“Profesyonelce” Markalaşma Süreci

 

personalbranding16Markalaşma, çok sayıda çalışan profesyonelin ilgisini çeken bir konu.  Yaptığınız işte kişisel marka olmak, uzman veya niş konunuz üzerine sizden fikir, tavsiye istemesi veya hizmetlerinizin alınması sizin markalaşma ve uzmanlaşma süreciniz ile paralel gelişir.

Kişisel markalaşma sürecine giriş yapmadan odaklanılması gereken konu uzmanlık alanının tanımlanması ve oluşturulmasıdır. Profesyonelin uzmanlık alanı, iddialı olduğu alan anlamına gelir. Psikolojik olarak düşündüğünüzde belli marka alışkanlıklarımız vardır. Marka bize güven verir, denenmiştir, memnuniyet endeksi yüksektir, bir kalitesi vardır. Kişisel Markalaşma yolculuğu profesyonel benin iddialı olacağı alanı belirlemesi ile başlar ve deneyim, sertifikasyon veya bu alanda kişisel gelişim sürecinin tamamlamış, müşteri deneyiminin oluşturulmuş ve insanlar ile paylaşılabilecek, değer yaratan önemli kaynakların olduğu anlamına gelir.

Zamanımızın konusu Koçluk olduğu için, bu alandan örnek vermek istiyorum.  Koçluk mesleğine ilgi duyan bir profesyonel, deneyimini oluşturmak için kişisel gelişimini bu özel alan için geliştirmelidir.

Örneğin Profesyonel koçluk mesleğinin standartlarını öğrenmek için belli kurslara katılıp eğitimini tamamlamalıdır.

Mesleği ile ilgili saygın literatürü takip etmeli. Danışanlarına koçluk yapabilecek bilgi ve sürekli geliştirdiği  aşamalı deneyime sahip olmalıdır. Koçluk süreci başlandığında bilinmeyen, eğitimlerden sonra anlaşılan, deneyimler ile kuvvetlenilen, sürekli okuyarak ve deneyimler ile yeni anlamlar ortaya çıkardığımız, kişisel ruhani gelişmemiz ile danışanlarımızı geliştirdiğimiz sürekli gelişen bir kartopu sürecidir.

Profesyonel koçluk mesleği aynı zamanda mesleği icra edenin kişisel sunumunu yapabilmeyi, ürettiği veya üreteceği deneyimi iyi tanıtıp, fiyatlandırıp satabilmeyi ve iyi insan analiz gücüne sahip olmayı gerektirir.  Bu mesleği icra edecek profesyonel koç, satış, iletişim ve meslek literatürüne hakim olmalıdır.  Bununla birlikte profesyonel mesleğini icra ettiği için bir web sitesi olmalı ve internet üzerinden pazarlama yapabilme becerisine sahip olabilecek araç ve gereçleri ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmelidir.

Kişisel markalaşma sürecinde çoğu profesyoneli izliyorum. Bir kısmı doğru işler yapıyor bir kısmı markalaşma sürecini çok doğru yorumlayamamış olduğunu görüyorum.

Markalaşmak aynı bir şirket gibi ürün veya hizmetleriniz ile ortaya koyduğunuz bir değer, çözüm , hizmet veya ürünün fayda yaratabilmesi anlamına gelir. Şirketlere dikkat ettiğinizde marka değerlerini korumak adına, ürün veya hizmetlerinin kalitesini, değer önergesini  ve denenmiş değer yaratma süreçlerini tamamlamışlardır.

personalbrand9

Profesyonel kişisel markalaşma sürecinde izlediğim hukukçular, doktorlar, diyetisyenler, koçlar, kitap yazarları, eğitim danışmanları var.

Bu profesyonellerden birinin web sitesine girdiğinizde, web sitesinde yer alması gereken temel öğelerin haricinde aynı zamanda bilgi kaynağı bir blog,  bilgi danışmak isteyen olası kişiler için bir alan, uzman oldukları konular ile ilgili paylaşımda bulunmak üzere kullandıkları bir webinar sistemi,  Blog paylaşımlarına destek olması için video paylaşımları ve çok profesyonelce idare ettikleri bir e-posta liste sitemleri var. E-posta liste sistemi, sizden hizmet veya ürün almış müşterileriniz ile belli bir iletişim ve ilişki seviyesini koruyabilmek için çok önemli bir araç.  Kişisel markalaşma sürecinde olan profesyonellerin aynı zamanda sosyal medyayı etkin bir şekilde kullandıklarını görebilirsiniz. Bu tür profesyoneller aynı zamanda kendi ürettikleri hizmet ve ürünler ile ilgili olarak başarılı canlı networking etkinlikleri düzenleyebiliyorlar.

Profesyonel markalaşma sürecine giden yol içerisinde bilgi, o bilgiye ait deneyim olduğu kadar o deneyimi farklı iletişim ve etkileşim yolları üzerinden sunmak, paylaşmak ve dokunduğunuz çevrede görünür, bilinir, tanınır ve güvenilir olma süreciniz yatıyor.

Hangi meslek kökeninden gelirseniz gelin, profesyonel markalaşma sürecinde var olmanız bilgi ve deneyimin dışında internet ve yeni medya üzerinde nasıl pazarlama yaptığınız ilede alakalı. Internet üzerinden sosyal medya gibi mecralar ile etkileşim size yeni fırsatlar, yeni insanlar yeni müşteriler getirecektir.

personalbrand7

Bu gelen müşterileri olumlu yönde hizmetleriniz ile ilgili etkileyebilmek, sunum yeteneğiniz ve zaman içerisinde kazanacağınız veya kazanmış olduğunu satış deneyimi ile alakalıdır.

Çok sayıda profesyonelin profesyonel markalaşma sürecine tanıklık ettim.  Bu markalaşma süreci içerisinde zaman ile kendi profesyonel yaşamdan kesilen gelirlerini aşama aşama geri kazanıp daha ileri gelir seviyelerine ulaştıklarına tanıklık ettim.

Profesyonel markalaşma süreci tamamı ile kişisel gelişim süreciniz ile alakalıdır. Kendinize ne kadar çok yatırım yaparsanız o kadar çok kazanma fırsatınız olur. Öğrendiklerinizin size gelir olarak dönmesi ve daha da artması alacağınız eğitim, okuyacağınız kitap, katılım sağlayacağınız seminer,  alacağınız sertifikasyonlar, boy göstereceğiniz konferanslar, olmanız gereken etkinlikler, sosyal medya ve yukarıda bahsettiğim internet pazarlamayı profesyonel ve etkin kullanmanız ile paralellik arzeder.

LMI’ın öğretilerinden en önemlileri, prospecting (müşteri adayı bulma), yaklaşım ve iş sunumu yapmak ile alakalıdır.  LMI (Leadership Management International)’ın satış öğretisi 500 iş sunumundan sonra artık dünyayı matrix gibi görmeye başlamanızı sağlar.

Matrix gibi görmek veya matrix gibi olmak deyimi satış dünyasında artık yaptığınız işi çok iyi yaptığınızı ifade eder.  O kadar çok gelişmişsinizdir ki karşınızda ki kişinin neden size ihtiyacı olduğunu kendisi ile karşılaştığınız anda anlarsınız.

Matrix gibi olmak demek, sizin markalaşma sürecini tamamladığınız anlamına gelir.

Amerika’da home business veya evden kendi işini yapan insanların sayısı çok fazladır.  Son rakamlara göre 20 Milyonun üzerinde Amerika’lı kendi işini yapıyor.  Kendi işini yapan profesyonellerin çok büyük bir kısmı MLM sektöründe çalışıyor.  Diğer namı değer Network Marketing.  Amerika’da çoğu satış eğitimi MLM veya Franchise işini satmak üzerine odaklanır.

Satış süreci, prospecting(müşteri adayı bulmak), approach(müşteri adaylarına yaklaşım) , presentation (İş sunumu) , powerful questions (ihtiyacı ortaya çıkarmak için güçlü sorular), stalls and objections (itiraz ve ön yargı ile mücadele etmek) ve closure (kapanış)  üzerine odaklanır.  Amerika’da profesyonel markalaşma sürecini satış sürecinde ki başarınız ortaya koyar.

Türkiye Amerika’dan hali ile farklı bir ülke.  Türkiye’de satışı seven çok az sayıda profesyonel vardır.  Bunun çeşitli sebepleri var. Örneğin Türkiye’de devlet Devlet Babadır. Amerika’da yaşamak ve kendini idame ettirtmek kişisel güç gerektiren ve buradan oraya bir bakış ile bize göre vahşi gibi görünebilir.  Satış, kendini ortaya koyma, kişisel sunum ve presentasyon, yaşam ortamlarında Amerikalıların hızla öğrenmesi gereken ve yaşamının bir parçası haline getirdiği bir süreçtir.

Türkiye’de yavaş yavaş bir değişim ve dönüşüm içerisinde hala bir vahşi batı olmasak dahi bu yönde ilerliyoruz. Profesyoneller kendi markalarını oluşturmak için emek vermeye başladılar bu iyi bir sinyal, yarın oluşturdukları markaları lanse etmeye başlayacaklar ve kendi ekonomik özgürlüklerini ilan edecekler. Bir profesyonelin serbest çalışarak kendi ekonomik özgürlüğünü ilan edebilmesi, geliştirmesi aslında kendi elindedir.

Kariyer danışmanlık hizmetimi ilk vermeye başladığım zamanlar bu hizmet için müşteri bulmam çok zor iken aradan geçen 5 sene içerisinde kendi işimi sokakta herhangi bir kişiye konumlandırmam ve bahsetmem benim için bir eğlence sürecine dönüştü. Çünkü artık kişileri derinden etkileyebiliyor ve onlara en üst seviyede fayda sağlayabiliyorum. Manevi ve finansal olarak mutlu edici olduğunu söyleyebilirim.

Çok sayıda profesyonel ile iş mülakatı yapmışımdır.  Bu profesyonellere B planlarını sorduğumda maalesef %90 profesyonelin bir B planı olmadığını görüyorum.  2008 gibi bir kriz veya daha kötüsü bize uğradığında ne yapacağız?

Kendi niş alanımızı belirlemek ve o niş alan için yolda yürümeye başlamak ve kişisel markalaşma sürecimizi başlatmak bence yapılabilecek veya atılabilecek en büyük adım.

Size bu adımı atmanızı ve kendinize yatırım yaparak markalaşma sürecinize başlamanızı tavsiye ederim.

Uzmanlık alanı, İletişim becerileri, Sunum becerileri, Satış becerileri, Internet Pazarlama becerileri markalaşma sürecinde kişisel gelişim alanlarınızı oluşturmaktadır.

Eğer kişisel markalaşma sürecine ilişkin sorularınız veya danışmak istediğiniz konular olursa benim ile çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın