YİRMİ ÜÇÜNCÜ SIR CV nizin DAĞITIMI İÇİN PROFESYONEL NETWORKÜNÜZÜ GELİŞTİRİN

 

CV nizin dolayısı ile sizin görülebilir ve fark edilebilir olmanız online medya’nın sunduğu avantajların yanı sıra farkedilebilir olmanız sahip olduğunuz kişisel profesyonel network ile de alakalıdır.

Özellikle kariyerin ilerleyen dönemlerinde profesyoneller iş değiştirme süreçlerinde bir dar boğaz ile karşılaşyorlar.

Daha önce kendileri için işleyen online başvuru mekanizmaları daha az çalışıyor veya işlevini yitiriyor.

Şimdi yazacaklarım önemli ve tecrübe ile sabit.

Kariyerinizde ilk beş yıl sizin için önemli ve siz kendinizi çok rahat yeni işler için satabiliyorsunuz.

Bunun temel sebeplerinden birisi genç ve nispeten daha düşük bir ücretle çalışıyor olmanız.

Yaş ilerledikçe beklentiler artıyor ve siz pahalılaşmaya başlıyorsunuz.

Eğer sahip olduğunuz bilgi veya tecrübe çok özel değil ise sizin için rekabet başlıyor demektir.

Özellikle genç profesyoneller için durum çok daha vahim.

Erkekler 65 hanımlar 60 yaşına kadar emekli olmak için çalışmak zorundalar. Bu ortalama 40 senelik bir çalışma süresi demektir.

Kariyerinizin ilerleyen safhalarında portaller size fayda sağlamayacaktır.

Yurt dışında, Gelişmiş ülkelerde,  profesyonel network geliştirme çalışmaları ve çabaları üst seviyededir.

Networkünüz nekadar geniş ise yaşamda karşınıza çıkabilecek fırsatlar bir okadar yüksek olur.

Profesyonel freelance veya danışman olarak çalışıyor olabilirsiniz.

Kendi bilginizin değer bulur bir şekilde size ödeme olarak geri dönmesi için profesyonel networke ihtiyacınız var demektir.

Profesyonel network oluşturmanın anlamını sizin ile paylaşmak istiyorum ve Linkedin networkünden farklılıklarını anlatmak istiyorum.

Herşeyden önce linkin önemli bir platform. Birinci önemli sebebi, insanlar sizi iş görüşme öncesi isim ve soy isim olarak sizi bulabiliyor ve görüntüleyebiliyor.

Linkedin özellikle grupları ile meşhur, ilgi alanınıza göre farklı gruplara katılabilir ve iş üzerine ciddi yazılar ve bilgiler ile kendinizi donatabilirsiniz.

Her nekadar yazılar akademik olmasa dahi güncel ve ciddidir.

Birden çok işe yönelik bilgi ve haber kaynağı ile donanımınızı kuvvetlendirebilir.

Linkedin üzerinde bazı gruplar sosyal bazı gruplar profesyonel olarak belirli aralıklar ile toplanıyorlar.

Bu sizin için ilgi alanınıza yönelik networking fırsatı demektir. Kullanın. Benzer ilgi alanlarına sahip profesyonellerin bir araya gelmesi çoğu zaman iş fırsatlarını doğuruyor.

Benim kurduğum CareerSpot grubu özellikle Bilişim, Telekom ve Teknoloji profesyonellerinin her ay bir araya gelmelerini destekliyor. Üç farklı ve bence başarılı kariyere yönelik networking etkinliklerinden iş arama sürecinde ki profesyoneller, etkinliğe katılım sağlayan üst düzey yöneticiler veya katılım sağlayan IK yöneticileri veya özel istihdam büroları aracılığı ile 100 ün üzerinde iş değişimini 1.5 yıl içerisinde sağladı.

Amacı katılımcıların iş bulmasını sağlamak değil yanlış anlamayın, profesyonel networklerini geliştirmek ve desteklemek ama tanışan kişiler birbirlerine samimi olduklarında ortaya güzel sonuçlar çıkabiliyor.

Bu sırra yönelik tavsiyem, profesyonel yaşamınızda tanıyabildiğiniz kadar profesyonel ile farklı ortamlarda tanışın. En az sizin kadar parlak geleceği olan kişileri görmek sizi ister istemez forma sokacaktır.  Profesyonel yaşamında rehavete veya tembelliğe kapılan profesyonellerin akıbetleri güzel olmuyor. Çok sayıda örneğini her gün görüyorum. Kimi zaman bnu örnekler aile trajedileri ile sonlanabiliyor.

İnsan tanıma ve insanlar ile samimi iletişim ve ilişki kurma sanatını ve profesyonel network oluşturma yaklaşımınızı geliştirin.

Bu bir süreç işidir.

Her ay kendinize bir grup seçin ve orada görünür, bilinir, tanınır ve güvenilir olun.

Profesyonel network oluşturma eyleminde elde edebileceğiniz ve cebinize koyabileceğiniz değerler GÜVENİLİRLİK aşamasında geldiğinizde olur.

Bu seviyeye gelmek bir senelik bir sürecinizi alabilir. Her ay 3-4 saatlik kendinize yapacağınız yatırım gelecek için size bilmediğiniz, farkında olmadığınız ve olamayacağınız kapıları açacaktır.

Bu çalışmanızı aynı bir fitness çalışması gibi düşünebilirsiniz. O zaman daha rahat olursunuz. Bugün yaptığınız fitness çalışmaları geleceğinizin sağlıklı geçmesi için kendinize yaptığınız bir yatırımdır.

Profesyone network oluşturmak başınız sıkıştığında portallere ihtiyaç duymadan kimleri tanıyorum diye düşündüğünüzde listenizi oluşturup, önce listenizi telefon ile arayarak ardından da profesyonel CV nizi yönlendirerek yardımlarını beklemek ve yaşamınız ile ilgili sürdürülebilirliğinize yönelik sonuç almanız anlamına gelir.

Kısaca ve özetle bugün katılım yapacağınız network ortamları geleceğinizin sürdürülebilirliği açısından kıymetli olacak ciddi bir yatırımdır.

Ben 4350 üyesi olan CareerSpot grubunun kurucusuyum.

100 ‘ün üzerinde profesyonel etkinliklerimde profesyoneller, özel istihdam büroları, Ik yöneticileri ile tanışıp kendilerine olumlu gelecek iş değişimlerini gerçekleştirdiler.

2500’ün üzerinde profesyoneli yaptığım profesyonel networking etkinliklerinde ağırladım.

Çoğu danışanım oldu ve kariyerlerine olumlu şekilde devam ediyorlar.

Kariyer Danışmanlığı biliyorsunuz sadece iş bulmak için alınmaz, geleceğinizi şekillendirmek için de üst düzey bir kariyer danışmanına ihtiyacınız vardır.

Profesyonel networkçü olan 2 arkadaşım kariyerlerinin ilerleyen hiç bir evresinde zorlanmadılar. Networkleri onları patronlar ile, Genel Müdürler ile çok samimi ortamlarda tanışmalarını sağladı. Her zaman kendileri için taş üzerine taş koydular.

Sizi de rahavetten kurtulmaya profesyonel olarak insanlar ile samimi ve önemli ilişkiler kurmaya CV niz ve onun görünürlüğü açısından davet ediyorum.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Genel içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın