InfoGrafik CV Hazırlamak İçin 10 Neden

timeline-resume_Duncan

Neden InfoGrafik CV niz Olmalı? Size 10 sebep sıraladım. Infografik CV hazırlama web araçları günden güne artıyor. Gelişen teknolojilere ayak uydurmak ve iş arama sürecine yönelik kendimizi yenilememiz, profesyonelin vaz geçilmezlerinden biri.

İşte size 10 geçerli neden.  Özgür CV lere doğru yolculuk başladı. Sizde yerinizi almaya başlayın.

1-      Infografik CV , veri ve görselliğin yansıtıldığı yeni nesil kişisel tanıtım dökümanlarıdır.  CV mantığı görev, fonksiyon, elde edilen başarıların iş birimi cinsinden yansıtılmasını gerektiğini ifade eder.  Standart CV Kariyer hikayenizi ortaya koyar.  Infografik CV görsel yansıması ile kariyer hikayenizi ve gelişimini ve iş birimi üretme ve iş sonuçlarınızı  en iyi temsil edecek araçtır.

2-      Infografik CV hazırlanması sanıldığı kadar zor değildir. Başlangıç için Linkedin profilinizin (sadece İyi bir profil olmasına gayret edin) ve facebook profilinizin kullanıldığı hazır web araçlarını kullanarak yola çıkabilirsiniz.

3-      Infografik CV görsel tanıtımı sayesinde size hız kazandırır.  Standart bir CV içerisinde ben XyZ yi gerçekleştirdim demek yerine, görsel olarak ifade edilecek birim ve miktarları sizin sorumluluk alanınız içerisinde üretilen değerleri adet, karlılık, ciro gibi daha kolay yansıtma özelliğine sahiptir.  Örneğin bir hizmet sağlayıcı olarak veya birlikte iş geliştirdiğiniz iş ortakları olabilir, beraber çalıştığınız bu şirketleri logoları ile yansıtabilirsiniz.

4-      Danışmanlığını yaptığım çoğu profesyonel CV hazırlarken ifade etmekte güçlük çektiği kısımlardan birisi farklı görev ve sorumlulukları veya birden fazla organizasyonel rolü kronolojik akış içerisinde aynı dönemde nasıl temsil ettirtebileceğini göstermekte zorluklar yaşamasıdır. Infografik CV kronolojik akış temsilinde bu sorunu çok başarılı bir şekilde ortadan kaldırıyor.

5-      Infografik CV kullanımının başlangıcı görsel portfolyosu olan profesyoneller tarafından tercih edilmiş ve 4 milyon CV nin üzerinden grafiker, web tasarım uzmanı,  UX (kullanıcı deneyim) geliştiricileri, tasarımcı ve reklamcılar tarafından kabul görmüştür. Son bir senedir yoğun olarak farklı meslek grupları tarafından da kabul görmüş ve kullanılmaya başlanmıştır. Gelecekte ki ben bunun kısa bir süre olduğuna inananlardanım, herkes kendisini Infografik CV ler ile temsil etmeye başlayacak.

6-      Standart CV oluşturmanın zorluğu herkesin belli kabul edilmiş kalıplar içerisinde, cümle yapıları vb kalıplar içerisinde çalışarak, yaptığı işi karşı tarafa algıda değer yaratacak kısa süre içerisinde kodlamasıdır. Infografik CV ler bu durumu ortadan kaldırarak bir serbest ifade ve yorum özgürlüğü getirdiğinden kabulü ve uygulamaları hızla artacaktır. Siz kendi serbest kürsünüzden kendinizi nasıl tanıtmak ve yorumlatmak istiyorsanız öyle yapabilirsiniz. Yeni nesil Infografik CV ler sadece görsel temsilden çıkmıştır. Video gibi araçlar ile desteklenerek vermek istediğiniz sözlü ve görsel mesajları veya kişisel tanıtımları da bu mecra üzerinden vermeniz mümkün olacaktır.  Dolayısı ile yakın dönemde multimedia CV dönemi başlıyacaktır. Hazırlıklı olmak veya tanışmak için Infografik CV nizi hazırlamaya başlayın.

7-      Infografik CV normal standart özgeçmişler içerisinde ki temsili linkler vasıtası ile gerçekleşmektedir. Standart CV nizin başlık bölümünde tıklanabilr olarak konumlandıracağınız bir link ile standart CV nizi ve Inforgrafik CV nizi temsil ettirtebilirsiniz. Bu şekilde akıcı bir CV yi başarılı bir şekilde görsel temalarınız ile destekleyebilirsiniz. Çoğu Infografik CV uygulaması ve Web araçları hazırladığınız CV niz için size özel bir link verir. Aynı Linkedin profilinizin bulunduğu adres gibidir. Örneğin benim linkedin adresim, http//tr.linkedinin.com/canbuyukalkan dır.  Linkedin verilerinizi veya Facebook verilinizi kullanarak hazırlanmış bir Infografik CV size bu adresi sağlıyacaktır.  Bu linki profesyoneller twitter hesaplarında,  Linkedin sayfalarınfa, facebook sayfalarında ve Standart CV lerinde kullanmaktadırlar.  Sizde benzer bir yaklaşım ile deneyimlerinizin, kariyer hikayenizin Infografik CV ile yansımasını dağıtabilirsiniz.

8-      Infografik CV lerinizi özel web araçları ile istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Bu Linkedin profilinizin veya Facebook profilinizin kullanılarak hazırlanan bir Infografik CV’ye göre daha zorlayıcı, tasarım ve emek gerektiren bir süreçtir.  Yaptığınız işlerin kompozisyon haline getirilip kendiniz ile ilgili temel mesajları ve bu mesajların nasıl yansıtılacağına karar vermelisiniz.  Örneğin, Infografik CV nize bakan birisi sizi hangi yönleriniz ile anlamalı. Algı psikolojisi sadece temel,  3 temel maddeyi geçmeyecek kısa mesajlar ile verimli sonuç elde edildiğini ortaya koymuştur.

9-      Hobilerin görsel tasarımı artık çok daha rahat yapılabilmektedir. Örneğin balıkçılık özel hobi alanınız, Infografik CV üzerinden bunu çok rahat görselleştirebilirsiniz. Örneğin motorsiklete binmek ve gezmek hobiniz, bunu artık çok rahat görselleştirebilirsiniz.

10-   Değerlendiriciler veya İşe alım uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda, sizin aranan rol ile ilgili uyumunuzu anlamak için harcanan süre bir araştırmaya göre 20 sn farklı uzmanların yorumlarına göre bu süre 1 dk yı geçmemektedir. Bu kısıtlayıcı bir zamandır. Bu kadar hızlı bir süre içerisinde veya zaman içerisinde ben bu rol ile uyumluyum diyebilmenin bir diğer yolu Infografik CV  uygulamalarıdır.  İnsanlar görsel temeları yorumlamak için daha çok zaman harcıyorlar.

Infografik CV’ye ilgi duyuyor iseniz daha önce paylaştığım yazıları okuyabilirsiniz.

Infografik CV lere Giriş Infografik CV nedir? 

Infografik CV nasıl Hazırlanır? 

Infografik CV nasıl Hazırlanır? Re.vu ve Visual.ly’i Deneyin.

Herkese kariyerinde başarılı bir hafta dilerim.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın