için, bunu kendi ülke normlarına yönelik metod ve sistem oluşturmuşlardır.  Türkçe Profesyonel CV malesef kelime farklılıklarından, anlam kaymalarından, dilbilgisi farklılıklarından İngilizce CV’lerdeki anlam bütünlüğü sağlamamaktadır.
Bu yüzden Profesyonel CV danışmanlık modelinde Türkçe CV çalışması yaptırmıyorum.
Profesyonel CV’ler yönetim ve orta yönetim seviyesindeki profesyoneller için 4 saatlik bir danışmanlık çalışması ile, Executive seviyedeki profesyoneller için bir günlük profesyonel bir Workshop ile gerçekleştirilir.

Profesyonel CV ‘nin Hedef Kitlesi Kimlerdir?

Profesyonel CV’ler özellikle yönetim ve üst yönetim liderlik seviyesindeki kurumsal profesyoneller için idealdir. Bunun yanında uzmanlık seviyesinden yönetime geçiş sürecinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Orta ve İleri Kariyer evresindeki profesyoneller Profesyonel CV hazırlamanın temel kitlesini oluşturken Orta Kariyer evresine geçiş aşamasında da kullanımı da yüksektir.

Profesyonel CV ‘den Kimler Faydalanmalı ?

Kariyerini bir sonraki evreye taşımak isteyen profesyoneller, yönetim ve liderlik seviyesinde ilerlemek isteyen profesyoneller, uluslar arası şirketlerde çalışmak isteyen profesyoneller, yurt dışında kariyerini devam ettirmek isteyen profesyoneller,  yönetimden üst yönetime geçmek isteyen profesyoneller, kariyerinde markalaşmak isteyen yönetim seviyesinde ki profesyoneller Profesyonel CV’nin fayda sağlayacağı profesyonel gurubunu oluşturmaktadı. değiştirmek isteyen profesyoneller, CV lerini paylaşmadan önce CV lerinin gelişim alanlarını öğrenmek ve son düzenlemelerini yapmak için bu tür bir destek hizmetinden faydalanabilirler.

Profesyonel CV Nasıl Fark Yaratır ?

Profesyonel CV evrensel bir modele dayanır. Farklı kariyer evresindeki kurumsal profesyonellerin Profesyonel CV ihtiyaçları vardır. Her yönetim seviyesindeki profesyonel model farklı olsa dahi Profesyonel CV oluşturma bir metod ve sistem üzerinden aşamalı ilerleyerek hazırlanır. Danışmanlık çalışmaları bunlar temel alınarak gerçekleştirilir.

Profesyonel CV’ler kurumsal profesyonelin farklı liderlik ve yönetim seviyesinde oluşturduğu iş değerini doğru anahtar kelime ve yorumlama teknikleri kullanarak ortaya çıkartır. Bu şekilde hazırlanan profesyonel CV hem kalitatif hem kuantatif değerleri, kurumsal profesyonelin temsil ettiği liderlik seviyesine uygun hale getirir.

Profesyonel CV, kurumsal profesyonelin iş dünyasına yönelik pazarlama aracıdır. Bu sebeple evrensel Profesyonel CV modeli 2 sayfalık yapıyı farklı zone (bölümlere) ayırarak, gözün en çok temas ettiği noktaları (heat map teknolojisi kullanılarak Miami Universitesinde bir araştırma CV’nin en çok temas ettiği noktaları ortaya çıkartmıştır. Bildiğim kadarı ile Resume veya CV’ye yönelik yapılan en bilimsel araştırma budur.) pazarlama amaçlı formatlamışlardır. Bu yüzden Profesyonel CV çalışmaları aynı zamanda kurumsal profesyonelin iş piyasasına yönelik tanıtımında mantıksal bir akış içerisinde gerçek ve otantik bilgileri içerir.

PROFESYONEL DESTEK İHTİYACINIZI LÜTFEN BELİRTİN

 

Bir Cevap Yazın