ONSEKİZİNCİ SIR CV NİZİN ÖN YAZISI

 

Ön Yazısız özgeçmiş, neden hazırlandığı belirsiz bir özgeçmiştir. Özgeçmişe anlam kazandıran, iletim aşamasında hazırlayacağınız ön yazıdır.

Eyleme yöneltmeyen ön yazı, amaçsızdır. Bu yüzden çoğu özgeçmiş iyi hazırlansa dahi aslında okuyucusunu yönlendirmediği için database’e sonradan veya ihtiyaç halinde araştırılmak üzere kaydolur.

Ön yazı, kısa bilgi vermeli ve eyleme, özgeçmişin okunmasına yönelik teşvik içermelidir.

Ön yazı özgeçmişe yönelik merak uyandırır ve eğer pozisyona yönelik hazırlanmış ise, özgeçmişi okuma ve inceleme istekliliği yaratır. İngilizce tabiri ile “GO” “hareket etkisi” yaratır.

Sayın Yetkili, (Eğer isim biliniyor ise, Sayın Ebru Görmüş olarak başlatabilirsiniz.)

Hitap kısmından sonra gelen bölüm kısa bir deneyim aktarım bölümüdür.

Son X senedir, (sizin pozisyon ile eşleşebilecek deneyim ve tecrübenizin olduğu yılları ifade eder.)

Son 5 senedir, havacılık sektörüne yönelik web tabanlı yazılım geliştirme projelerinde uzman yazılım mühendisi olarak X,Y,Z dillerinde ve X’,Y’,Z’ platformlarında özel uygulamalar geliştiriyorum.

Yukarıdaki cümle iyi bir tanıtım cümlesidir.

Benzer formatı farklı iş alanları için kullanabiliriz.

Örneğin, marketing üzerine çalışan bir uzman için,

Son 2 senedir X şirketinin veya medya ajansında görev alan birisi için “ Son 2 senedir X ajansında 12 farklı müşterinin Sosyal Medya konseptlerini oluşturup hedef kitlesi veya kitleleri doğrultusunda projelerini gerçekleştirdim. “

Yönetsel görevi olan birisi için,

Son 3 senedir X şirketinde Lojistik bölüm yöneticisi olarak çalışmaktayım.

Hitap ve kısa tanıtımınızdan sonra gelen bölüm hatırlatma kısmıdır. Hatırlatma kısmı Örtüştürme ile beraber kullanılabilir. Örtüştürmeden kastımız deneyim ile birleştirmeyi kapsar.

Örneğin,

Şirketinizin iş ilanını dergi/gazete/portal de gördüm. Önerdiğiniz pozisyondan beklentiler ve istenilen deneyimin kendi iş tecrübem veya tecrübelerim ile %100 uyumlu olduğunu gördükten veya %100 deneyim ve tecrübelerim ile örtüştüğünü gördükten sonra size özgeçmişimi iletmeye karar verdim.

Yukarıda ki bölüm “hatırlatma” ve “kısa örtüştürme” içerir.

Örneğin,

Sevtap Hanım, XYZ projelerinde ortaya koyduğum iş sonuçları, (proje başarıları) benim sektör içerisinde tanınmamı sağlamıştır. Alfa projesinin 3 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşmesi, X şirketine proje maliyetlerinde %20 tasarruf, sağladığı fayda itibarı ile x milyon yada %25 ciroda artış gibi somut ifadeler ile katma değerinizi ortaya koyabilirsiniz.

Ortaya koyduğunuz fayda ve sizin başarılı bir icracı profesyonel olarak somut oluşturduğınız değerleri ifade etmeniz önem arz eder. Bu katma değerinizi yansıtma şeklidir.

Bir yönetici olabilirsiniz ve bu sefer ifadeleriniz aşağıda ki örnekte olduğu gibi değişebilir,

Sevtap Hanım, çalıştığım bölüm içerisinde üç senedir yöneticilik yapıyorum. Bölümde 12 çalışma arkadaşım ile, iş süreçlerini geliştirerek, üretimdeki hata oranlarımızı her sene %7 oranında azaltarak ve üretim kapasitemizi % 5 oranında arttırarak, sektördeki en verimli ekibi yönetiyorum. Çalışma şeklimiz ile şirkete sağladığımız fayda X milyon USD dir.

Ortaya koyduğunuz katma değer, özgeçmişinize merak uyandıracaktır ve özgeçmişinizin incelenmesini sağlayacaktır.

Ben ön yazılarda tecrübesini pozisyon ile özdeştiren ve katma değerini net ve somut bir şekilde ifade eden herkesin özgeçmişini sayıları az dahi olsa inceledim. Sektörden tanıdığım profesyoneller de inceliyor bundan emin olabilirsiniz.

Ön yazının son bölümü talep bölümüdür.

Kendi şirketimde ortaya koyduğum benzer başarıyı, ortaya koyduğum projeleri, ortaya koyduğum x,y,z değerlerini sizin şirketiniz içinde gerçekleştirebileceğime inanıyorum.

Final olarak,

“En kısa sürede görüşmek ve tanışmak dileği ile” veya” İş görüşme sürecine beni de dahil etmeniz dileği ile, “
Gibi son bağlaç cümleleri ile ön yazı çalışmasını sona erdirebilirsiniz.

Özgeçmişin en önemli bölümlerinden biri olduğu için biraz uzun açıklama gereği duydum. Yukarıda Ön Yazıya ilişkin açıkladığım veya açıklamaya çalıştığım bölümler başarılı bir ön yazının sırlarını içermektedir.

Bloğumu, CV, iş arama süreçleri, mülakat ve iş başvuru süreçlerine yönelik zengin bilgi için takip edebilirsiniz.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Genel içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın