YİRMİ BİRİNCİ SIR CV nizin GÖRÜLEBİLİR OLMASINI SAĞLAYIN

 

Görülebilmek, fark edilebilmek için CV nizin bütün ciddi portallerde yer alması gerekir.

Kariyer.net, yenibiris.com,secretcv.com. Türkiye’de en etkin kullanılan kariyer portalleridir.

Bu portallerin haricinde Linkedin’de yer almak çok önemlidir. Dünya’nın saygı duyduğu ciddi profesyonel bir networktür. Eğer iş arama sürecindeyseniz Linkedin’in profesyonelce kullanın. Ücretini verdiğinizde Linkedin siz fark etmeden size çeşitli avantajları sunarak sizin görülebilir olmanız için yazılım ve platformu üzerinden destek oluyor. Kullanmadan nedemek istediğimi anlayamazsınız.

Yukarıda yazdıklarıma ek olarak size indeed.com’u tavsiye edebilirim.

Çok basit ama etkili bir iş arama mekanizmasıdır. CV nizin burada olması önemlidir. Türkiye’de de aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Indeed bir iş konsolidasyon aracıdır(aggregator).

Gözlemlediğim kadarı ile yenibiris.com ve secretcv.com gibi portallerdeki işleride arama sürecinizde karşınıza getirebiliyor.

Bunun yanında hiç haberiniz bile olmayacak yurt dışından Türkiye’ye açılmış ilanlarıda bulabilirsiniz.

Kullanımı çok sade ve kolay.

Tr.indeed.com adresinden detayları görebilirsiniz.

SAP danışmanlığına yönelik özgeçmişler sisteme girildiği zaman hemen yurt dışı şirketlerinin size geri dönüş yaptığını ve fark edilme süresinin 5 saat ile 10 saat arasında olduğunu söyleyebilirim.

Diğer pozisyonlara bakmadım. Dolayısı ile denenmesinde fayda var diye düşünüyorum.

CV up load süresi kısa dolayısı ile diğer portallere kıyas ile daha az zahmetli olduğunu söyleyebilirim.

CV nizin Indeed’de yer almasının önemli olduğunu düşünüyorum.

Türkçe aramalar ne kadar yapılıyor bilemiyorum ama Indeed’e özgeçmişinizi yükleyecekseniz CV nizin özellikle İngilizce olmasını tavsiye ederim.

Kendi web sitelerinden yapılan bir bilgilendirmede ayda 100.000.000 un üzerinde özgeçmiş ve iş araması yapıldığını belirtiliyor.

Diğer bir portal ise careerjet.com, bu sitede bir aggregator. Yurt dışından Türkiye’ye açılmış farklı pozisyonları görme şansınız var.

Her iki portal’de de kullanmanız gereken doğru anahtar kelimeler.

Eğer doğru anahtar kelimeler ile işinizi tanımlayıp ararsanız karşınıza ilgin, görmediğiniz, haberdar olmadığınız iş pozisyonları çıkabilir.

Bunun yanında CV nizin bu iki portal’de ek olarak durması, eğer anahtar kelimeleri CV niz içerisinde doğru bir şekilde kullanmışsanız size avantaj sağlayabilir.

Bu iki kariyer sitesini kullanarak yurt dışında iş bulan danışmanlarım ve yurt dışından Türkiye’ye açılan iş ilanlarına baş vurarak mülakatlarını başarılı geçiren ve sonuç alan danışanlarım var.

İşbaşvuru sürecine yönelik alacacağınız profesyonel danışmanlık sizi daha disiplinli bir şekilde alternatif kanallar üzerinden yürümenizi ve kariyerniz ile ilgili sonuç alamanızı sağlayabilir.

 

Bloğumu, CV, iş arama süreçleri, mülakat ve iş başvuru süreçlerine yönelik zengin bilgi için takip edebilirsiniz.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

 

Genel içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın