10 Adımda Etkili CV Oluşturma Teknikleri (Bölüm 1)

Gerek Danışanlarım, gerek yazılarımı okuyup soru soran profesyonel arkadaşlarımdan en çok aldığım soruların başında, Etkili CV hazırlamak var.

Genelde sorulan soru? Etkili CV Hazırlamak istiyoruz bunun başlangıç adımları nelerdir? Nasıl başarılı bir CV hazırlayabiliriz?

Bu soruyu temel aldım ve uzunca bir çalışmayı parçalarına ayırarak sizin ile paylaşmak istedim. Bu yazı dizisinin çok sayıda profesyonelin Etkili CV oluştururken veya CV Hazırlama konusunda faydalanabileceği bir kaynak olacağına inanıyorum.

Yola çıkmadan temelleri doğru oluşturmak için anlamlar üzerinde durmak işitiyorum.

Etkili CV Nedemek?

Etkili CV, Etkileyici CV anlamına gelmez. Etkili CV nin amacı, profesyonel geçmiş ve deneyiminizi, kabul edilebilir ve evrensel CV standartları içerisinde doğru yazım ifadeleri kullanarak, tarz, stil, sadelik ve içerik olarak, değerlendirenin, kısa sürede  sizin deneyim, üstlendiğiniz sorumluluk rol ve becerilerinizi aradığı pozisyona ilişkin doğru eşleşme yapması anlamına gelir.

Etkili CV, çabuk karar alınmasını sağlar. Alınan karar CV nin sahibi ile görüşme veya görüşmeme yönündedir.

Etkili CV nin %80’i ilk sayfadır. Çarpıcılık ve göz takip süresi en çok birinci sayfaya odaklanır ve karar %80 oranında CV nin ilk sayfasına göre verilir.

Etkili CV deneyimlerinize göre 1 veya 2 sayfadan oluşur. Uzun CV lerin görüşmeye davet aldırdığına çok tanık olmadım.

Etkili CV lere yönelik en çok karşılaştığım ilk soru deneyimlerimizi nasıl kısaltacağız oluyor.

Çoğu profesyonelin CV üzerinde çalışmaya başladığımızda ilk başta imkansız gibi görünen 4 sayfanın 2 sayfaya indirgenmesi, çalışma sonunda gerçekleşiyor.

Hem CV sahibi ciddi bir yükten kurtulmuş oluyor hem de kendisine davet aldırabilecek değerli bir temsil aracına yani CV’ye kavuşmuş oluyor.

Etkili CV oluşturmanın önemli bir sebebi de sizi davet edildiğiniz iş görüşmesi için daha özgür bir iletişime yöneltmesidir.

Uzun CV ye sahip profesyoneller (3 sayfa ve üstü) iş görüşmeleri veya mülakatlarda yazdıklarına sıkı sıkı bağlı kalmak için sahip oldukları çok sayıda malzemeyi çok zaman harcayarak anlatıyorlar. Değerlendiriciler genelde uzun zaman kullanan profesyonellerde kayboluyor. Zamanı iyi kullanmayı hedefleyen değerlendiriciler ise daha noktasal atış yaparak görüşmeyi ilerletiyorlar. Bu durumda görüşme deneyimi az olan profesyoneller görüşmeden çoğunlukla düşüyor. Moralleri bozuluyor veya enerjilerini kaybederek iş görüşmelerini kaybediyorlar.

Deneyime göre bir disiplin içerisinde bireyin kendini ölçerek ve değerlendirerek, bir düşünce süzgecinden kendisini geçirerek hazırladığı CV ler hem etkileyici oluyor hem de iş görüşmelerinde stratejik bir avantaj sağlıyor.

Etkili CV si olmayan profesyonellerde gözlemlediğim en büyük zaaflardan bir tanesi de iş görüşmelerinde her zaman ve unuttukları, atladıkları kısımlar bölümlerin olması.  Daha da uzun CV si olan adaylar, CV de yazan bilgilere yönelik sorular ile karşılaştıklarında, özellikle lütfen biraz daha detay verebilirmisiniz gibi sorulara net cevap sağlayamadıkları için görüşmeler esnasında eleniyorlar.

4 sayfalık bir CV nin içerisinde anlatılan pozisyonlar veya projelere yönelik, teknolojilere yönelik, değişime yönelik, satışa yönelik deneyim, bilgi ve merak uyandırır. Değerlendirici merak ve aklında ki pozisyona göre gerçekleştirdiğiniz çalışmalar hakkında bilgi almak ister. Bunun yolu soru sormaktır. Uzun CV si olan profesyoneller genelde detay sorulara tam veya doyurucu yanıt veremezler, nereden başlamak gerektiği konusunda zorlanırlar. Eğer bu zorlanma görüşmenin başında gerçekleşiyor ise değerlendirici görüşme heyecanına başlar, devam eden sorularda yeterli ve detay cevap alamadığında sizin bahsettiğini deneyimler konusunda söyledikleriniz ile uyumsuzluğunuzu görmeye başlar. Buda tehlike işaretidir.

Etkili CV hazırlamak kolay bir süreç değildir. Kişinin kendisini aşama aşama analiz etmeyi gerektirir.

CV hazırlamadan önce gerçekleştirilecek bu analiz duygusal ve çalışma alanlarına yönelik olarak yapılmalıdır. Bu analiz sürecinde size en çok gurur veren, kendinizi başarılı hissettiğiniz, çalışma disiplininizi, kişisel değerleriniz gibi alanların yaptığınız işler ile örtüştürülmesi yer alır.

Bu çalışmanın ardından kolları sıvayarak anlatılacak teknikleri birleştirdiğinizde aşama aşama etkili CV nizi oluşturmaya başlayacaksınız.

Bu yazı dizisinde Etkili CV Oluşturma Tekniklerininin Nasılını bölüm bölüm anlattığım yazılarımda bulacaksınız.

Devamı bir sonraki yazımda …

CV nizi gözden geçirmek veya geliştirmek  istiyorsanız linke kliklemenizi tavsiye ederim.

Bloğumu lütfen takip edin.

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın