Google Adwords ile Kariyer Yolculuğu

Google.çiçek

Google İnternet Dünyasına yön veren en önemli şirket.  Arama Dünyasının efendisi, Dijital Pazarlamanın yeni (Son 10 senelik) ismi.  Türkiye’de Google arama pazarında %97 gibi bir üstünlüğü olduğu katıldığım bir seminerde vurgulandı.  Çok başarılı buldum.

Bu aidiyet Google tarafından Türkiye pazarına verilen destek ile geliştirilmeye başlanmış durumda. Bu destek ciddi anlamda veriliyor.  Bu denli profesyonel şirketler kendi ürün ve hizmetlerinin kullanıcıları veya satış profesyonelleri için sertifikasyon oluşturmayı hedeflerler ve bu sertifikasyon gerek teknik nitelikte gerek satış niteliğinde olsun ücretli olarak sağlanır.

Sertifikasyon ile amaçlanan aslında ürünün veya hizmetin nasıl kullanıldığının ve şirketlere nasıl değer yaratılabileceğinin katılımcıya belli standartlarda öğretilmesidir.  Aklınıza gelen çoğu markanın veya Linux gibi açık kod paylaşımlı yazılım platformlarının eğitimlerinin ücretsiz olmasını bekleyebilirsiniz ama ücretlidir.

Google kendi pazarlama ve reklamcılık platformuna yönelik bence başarılı bir  yaklaşım sergilemeye başlamış.  Türkiye’de pazarlama veya reklamcılık ile ilgileniyor iseniz ve bu alanda bir girişimi bireysel seviyede yapmayı düşünüyorsanız veya profesyonel deneyiminiz satış veya rekamlcılık üzerine ise Google sizi destekliyor. Google Dünya’da da kendisine en büyük geliri getiren Adwords üzerine çok başarılı bir eğitimi (Özgür Aydın Bey programın eğitmeni ücretsiz olarak sunuyor. Herkese değil. Belli bir iş deneyimi ve bu sektör içerisinden girişimciye veya satış deneyimi yüksek ve bu sektörde yer almak isteyen profesyonellere).Heyecan, Motivasyon ve Dinamizmi yüksek bir eğitim.

Google Adwords sertifikasyonu iki aşamadan oluşuyor.  İlk eğitimi temeller üzerine 4 gün sürüyor. İlk denemede temeller sınavını geçemezseniz sınırsız deneme hakkınız birer haftalık aralıklar ile devam ediyor ve Google bundan ücret almıyor.  Google’ın bu başarılı programının ismi Google Partners. Google İş ortağı olabilmek için bu iki sertifikasyona ve bir şirkete ihtiyacınız var.

Eğer bir Google iş ortağı olmak istiyorsanız veya sertifkasyona yönelik deneyim kazanmak istiyorsanız google arama çubuğundan “ google partners” yazarak gerekli detaylara ulaşabilirsiniz.

Google temeller sertifikasyonu size Dijital Ajans veya Normal Reklam Ajanslarında Satış kariyeriniz açısından bir değişim fırsatı sağlayabilir.  Bu konularda görüş alış verişinde bulunmak için benim ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın