YİRMİ DÖRDÜNCÜ SIR KARİYER PROJENİZE PROFESYONEL CV niz İLE BAŞLAYIN

Değerli arkadaşlar,

Kariyer danışmanı olarak, her danışanım ile yaptığım çalışmayı bir proje olarak ele alıyorum.

Professional CV

Bir başı bir sonu olan ve elde edilmek istenen fayda üzerine kurulu bir gelişim deneyimi ve sonuç üzerine yola çıkıyoruz.

Profesyonel CV hazırlamanın ben çok etkili bir araç olduğuna inanıyorum.

Profesyonel İngilizce CV Örnekleri İçin Tıklayın !

Eğer Profesyonel bir CV hazırlayabilirseniz, hazırlık aşamasnı Profesyonel temalı bir çerçevede kodlayabilir ve içinize sinecek bir şekilde bu hazırlığınızı sunabilirseniz, kişisel yüksek farkındalığınız için inanılmaz bir iş başarmışınız demektir.

CV lere dahil yanlış bilinen ve anlatılan hurafe niteliğinde yanlış bilgi var.

CV kişisel birikiminiz ve gelişim aracınızdır ve sizin Profesyonel deneyiminiz ile güçlenir ve ilerler.

Her CV çalışmasına başlattığım profesyonel ile kaliteli bir üretim ortaya çıkarmak en az 2 haftalık bir süreç alır.

CV mekaniği itibarı ile size ait çok sayıda alanı barındırır.

Örneğin,  CV nin kronoloji bölümü sizi geçmişten bugüne taşır.  CV niz içerisinde yer alan temel yetkinlikler bölümü Kronoloji içerisinde yer alan ve  iş deneyimleriniz ile ortaya çıkan, gelişmiş ve sonuç alan yeteneklerinizi tanımlar. Yaptığım işler ile bugün, strateji, iş geliştirme, özel proje yönetimi ve bütçe hazırlama ve analiz alanlarında yetkinlik geliştirdim demektir.  Bu yetkinlikleriniz aslında sizin kuvvetli yönlerinizdir.

Hani şu mülakatta sorulan en kuvvetli yönleriniz ile ilgili ne söyleyebilirsiniz? veya Sizce en kuvvetli yönleriniz nelerdir?  TEMEL YETKİNLİKLERİNİZ.  Çoğu profesyonel Profesyonal CV sini hazırlarken bu alanı düşünmeden geçer. Halbuki temel yetkinlikleriniz kendinizi ön plana çıkardığınız, gelişmiş özellikleriniz ile iş yaşamında sonuç almanızı sağlayan sizi bütün yapan özelliklerinizdir.

Profesyonel CV çalışmasına başladığınızda bir kişinin sadece CV sini hazırlamasına yardımcı olmazsınız, sorduğunuz sorular veya yapacağınız pozitif yönlendirmeler ile kişisel farkındalığını ve kuvvet noktalarının farkındalığına danışanınızı ulaştırırsınız.

Profesyonel CV çalışması sadece geçmişten bugüne geçen bir zamanın doğru ve efektif tanıtımı değildir. Profesyonel CV niz içerisindeki kariyer hedefi (career objective veya career goal) alanı sizin kronolojik bölüm ile geçmişten bugüne kadar getirdiğiniz kariyer gelişiminizi, çalıştığınız rolleri, üstlendiğiniz sorumlulukları ve başarıları ileriye doğru, bugünden geleceğe doğru taşıdığınız bir alandır.

Çoğu CV’de kariyer hedeflerine yönelik yazılanları okuduğunuz da olması gerektiği için yazıyorum düşüncesi ile hazırlanmış bir alan olduğu için, CV SIRADANLAŞIR. CV nizin alanları  kendinize ne kadar önem ve değer verdiğiniz ile alakalıdır. Eğer Profesyonel CV niz doğru bir kompozisyon içeriyor ise o zaman anlamı ve değeri büyüktür. Bunu ortaya çıkarmak ancak kendinize gelecek ile ilgili soracağınız sorular ve bu soruların zihninizde kristalleşmesi ile mümkündür.

Bu yüzden Profesyonel CV çalışmanız, elimde yeterki CV olsun diye yapacaksanız 3-4 saatinizi alır ve SIRADAN bir CV olur, kendi içinizde ki değeri ortaya çıkaracaksanız zaman alır.  Doğru bir şekilde gelecek hedefini tanımlayabilen az sayıda profesyonele rastladım. Bu tür profesyoneller zihinsel karmaşalarını aşmış, kendilerine değer veren ve yaşamda ve kariyerlerinde ilerlemek isteyen profesyonellerdi.

Profesyonel CV hazırlamak, kariyer projenizi tanımlamanız ile alakalıdır. Geçmişten bugüne okey, ya bugünden sonrası? Kendinizi nasıl tasarlayacağınız ile alakalıdır. Nasıl bir yaşam süreceğiniz ile alakalıdır. Bunları ortaya kendiniz çıkarabiliyorsanız harika. Çıkaramıyorsanız o zaman bir bilen ile çalışmanızda fayda var.

Profesyonel CV sadece yetkinlik ve kariyer hedefi ile alakalı değildir. Aynı zamanda mekaniği içerisinde konumlandırma vardır. CV lerin %99.9 unda atlanan eksik olan kısım. Aslında sizin kim olduğunuzu hangi rolde ve sorumluluk seviyesinde olduğunuzu tanımlayan ilk göze çarpan alandır.  Bu beni karşı tarafa şu şekilde değerlendirin mesajı veren bir ibaredir.

Bu yüzden SIRADAN CV ler mesajsızdır. Siz beni nasıl değerlendiriyorsanız değerlendirin mesajı taşır ve ihtiva eder.

Profesyonel CV ler kısadır maksimum 2 sayfa içerisinde olmaları gerekir.

Neden 2 sayfa? Bunun bilimsel çok nedeni var ve bloğum içerisinde bunu anlatan yazılarımı bulabilirsiniz. Bloğumu Profesyonel CV ‘nize yönelik dolayısı ile Kariyerinize yönelik detayda incelemenizi tavsiye ederim. Bloğuma üye olursanız düzenli hazırladığım ve sizi geliştirecek yazılarımı, deneyim ve paylaşımlarımı kaçırmazsınız.

Genelde karşılaştığım soru, CV miz 2 sayfaya sığmıyor. Ne yapacağız? Bunun profesyonel ve güzel bir cevabı var.

Profesyonel CV sadece özünüzü yansıtır. Her yazdığınız temel bilgi, örneğin çok sayıda proje gerçekleştirdiyseniz major projects achieved başlığı altında projelerinizi yan yana yazabilir, her projenin detayı için bir word sayfası hazırlayabilir ve CV nize linkleyebilirsiniz. Bu Profesyonel CV ‘nizi interaktif yapar. Interaktfi CV CV niz üzerinde daha fazla zaman geçirilmesini sağlar ve teşvik eder.

Profesyonel CV niz sizin tanıtım malzemeniz ve kampanyanızdır. Kişisel gelişiminizi, deneyim, proje, başarılarınızı yansıttığınız bir çerçevedir. Bu çerçeveyi iyi kullanmak size olan talebi kesinlikle arttırtır.

İyi bir Profesyonel CV size rahatlıkla davet aldırtır.

En son kariyer projemde bir yönetici arkadaşın CV sini profesyonel CV formatında hazırladık. CV sini paylaştığı her yerden övgüler aldı ve görüşmeye davet edildi.

1.5 aylık bir süreç içerisinde kendisi için daha doğru bir kariyer hamlesi yaparak yeni bir şirkette lider olarak çalışmaya başladı.

Profesyonel CV argo tabiri ile CV nizi köpürtme operasyonu veya işlemi değildir. Gerçek sizi ortaya çıkartmaya çalışır. Bunu yaparken de profesyonel bir metodolojiyi takip eder.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın