MODERN CV HAZIRLAMANIN DİNAMİKLERİ

competition

Modern ve Profesyonel CV yaklaşımları son 2-3 yıl içerisinde ciddi bir değişime girdi.

Özellikle yeni mezunlar için hazırlanmaya başlayan daha görsel, daha detaylı CV formları kariyerlerinde ilerlemiş profesyoneller içinde ilham kaynağı olmaya başladı.

Modern CV, bugün Infografik, bilginin görsel grafik temaları ile birleştirilerek daha cazip, daha etkili resmedilmesini sağlayabiliyor. Infografik CV ler aynı Linkedin profilleri gibi hazırlanılması gereken özel platformlarda gerçekleşiyor.

Örneğin, Linkedin profilinde yer alan bilgilerin bir kısmının linklenerek farklı özellikleri ön plana çıkaran Infografik CV ler ile entegre edilmeye başlandığı bir gerçek. Yapılan araştırmalar CV üzerinde, pdf veya word formatında bilgilerin çok dar zaman içerisinde incelenmesine rağmen, işe alımcılar 4 katı zamanı linkedin profillerinde harcaya biliyorlar.

Modern CV’nin espirisi de burada ortaya çıkıyor.

Text temelli profesyonel cv’yi, Infografik Temelli Görsel CV’yi ve Linkedin Profilini başarılı bir şekilde entegre etmekten geçen bir süreç.

Şirketlere ulaşan CV lerin sayısı çok fazla. İş pozisyonu olsun olmasın beyaz yakalar daha iyi iş imkanları ve fırsatlarına yönelmek için istedikleri şirketler ile CV paylaşımında bulunuyorlar.

Güzel haber CV lerin çoğu amatörce hazırlanmış. Dolayısı ile elinizde emek vererek hazırladığınız modern ve özel bir CV var ise o zaman davet alma şansınız çok yüksek.

Modern CV ler word dökümanlarında hypertext lenerek belli verileri farklı yönleri ile paylaşmanızı sağlıyor.

İleri düzey modern CV ler üzerlerinde 3 ila 20+ linki barındırabiliyor.

Şöyle düşünün,

Eğer kendinizi ön plana çıkarmak için anlatmak istediğiniz çok sayıda veri ve bilgi var ise bunu hyper link ve textleri kullanarak çok daha başarılı yapabilirsiniz.

Word dökümanından Pdf dökümanına doğru geçiş yaptığınızda linklerin rengi maviye dönüşüm sağlıyor.

Dolayısı ile CV nizi değerlendirecek profesyonele aslında bilinç alıtına linke tıkla diye bir mesaj gönderiyorsunuz.

Modern CV yapılarında link vereceğiniz alanlar bellidir.

En çok üzerinde durulması gereken alanlar CV nizi değerlendirecek profesyonel için,

Skills (Beceri), skills kelimesi ile ilgili çok fazla yorum bulabilirsiniz. Benim sevdiğim yorumlar,

Önceden belirlenebilecek bir sonuç için öğrenme kapasitesi, İstediğiniz sonucu almak için öğrenme yeteneği olarak tanımlanır.

Teknik yetenekler (Microsoft,Cisco vb…), satış yetenekleri, satın almacılar için pazarlık ve müzakere yetenekleri iş sonucu alabilmeleri için öğrenilmiş yetenekler olarak olarak tanımlanır.

Yetkinlik ise, karmaşık talepleri yerine getirebilmek için bir bireyin psikolojik faktörleri ( davranış tutum gibi), bilgiyi (know how),farklı becerileri mobilize etme yeteneğidir. Örneğin Strateji ve Yönetimi, örneğin İş Geliştime yönetimi, Satış Yönetimi yetkinlikler haznesinde yer alır.

CV nizde belirli bölümlerde belirteceğiz yetkinlik ve yetenek alanları CV nizi değerlendirecek kişinin bu alanlarda nasıl? Sorularını sormasını beraberinde getiriyor.

CV lerin genelinde yapılan hatalar nasıl sorularına cevap verebilmek için çok fazla detay ve içerik sağlanması üzerine kurulu. Modern CV lerin özelliği sade ve daha fazla bilgi anlatımlarını linkleyebilme özellikleridir.

Modern CV lerde her linklenen alan aslında okuyucuyu yetkinliklerini veya becerileriniz konusunda bir web sayfasına, bir habere veya daha çok detay içeren bir pdf sayfaya yönlenmesini içerir. Bu şekilde kendinize ilişkin temel veya belli başlıklara yönelik aktif ve CV nizi değerlendiren kişinin neden, nasıl sorularını belli ölçülerde yanıtlayabilecek verileri okumasını ve sizi daha detayda anlamasına olanak verebilirsiniz.

Benim burada anlattıkların çoğu profesyonel için ütopik gelebilir fakat gidişat bu yöndedir.

Modern CV lerin dinamiğinde sade ve profesyonel ölçek içerisinde hazırlanmış bir CV nin linkler yardımı ile görsel, analitik, sözel vermek istediğiniz ölçüde ve ölçekte detay içermesidir.

Modern CV ler aynı zamanda sizin profesyonel kimliğinizin fark yaratacağı çok özel bir araçtır.

CV ler yapıları itibarı ile ellerinde pozisyonu olan şirketler veya iş ilanı vermiş şirketler için ikna ediciliği yüksek araçlardır.

Özellikle sıradan CV lerden farklı bir görünüme ve duruşa sahip olmaları sizi kolay bir şekilde görüşmeye davet aldırabilir.

Modern CV hazırlama süreci kolay bir süreç değildir. Düşünülmesi ve planlanması gereken bir süreçtir. Kariyer projenizi iyi bir şekilde ele alıp sizi farklılaştırabilecek bir çalışmayı şirketler ile paylaşmanızı sağlar. Bu yüzden özeldir.

Neden CV Hazırlıyoruz? Bunun tek cevabı finansal sürdürülebilirliğimizi farklı bir şirket içerisinde devam ettirme ihtiyacımızdan kaynaklanıyor. Daha iyi yaşam kalitesine ve isteklerimizi ve kendimizi geliştirebileceğimiz bir çalışma ortamına sahip olmak için.

Bu perspektifte hazırlayacağınız Modern CV nizi bir proje olarak ele almanızı iş piyasasında CV nizin rekabeti için şiddetle tavsiye ederim. Bugün sıradan CV lerin domine ettiği bir ortamda kolayca diğer rakiplerinizden sizi ayrıştırabilecek önemli bir araçtır.

Daha önce hazırladığım Profesyonel CV Hazırlamanın 25 Sırrı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

CV nizin rekabetteki yerini görmek ve geliştirmek için yazımı okumanızı ve eğer sorularınız olursa iletişim formu üzerinden temasa geçmenizi tavsiye ederim.

Herkese Kariyerinde Başarılı bir Hafta Dilerim.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın