Kariyer Danışmanlığı Geleceğin En Önemli Mesleklerinden Birisidir!

career-counselling

Evet! Yanlış duymadınız.  Geleceğin mesleklerinden birini bu gün sizin ile paylaşmak istiyorum.

Türkiye gelişen, büyüyen bir ülke, Nüfusu Avrupa ülkelerini kıskandırabilecek bir büyüme ve artışa sahip.  Bebeklik evresinden lisenin son sınıfına kadar olan dönemde 30 milyon gencimiz var. Üniversitelerde Açık öğretim dahil okuyan öğrenci sayısı 4 milyon civarında olduğu söyleniyor.  Ve ardından gelen genç profesyoneller.

Kariyer danışmanlığı şüphesiz ki geleceğin mesleği, Kariyer Danışmanlığı yaşamın her alanında kullanılıyor. Özellikle liseden üniversite dönemine geçiş aşamasında, üniversiteden profesyonel yaşama geçiş aşamasında, profesyonel yaşamın ilerleyen evrelerinde ve girişim amaçlı.

Çok değerli bir dostum kendi çocuğunu yurt dışında okutmak ve okuturken doğru bir üniversiteyi seçmek ve gerekli ve doğru başvuruları üniversiteye okurken yaptırabilmek amacı ile bir danışmandan faydalandı. Ve binlerce dolar seviyesinde danışman için mali yükün altına girdi.

Avrupa’nın belli bölgelerinde ana okulu veya ilk okul dönemlerinde çocuklarda ki yetenekleri keşfetmek ve o yetenekler doğrultusunda çocukların geleceklerini yönlendirmek amaçlı kullanıldığı bazı saygın basında yer aldığını okudum ve gördüm. Sistematik uygulamalar her zaman gelecek için başarı arz ediyor.

Türkiye’de çok az sayıda profesyonelin bu tür girişimleri de mevcut. Son 3 senedir Linkedin üzerinde ki profesyonel networkümün iş değiştirme oranlarına baktığımda şaşırıyorum. Her sene bir önceki seneden daha fazla oranda profesyonelin iş değişimi yaptığını Linkedin ‘den gönderilen e-postalarda gözlemleyebiliyorum .

İlk sene gelen mail networkümün %33 ünün iş değiştirdiğini gösterirken bu rakam %50 ye ulaştı. İş değiştirme ihtiyacının çeşitli sebepleri var. Bunları daha önce ki yazılarımda paylaşmıştım. CareerSpot diye oluşturduğumuz Linkedin temelli grup bugün 2 senelik bir süreçte 4300 kişiye ulaştı ve gelişiyor. Yaptığımız etkinliklerde 1900 ‘ün üzerinde profesyoneli ağırladık.  Bu sosyal bir proje için bir başarıydı. CareerSpot 1.0 kendi perspektifinde birinci verisyonunu ve misyonunu bence tamamladı. Şimdi CareerSpot 2.0 zamanı ve bunu nasıl yapılandırabileceğimiz üzerine bir çalışma içerisindeyiz.

Ben herkesin yaşamda bir B planına ihtiyacı olduğuna inanlardanım.  İçinde olduğumuz  çalış-kazan-harca üçgeni iflas eşiğinde.  Yaşamda borçsuz bir arkadaşımın kalmadığını veya borçsuz olanların da bir şekilde nakit akışlarını yönetebilmek için yaşamlarında kısıtlamalara gittiğini gözlemleyebiliyorum veya son olarak eski bir CFO arkadaşım ile sohbet ederken, çocuğunun okulu için şimdiden bri ev aldığını ama emeklilik süreci ile birlikte bu evi satıp çocuğunun okul masraflarını karşılamayı hedeflediğini belirtti. Sonuçta finansman için değer artışı yapabilecek bir mala yatırım yapmış.

Bence B planı, çalışırken geliştirilebilecek bir süreç. Ben kendi yaşamımda bunu bu şekilde gerçekleştirdim.  Ne zaman B planınızı devreye alabileceğiniz sizin nasıl ve ne şekilde kendinizi eğittiğiniz ve geliştirdiğiniz ile alakalı.

Ben B planımı 5 sene önce inşa etmeye başladım.  Bu inşaat kısa bir zaman içerisinde kendi meyvelerini vermeye başladı. Her yaş, meslek, deneyim ve profesyonellik grubundan insanın bir kendi profesyonel geleceği için güvenilir bir kaynaktan bir şeyler danışmaya ihtiyacı var. Bu yeni bir iş değişimi olabilir, bir cv hazırlama olabilir, bir mülakata yönelik olabilir veya yönetici-çalışan ilişkisi perspektifinde olabilir. Kısaca herkesin bu tür bir desteğe yaşam boyunca ihtiyacı var.  Ben B planı olarak kariyer danışmanlığını seçtim.  Şimdi geliştirdiğim teknik ve metodolojiler ile başka arkadaşların veya profesyonellerin mesleği öğrenmelerine ve başkalarının B planlarını oluşturmalarına yardımcı oluyorum.

Kariyer Danışmanlığı mesleğinin geleceğine inancım, büyüyen, yetişen bir iş gücünün işe yerleşme ve iş değiştirme ihtiyacından kaynaklandığını söyleyebilirim. Bu Rakam Milyonlar Seviyesindedir. Kariyer Danışmanlığı, Liseden- Kariyerin ilerleyen aşamalarına kadar geçerli bir dal. Ekonominin inişlerinden ve çıkışlarından etkilenmeyen bir iş alanı. Ben 5 sene ve üzeri deneyime sahip profesyonellerin kariyer danışmanlığı noktasında kendimi geliştirdim özellikle iş değişimi, sektör değişimi ve iş arama süreçlerinde ve  her gün bilgi ve deneyimimi geliştiriyorum.

Sizde kendinize bu bitmez tükenmez denizde bir şekilde yer alabilirsiniz. Kariyer Danışmanlığı işinizi eğitim/gelişim ile bugünden inşa etmeye başlarsanız yakın bir gelecekte  finansal ve yaşam kalitesi olarak daha verimli bir dönem sizi bekliyor olabilir.

Yapılan iş bir hizmet işi olduğu için, mesleğe ilgi duyanların gelişmesi gereken en önemli alan, insan ilişkileri ve sahip olmanız gereken etik çizginiz olacaktır.

 

 

Herkese Kariyerinde Başarılı Bir Hafta Dilerim, Can Buyukalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın