Satış Kariyerinde İlerlemenin Kişisel Faydaları

cansretrosalesman

Satış Kariyeri, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler içerisinde en önemli kariyer alanlarından birisidir. Çok sayıda kariyerine bu alanda başlayan profesyonel istisnalar hariç gelişimini Genel Müdür olarak devam ettirmekte veya Genel Müdürlük kariyerine ulaşmıştır.

Çoğu çalışan profesyonel için Genel Müdürlük kariyeri çekici ve ilham verici bir kariyerin başlangıcı veya son durağıdır.  Bu bahsettiğim tarz profesyoneller kurumsal şirketlerin bünyesinde istihdam edilen profesyonellerdir. Bir Banka’da kredi satışında çalışan, Pharma (İlaç) sektöründe çalışan, teknoloji sektöründe çalışan etc…

Satış Kariyerine başlangıç, genç profesyoneller için kurumsal şirketlerde belli bir kurumsal eğitimin ardından verilir. Örneğin IBM veya HP yeni mezun işe alımlarında özel oryantasyon programları uygulamaktadır.

Satış kariyerinde, eğer kapı kapı gezmiyorsanız, işinizin temeli insandır ve insan ilişkileridir.

Satış kariyerinde gözlemlediğim kadarı ile başarılı olan profesyoneller daha çok dışa dönük insanlardır. Dışa dönük kelimesinden anlaşılması gereken, kendini rahatlıkla bulunduğu ortam içerisinde ifade edebilen, yeni insanlar ile tanışmaktan samimi keyif alan kişidir.  İnsanlar ile olacak samimi diyaloglarınız süreklilik arz ettikçe, bulunduğunuz ortamlar içerisinde size Güven kazandıracaktır.

Türkiye’de satış mesleğinin ardında ki başarı Güven uyandırabilmek veya kişiye güven duyulmasıdır.

Güven kazanmak veya güven kazandırmak aşamalı ve adım adım gelişen bir olgudur. Satış mesleğinde başarıya ulaşmış profesyoneller networking yapmaya önem ve özen gösterirler. Networking, profesyonel ağ geliştirme insanlar ile farklı ortamlarda tanışıp kendinizi tanıtmak ve sunmak için iyi bir yoldur. Networking felsefesi sizin belirli amaç ile bir araya gelmiş topluluklarda GÖRÜNÜR, BİLİNİR, TANINIR ve  GÜVENİLİR olmanızı sağlar.

Mesleğe başlayan çoğu profesyonelin göz ardı ettiği kelime Güven kelimesidir.

Satış mesleğinde ki bazı profesyonellerin davranışları Avcı niteliğindedir. Bazı profesyonellerin davranışları çiftçi niteliğindedir.  Avcı davranışı ile Çiftçi davranışını ayırt eden en önemli özellik birisinin kısa dönemli düşünmesi diğerinin uzun dönemli düşünmesidir.  Çiftçi davranışı kişiye yatırım yapar, samimi iletişim ve iş ilişkisi kurmaya çalışır ve büyük ölçüde sonucu zaman içerisinde alır.  Yapılan araştırmaların çoğunda satın alma aşamasındaki profesyoneller Avcı davranışından rahatsız olurlar ve satın alma işlemini gerçekleştirmezler. Avcı hemen şimdi yaklaşımındadır. Ağzı iyi laf yapıyor yaklaşımı bence buraya çok uygundur. Stratejisi hemen satmak ve komisyonunu almaktır. Avcı’da Çiftçi’de ortak bir alanda oynar. “Müşterinin ihtiyacı” farkında olduğu veya farkında olmadığı ihtiyacı ortaya çıkararak sonuçlandırmak iki grubunda gerçekleştirdiği bir işlemdir.

Satış mesleği insanlar ile olumlu iletişim kurma mesleğidir. Meslekte ilerlemek doğru davranışları sergilemek ile alakalıdır.

Satış mesleği aynı zamanda kariyer olarak en iyi kazandıran mesleklerden birisidir. Kariyerine satış profesyoneli olarak başlamış çoğu profesyonel daha sonra kendi girişimlerini, belli bir uzmanlık kazandıktan sonra gerçekleştirmiştir. Satış mesleği kariyer olarak sadece sizi Genel Müdürlüğe (yetkinlikleriniz ve deneyiminiz yeterli seviyeye geldikten sonra) taşımaz aynı zamanda Girişim yapmanıza da olanak tanır.

Tanıdığım her profesyonel bir gün kendi işini kurmak istiyor.  Eğer bir gün hayaliniz kendi işinizi kurmak, geliştirmek ve iyi kazananlar arasında yer alamak ise o zaman atılacak adım satış kariyeri üzerine olmalıdır.  Satış mesleğinde ve kariyerinde olan profesyoneller zaman içerisinde çok sayıda tanıdık ve çevre oluşturur. Çevrelerini olumlu yönde geliştirmiş profesyoneller bu hayallerine oluşabilirler.

Satış profesyonelinden beklenen çevre oluşturması, olumlu iş ilişkisi kurması, kontrat imzalatmanın yanında bunu yapabilmek için gerekli meslek sırları vardır. Çok başarılı satış profesyonellerini başarılı satış profesyonellerinden ayıran en temel özellikler, Empati kurma yetenekleri, Olumlu Düşünme becerileri, Sonuç odaklı düşünce yapıları, Soru sorma yetenekleri ve İhtiyacı algılayabilme ve yorumlayabilen düşünce yapılarıdır.

Belli bir zaman içerisinde sürekli uygulanan bu teknikler artık doğal davranış biçimi haline gelir veya ulaşır. Siz çok hızlı bir şekilde potansiyel müşteri adayınız ile empati kurabilirsiniz, doğru soruları sorabilirsiniz ve müşteri adayınızı konuşturabilirsiniz. İhtiyaçlarını not edebilir ve uygun teklif sağlayıcısı veya hizmet sağlayıcısı olabilirsiniz.

Genel Müdürlük kariyerine satış kariyeri üzerinden ilerlerken satış yöneticiliği, satış direktörlüğü ve Genel Müdür yardımcılığı gibi ara roller zaman içerisinde almanız gereken yolu size göstermektedir.

Zamanında çok başarılı olmuş satış profesyonelleri 10-15 senelik başarılı kariyer yolculuklarında Genel Müdürlük kariyerine ulaşmışlardır.

Satış Kariyerine başlamak isteyen yeni mezunlar veya kariyerine satışa doğru değiştirmek isteyen profesyoneller bana danışabilir veya temasa geçebilirler.

Herkese kariyerinde başarılı bir hafta dilerim,
Saygılarımla,
Can Büyükalkan

Bir Cevap Yazın