10 Adımda Etkili CV Oluşturma Teknikleri (Bölüm 2)

 Etkili CV Hazırlamanın ikinci adımı CV nizin bölümlerinin farkında olmanızdır.  Etkili bir CV 2 sayfa üzerinde toplam 5 bölümden oluşur.  

Cover Letter CV nizin Ön yazısıdır. Ön yazınız CV nizin birinci bölümünü oluşturur.  Birinci bölüm olmasına rağmen en son hazırlanan bölümdür.  CV nizi bir bütün olarak hazırlayıp son aşamasına getirdikten sonra ele alacağınız bölümdür.

Ön yazı dört alt bölümden oluşur,

Selamlama, Özet Tanıtım, Örtüştürme ve Talep alt bölümlerinden oluşur.

Header / Başlık CV nizin ikinci bölümüdür.

Başlık bölümü kendi içerisinde 5 ila isteğe bağlı 7 alt bölümden oluşur.

Bu alt bölümler;

İsim, Pozisyon, Adres ve İletişim Bilgisini, Kariyer Hedefinizi, Temel Yetkinliklerinizi isteğe bağlı olarak Resim ve sizin geçmişinize ait kısa bir kariyer özetini içeriyor olabilir.

Chronology/Kronoloji CV nizin üçüncü bölümüdür. Kronoloji CV niz içerisinde profesyonel kariyer ve deneyimlerinizin başladığı ve yansıtıldığı alandır. CV Hazırlamanın en can alıcı kısmı olduğunu söyleyebilirim.

Kronoloji, çalışılan şirket, zaman aralığı, pozisyon, görev, sorumluluk alanları, fonksiyonel sorumluluk alanlarının ve elde edilen dikkat çekici başarıların yansıtıldığı bölümdür.

Kronoloji, CV nizi inceleyen veya değerlendiren bir profesyonelin iş ile olan uyumunu kısa bir süre içerisinde anlayabilmesinden yola çıkarak inşa edilen bir bölümdür.

Bu bölümün başvuracağınız pozisyon veya pozisyonlar ile uyumlu olması gerekir veya gereklidir.

Çok sık rastladığım bir durum, örneğin, CV nizde yansıtılan tecrübe proje yönetimi üzerinedir fakat siz bir satış pozisyonuna başvuruyorsunuzdur, bu durumda görüşme talebi alma şansınız çok düşüktür.

 Education/ Eğitim Cv nizin dördüncü bölümüdür.  Eğitim bölümü dil, ülke ve şirket için farklılıklar gösterebilir (kültürel özellikler taşır)

Örneğin,  Türkiye’de bir şirketin önerdiği pozisyon ile CV nizi İngilizce veya Türkçe paylaşıyorsanız Eğitim içerisinde Lise bilgisi %90 oranında yer alıyor.  İkinci bilgi olarak Üniversite bilgisi, üçüncü olarak yüksek akademik dereceniz var ise yer alabilir.

Değerlendiriciler, üst düzey yöneticiler veya şirket sahipleri, lise, üniversite bilgisine bakarak ayrım veya ayrımcılık yapabiliyor (herkes yapıyor anlamına gelmez) veya iletişim kurmak için bir araç olarak bunu görüşmelerde kullanabiliyor.

Eğer paylaşım yapacağınız şirket Türkiye dışında ise, Lise bilgisinin bir anlamı ve değeri yoktur.  Kolej mezunu olmanız veya en iyi liseden mezun olmanız yabancı dil avantajınızı veya İngilizce öğreniminiz hakkında size artı bir değer katmayacaktır.

Beşinci ve Son Bölüm,

Professional Development/ Profesyonel Eğitim bölümleridir.  Bu son bölüm kariyer gelişimi içerisinde sahip olduğunuz profesyonel sertifikasyonlar ve eğitimleri, liderlik gelişim eğitimleri,satış gelişim eğitimleri, Üniversitelerin IK vb konularda sağladığı özel sertifikasyonlu eğitimler, konferanslar, konuşmacı olduğunu paneller için kullanılıyor.

İsteğe bağlı olarak bu bölüm gelişim eğitimleri ve katılım sağlanan konferanslar, fuarlar vs gibi alanlar için kullanılabiliyor.

Bu tür katma değerleriniz yansıtmak için sınırınız olduğunu lütfen bilin.

Çok sayıda profesyonel kendilerini tam olarak ifade edebilmek için sayfalar dolusu bilgi sağlıyor. Yapılan bütün araştırmalar, CV nin 2 sayfadan fazla kısımlarına bakılmadığını veya çok uzun bulunup göz ardı edildiğini gösteriyor.  Buna yönelik yazımı arşivlerimde bulabilirsiniz.

Ortaya şu soru çıkıyor?

Kendimize ait detayları nasıl yansıtacağız? Bu biraz da endişe sorusu aslında.

Çok sayıda donanıma sahipsiniz ve konularınız da iyisiniz.  Ya başka biri farklı bir bilgisi ile bizim önümüze geçerse endişesi iş arama sürecinde normal ve kabul edilebilir bir endişedir.  Fakat bu CV nizin 2 sayfa ile sınırlı kalması gerçeğini değiştirmiyor.

Uzun CV niz veya uzun cümleler ile anlattığınız, ifade ettiğiniz tecrübeleriniz Etkili CV Hazırlama özelinde ek bir değer ifade etmiyor. Kısaca katma değeri yok.

Bunu çok basit olarak bir arama motorunun çalışma prensibine benzetebiliriz. Uzun, anahtar kelimeler kullanılmadan hazırlanan dökümanların, indekslenmesi zordur. Yapılan aramalarda hiçbir zaman ilk sayfada bulunmanız mümkün olmayabilir çünkü siz yazınıza veya sitenize insanların nasıl ulaşabileceğini yeterince tarif etmemişsinizdir.

CV nizi tabi ki Google indekslemeyecek, fakat CV nize bakarak seçim yapacak, değerlendiriciler olacak.

Bunun başka bir yolu yokmu?

Tabiki var!

CV nizi hazırlayacağınız bir Blog ile entegre etmek.

Blog sizin oyun alanınız ve misafirlerinizi ağırlayacağınız bir alan olduğu için, kariyerinize ilişkin bilgileri mantıksal bir yapılandırma ile sizi ziyaret eden değerlendiriciler ile istediğiniz derinlikte paylaşabilirsiniz.  Bu yaklaşımın merak uyandıracağını bildiğim için bir sonraki yazımda bu tür blog cv örneklerini sizler ile paylaşıyor olacağım.

Bu yazımda Etkili CV Hazırlamanın bölümlerini paylaştım.

Diğer yazılarım bu bölümlerin içeriksel yaklaşımları üzerine kurulacaktır.  Her bölümü ayrı bir yazı olarak sizler ile paylaşacağım.

CV nizi gözden geçirmek veya geliştirmek  istiyorsanız linke kliklemenizi tavsiye ederim.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.
Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın