Markalaşan CV ler Bölüm 1

 

personalbrand23

 

Uzun zamandır CV hazırlama ve teknikleri üzerine bloğumda örnekleri paylaşımlarda bulunuyorum. Çok sayıda profesyonelin okuyup okuyup feyz aldığını düşünüyorum.  Bu alandaki yazılarım devam ediyor ve edecek.  Henüz sonuca ulaştıramadığım projelerim üzerinde ki çalışmalarım devam ediyor. Bitirdiğimde mutlaka paylaşıyor olacağım.

Örneğin yazmış olduğum Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 25 Sırrını bloğuma Video çekim açıklama ve gerçek CV örnekleri ile taşımaya hazırlanıyorum.  Yakın bir zamanda paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Her profesyonelin feyz alacağı ve CV sini adapte edeceği veya düzelteceği, düzenleyeceği önemli bilgi ve malzemelerin olacağına inanıyorum.

Markalaşan CV lerden bahsederek sizin ile özel bir konuyu ve Trendi gündeme getireceğim.  Bugün sizler ile Marka CV aslında CV nizin size ait bir alanda ( Alanadı.com) bir blog veya Web sitesine entegre edilmesini paylaşacağım.

Amerika’da ki CV hazırlama yaklaşımı ile bizim bizim yaklaşımlarımızın arasında farklılıklar (nüanslar) var.

CV aslında deneyim ve tecrübe ile paralel 1-2 sayfalık bir profesyonel tanıtım  aracıdır. Genelde elime geçen CVler maalesef bu kalıpların dışına taşıyor.

Amerika ve İlgiltere kişisel pazarlamanın dolayısı ile markalaşmanın ana vatanıdır. Oradaki CV henüz çözülmüş ve net şekil ve kurallara bağlanmış bir konu değil fakat yeni trendler bize, Internet Marketing yaklaşımlarının yavaş yavaş CV lerde kabul gördüğünü gösteriyor.  Internet Marketing felsefesinin en önemli adımlarından biri “Sales Conversion” Internette Satış Sayfasının sonuca ulaştığı satış dönüşüm yaratma tekniğinin Blog CV ler üzerinden gözlemleyebiliyorum.

Blog CV nedir?

CV nizin yöneticiler veya sizin ile ilgilenen profesyonel işe alımcılar tarafından görüntülendiği sizin alan adınız ile ulaşılan bloğunuz veya websitenizdir. Kısaca CV nizin Blog ile buluştuğu size özel alandır.

Markalaşan CV ler konseptinde şu ana kadar üç temel unsurdan bahsettik.  Blog, Alan adınız ve CV niz.  Bu üç malzemeye markalaşma sürecine girmeden veya ellerinizi kirletmeye başlamadan önce sahip olmalısınız.

Estetiğe ve bütünleşmeye girmeden yapılması gereken en temel unsur CV nizi 5 bölüme ayırıp (daha önceki yazılarımı lütfen okuyun) bu bölümleri mümkün olduğunca ve efektif (efektif kelimesi burada etkileyici ve kısa anlamında kullanılmıştır.) bir şekilde elimizdeki formatı aynen cut copy paste işlemi ile aktarmanız olacaktır.

Not: ücretisiz bloglar, wordpress.com veya blogger istediğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz font ailelerini ve word gibi yazım alanında ki esneklikleri size ücretsiz olarak vermez.  (Tavsyemi almak isteyen profesyoneller bana mail atarlar ise paylaşabilirim.)

CV aktarılıp, elimizdeki formata benzeyene kadar üzerinde çalışılması gerekir.

Bu çalışma sonunda, yeniden gözlem yapmanız ve nasıl durduğunu kontrol etmeniz gerekir.  Bu aşama 1. Bölümün tamamlanmasını sağlar.

Bugün Bölümün Sonuna Geldik.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın