Tsunamiyi Geçiştirmek Mümkünmü?

tsunami2

Yarın Çalıştığınız Şirket İflas Edecek veya Sizin İşinize Son Verecek! B Planınız Hazır mı?

Yazıma çok ilgi gösterildi. Göndermiş olduğunuz mailler ve paylaşımlar için ayrıca teşekkür ederim.

Genelde mail ile problemlerini, dertlerini aktaran arkadaşlar ne yapacağız sorusunu soruyordu.

Sanırım doğru soru ne yapacağız değil? Neden bir şeyler yapmalıyım sorusudur.

Tanrının bizlere bahşettiği yaşam bir tane. İnsanoğlu yaradılış olarak veya potansiyel olarak sınırsızdır. Her şeyi ama her şeyi başarma ve gerçekleştirme potansiyeline doğuştan sahiptir. Sınırı yoktur. Bunu sadece hatırlatmak istedim.

Gelen mailler içerisinde gözüme 3 nokta takıldı. Birincisi “sınırlamalar”, kişiler kendilerini aslında zihinsel olarak var ettikleri sınırlar içerisinde değerlendirdiklerinde “bizler memur olarak çalışmaya alışmışız ne yapabiliriz ki” gibi bir yorum dahi gelebiliyor. Bu tür yorumları benim kabul edebilmem çok mümkün değil. Kabul ettiğimde insanın potansiyelini kabul etmemiş olurum.

Kişisel inancım, sınırlarımızı bizlere başkaları koymaz. Biz kendimize sınırlarımızı çizeriz. Nereye kadar ve ne kadar düşünebilirim? Nereye kadar konuşabilirim. Nasıl konuşmalıyım? Veya kusura bakmayın bu sınırların büyük bir kısmı tembellikten kaynaklanıyor.  Çok sevdiğim ve değer verdiğim bir arkadaşım, kendisi için ne yapması gerektiğine veya nasıl bir yol çizmesi gerektiğine dair bir çözümü kendisini daha yakından tanıdığım 5 senedir veremiyor.

Diğer gözlemlediğim bir konu “açlık” hayır! Karınsal açlıktan bahsetmiyorum. Bir şeyleri elde etme, başarma ve sonuç alma, kendimiz için iyi bir şey yapma açlığından bahsediyorum.

Bunun için youtube’da Les Brown’un çok hoş bir motivasyonel videosu var. “You Gotta Be Hungry” Youtube’a  girebilen arkadaşların seyretmesini tavsiye ederim.

Diğer bir gözlemim ise değişim, değişime ne kadar açık olduğumuz? Değişim çoğu insan için korkutucu ve Ürkütücüdür. Kişi değişim olduğu durumda rahatlık alanının veya konfor alanının dışına çıkmak zorunda kalır. Konfor alanı bizim hesapta bildiğimiz, kontrol edebildiğimiz, tahmin edilebilir, riskleri çok az olan ortamımızdır. Her yeni bir girişim (iş ile ilgili değil) aile ilgili bir karar, yaşam yerini değiştirmek, iş değiştirmek, yeni bir yatırım vs. konfor alanının terk edilmesi anlamına gelir. Dolayısı ile içsel rezistans mekanizmamız çalışmaya başlar. İçsel sesimiz bizi rahat bırakmaz.

B planınız, kendinize iyilik etmek istiyorsanız hazırlamanız gereken bir plandır.

B planınız, sizin içindir bir başkası için değildir. Bir sonraki adımınızın sizin için belirgin olması adına yapılan bir plandır. Kendinizi bir anda kaosun içerisinde bulmamanız içindir.

Kısaca özetlemek gerekir ise, B planınızı neden hazırlamanız gerektiğini kendinize sorun. Cevap olarak çok sayıda sebebiniz var ise o zaman harekete geçin ve düşünün. Düşünce eylemi size çok şey kazandıracaktır inanın.

Lider Koçluğu yaptığım için en üst düzeyinden en alt kademede çalıştığım liderlerde gözlemlediğim ve “insan potansiyelini öldüren hastalık”  “ Öteleme Hastalığıdır.” İngilizcesi Procrascination.

Kendim için bir şeyler yapmam gerekiyor, Evet bir b planım olmalı. Yarın düşünürüm, sonraki gün düşünürüm ve o günlerin maalesef sonu hiç gelmiyor ve gelmiyecekte. Sizin için kimse üzülmez, eğer kendinize yeterince değer veriyorsanız ve sizce plan b niz sizin için önemli ise o zaman en azından kendinize bir iyilik yapın ve düşünmeye başlayın.

incoming_tsunami

Ben bunu yaklaşan bir Tsunami karşısında hala oturup yeterince yaklaşmadı diye harekete geçmeyen insanlara benzetiyorum. Biliyorsunuz 2004 yılında Thailand’da da benzer bir davranışı sergileyen Turistler neyle karşılaştıklarını anlayamadan plajda 6 metrelik ve hızı saatte 400 km ‘nin üzerinde olan dalgaların altında kaldılar.

Özetlemem gerekirse,

B planınız önünde ki engeller, beyler ve bayanlar siz siniz.  Sizden başkası değil.

Bir B Planı Örneği için Lütfen Klikleyin.

Kendinizi Sınırlamayın çünkü hepimiz mükemmel yaratılmışız. Ve doğuştan sınırsızız. Herşeyi ama her şeyi yapabilme gücü zaten yaradılıştan var. Onu keşfetmek ve kullanmayı öğrenmek gerek.

Değişim, konfor alanınıza açtığınız bir savaş veya mücadeledir. O mücadelede kazanan olun, her gün alışkanlıklarınızın dışında bir adım atın, küçük bir adım atın, alışık olduğunuz yaşam döngüsünün sizi dışarısına çıkarabilecek bir adım.  Bu küçük adımlar konfor alanınızı genişletmenize yardımcı olacaktır. Yaşamınızda büyük bir değişim yapma zorunda kaldığınızda, geçiş kolay olur. B planınız devreye sokmak için bile konfor alanınızı terk etmeniz gerekecektir. Zihinsel çalışma ve elde bir planın olması sizi rahatlatacaktır.

Kendinizi seviyorsanız, kendiniz için yapacağınız, yapmak zorunda olduğunuz bir şeyi ötelemeyin. Bu hastalıktan kurtulun. Plan B’nizi oluşturmaya en azından düşünmeye başlayın.

B planınız sizin kendinizi yeniden keşfetmenizi sağlayacaktır.

Neden B Planına ihtiyacınız var? Sebeplerinizi yazın…

Aşağıda zamanında  kendim için hazırladığım nedenlerin bazılarını sizler ile paylaşıyorum.

Erken Emeklilik, Yaşamdan daha çok keyif alma, Daha çok kişisel ve ailesel zaman, Dünya turu, Uluslar arası bir işim olması ve uluslar arası seyehat, başkalarının yaşamına olumlu dokunuş, yardım etme vb…

Herkese kariyerinde başarılı bir hafta dilerim.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın