BEŞİNCİ SIR CV nizi YAZIM HATALARINDAN ARINDIRIN

 

Dünya’da finansal değeri olan hiç bir  döküman üzerinde yazım hatası yoktur.

Finansal değeri olan dökümanlar, kontratlar da dahil olmak üzere, hazırlanırken defalarca kalite kontrol amaçlı farklı kontrol mekanizmalarından ve dil bilgisi düzenleyicilerden geçer ve son hallerini alırlar.

Unutmayın! sahip olduğumuz CV niz finansal değeri olan bir dökümandır. Sizin şirket içerisinde katkılarınızı, katma değerinizi anlatan bir dökümandır.

Hatta işe yönelik  ve finansal sürdürülebilirliğinizin garantörü olduğu için en az diğer finansal değeri olan dökümanlar kadar önemlir bir döküman.

Amerika’da yapılan bir araştırma ya göre CV ler de en fazla hatanın gramer ve yazım hataları olduğunu belirlenmiş.

Bu araştırmaya için 5000’in üzerinde CV gözden geçirilmiş ve %60 oranında imla ve dilbilgisi  hatası olduğu ortaya çıkarılmış.

Araştırmanın verileri, CV sini hazırlayan kişilerin CV hazırlarken bir an önce bitirme düşüncesi ile veya bir an önce CV sini X şirkete göndermem gerekiyor yaklaşımı ile bireyin kendi üzerinde yarattığı zaman baskısı  hataların temel sebebini oluşturuyor.

Fırsatların ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz. Bu yüzden CV nizi rahat zamanınızda güncel tutmanız sizin lehinize olacaktır.

Bir gün çok isteyerek katıldığım bir iş görüşmesinde, başarılı bir performans çıkarmama rağmen istediğim işi alamamıştım. Özgeçmişim üzerinde 4 kelime hatasına rastladıklarını belirtmişlerdi. O zaman görüştüğüm genel müdür, şirket temsilini çok önemseyen bir beyefendiydi, gramer, imla ve yazım hataları yapmayan birine işi vermeyi tercih etti.

Bu durumu kabul etmek gerek. Benim için o deneyim ciddi bir öğrenim oldu.

Pozisyona göre araştırma görevini yürüten profesyoneller özgeçmişleri hızlı tarama süreçleri içerisinde bu tip hataları çok olumlu olarak değerlendirmediklerini biliyorum.

CV niz yaşayan bir doküman siz geliştikçe, yeni bir eğitim, yeni bir görev ve almış olduğunuz sonuçlar ile gelişen yaşayan bir döküman. Son dakika hazırlık veya güncelleme değerli CV nizi  üzerinde hata yapmanıza sebep olabilir.

Bloğumu, CV, iş arama süreçleri, mülakat, iş başvuru süreçlerine yönelik zengin içerik için takip edin.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

 

Genel içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın