10 Adımda Etkili CV Hazırlama Teknikleri Bölüm 6

howtowriteacvinenglish

Çoğu İngilizce hazırlanan CV temel hatalar içeriyor.  Bu yazımı bu konuya ayırdım.

İngilizce CV ‘de  iş ve görev tasviri İngilizce Action Verbs üzerine kuruludur.

Action Verb, hareket içeren fiilerdir.

Yaptığım araştırma ve çalışmalarda hareket içeren ve sıkça kullanılan fiilleri temel beceri gruplarına ayırarak sizin ile paylaşmayı hedefledim.

Management Skills

Administered, Analyzed, Assigned, Attained, Chaired, Coordinated, Consolidated, Contracted, Delegated, Developed, Directed, Evaluated, Executed, Improved,Increased Organized, Oversaw, Planned, Prioritized, Produced, Recommended, Reviewed, Scheduled Strengthened, Supervised.

Communication Skills

Addressed, Arbitrated, Arranged, Authored, Corresponded, Developed, Drafted, Directed Edited, Enlisted, Formulated, Influenced, Interpreted, Lectured, Mediated, Moderated, Motivated, Negotiated, Persuaded, Promoted, Publicized, Reconciled, Recruited, Spoke, Translated, Wrote.

Clerical Skills

 Approved, Arranged, Catalogued, Classified, Collected, Complied, Dispatched, Executed, Generated, Implemented, Inspected, Organized, Operated, Prepared, Processed, Purchased, Recorded, Retrieved, Screened, Specified, Systematized, Tabulated, Monitored, Validated.

Financial Skills

Administered, Allocated, Analyzed, Appraised, Audited, Balanced, Budgeted, Calculated Computed, Developed, Forecasted, Managed, Marketed, Planned, Projected, Researched.

Creative Skills

 Acted, Conceptualized, Created, Designed, Developed, Directed, Established, Fashioned Founded, Illustrated, Introduced, Instituted, Invented,Integrated, Originated, Performed, Planned, Revitalized, Shaped.

Helping Skills

Assessed, Assisted, Clarified, Coached, Counseled, Demonstrated, Diagnosed, Educated, Expedited, Facilitated, Familiarized, Guided, Referred, Rehabilitated, Represented.

Research Skills

Clarified, Collected, Critiqued, Diagnosed, Evaluated, Examined, Extracted, Identified, Inspected, Interpreted, Interviewed, Investigated, Organized, Reviewed, Summarized, Surveyed, Systematized.

Technical Skills

 Assembled, Built, Calculated, Computed, Designed, Devised, Engineered, Fabricated, Operated, Overhauled, Programmed, Remodeled, Repaired, Solved, Trained, Upgraded

Teaching Skills

Adapted, Advised, Clarified, Coached, Communicated, Developed, Enabled, Encouraged, Evaluated,Explained, Facilitated, Guided, Informed, Initiated, Persuaded, Set goals, Stimulated.

Bu kelimelerden ne anlam çıkartmanız gerekiyor.

İngilizce CV ile multinational veya global şirketlere başvurmayı hedefliyorsunuzdur veya yerel şirketler içerisinde uluslar arası ticaret yapanları tercih edeceksiniz demektir.

Eğer kabiliyetlerinizi İngilizce olarak sunmayı hedefliyorsanız uluslar arası şirketlerin oyun alanına girebilirsiniz.

İngilizceniz çok iyi olabilir ama İngilizce CV nin lisansı çok daha farklıdır. İfadeler CV ‘de hareket içeren fiiller ile gerçekleştirilir.  Anlamlı kompozisyon çıkartmak normal İngilizce yazmaktan farklıdır.

Bugünün amacı ve bu yazının amacı İngilizce CV nize dikkatlice gözden geçirmeniz, gerekli düzenlemeleri yapmanız. Bu şekilde gramatik yapısı daha düzgün ve sizi daha iyi tanımlayan İngilizce CV ‘ye sahip olabilirsiniz.

İngilizce CV’nizi hazırlamaya yönelik tanıtım ve yaklaşımları size yazı dizimde paylaşmaya devam edeceğim.

Herkese iyi Ramazanlar ve iyi bir hafta sonu dilerim.

Yazının diğer yazılara erişimi için aşağıda ki linklere tıklayın.

10 Adımda Etkili CV Hazırlama Teknikleri Bölüm 1

10 Adımda Etkili CV Hazırlama Teknikleri Bölüm 2

10 Adımda Etkili CV Hazırlama Teknikleri Bölüm 3

10 Adımda Etkili CV Hazırlama Teknikleri Bölüm 4

10 Adımda Etkili CV Hazırlama Teknikleri Bölüm 5

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın