BÜYÜK DEVLER KÜÇÜLÜRKEN

Küresel işe son vermeler maalesef bitmedi ve devam ediyor. Küresel olarak alınan küçülme kararları çalışanların moral ve motivasyonunu jilet gibi kesse dahi WallStreet dahileri hisselerin değerinin insanların işlerine son vererek yükselmesine alkış tutuyor. Böyle geldi böyle gidecek. Hissedar değeri arttırtmanın, şirket değerini yükseltmenin önemli bir adımı.

Son show Microsoft’tan geldi. Nokia’yı satın alması ile başlayan içeri çekme operasyonu 18,000 kişinin işine son verilmesi ile devam edecek. Bu küresel işten çıkartma haberi bile 2000’den bu yana hisse senedi fiyatını 44.84 seviyesine getirerek %1.7 artmasına sebep oldu. WallStreet’in ve hissedarların keyfi yerinde görünüyor.

Steve Ballmer zamanında küresel iş gücü 127,000 e çıkan MS anlaşılıyor ki Cloud şirket olma yolunda ilerliyor. 7.2 Milyar USD’ye yapılan satın alma, 18,000 kişinin işten çıkartılması ve hissedeki değer artışı ile eminim fazlası ile karşılanacaktır.

Birleşmeler ve satın almaların vazgeçilmez hamlesi işten çıkartma çalışıyor.

Haber kaynağı Newsweek. Aşağıdaki linke klikleyerek İngilizce haberi okuyabilirsiniz.

Bu evlilik bence Microsoft ve Nokia hissadarları için iyi bir anlaşma oldu. Bu birleşme ile işten çıkartılacak Nokia çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizle…

İşten çıkartmaların sebebi sadece birleşmeler veya evlilikler değil.

2008’den beri devam eden bir WallStreet aç gözlülüğünün devamı olan Morgage Krizinin  Küresel Ekonomik Krize Dell aşağıda ki şekilde yanıt veriyor.

Dell 2014 şubat ayı içerisinde 1700 kişiyi işten çıkartacağını açıklamıştı. Ve bunu gerçekleştirdi. 3 Quater bilin bakalım ne oldu? Dell yöneticileri ikinci bir işten çıkartmanın daha olacağını açıkladı bu sefer 3000-4000 arası bir işten çıkartma söz konusu.

Muhteşem Dell satış rakamlarını arttıramayınca yönetiminden aşağıda ki gibi bir açıklama gelmiş.

“The U.S. economic slowdown is larger than we and everyone else believed even a few weeks ago, and some competitors are virtually giving their products away,” Dell executives wrote in an e-mail to employees. “Reducing our employment for the second time this year is a difficult but necessary decision we didn’t anticipate having to make.”

Kısaca söyledikleri Amerika’da ki ekonomik yavaşlama beklediğimizden daha büyük. Rakiplerimiz ürünlerini neredeyse bedavaya veriyor…

Bu da ekonomik durgunluğun ürettiği işsizliğe güzel bir örnek diye düşünüyorum. Dell’in çabası ise hisse başı kazanç değerini yükseltmek.

Haber Kaynağı ABC News linke klikleyerek İngilizce haberi okuyabilirsiniz.

Üçüncü Örnek ise bir zamanların devi Sony. Bir zamanın dev Walkman’i şirketin müzik gidişatını değiştiren fenomen’i şimdi Sufferman’i oynuyor.

Sony televizyon bölümünü bu yıl ayrı bir şirket haline getiriyor. En azından haber kaynağının dedikoduları bu yönde. İşten çıkartmaların Televizyon bölümüne ve PC bölümüne yansıdığını gösteriyor. Sony 2015 Mart’a kadar 5000 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Vaio markasını Japan Industrial Partnersa devrediyor (JIT). Sony’nin telefon pazarında payı yüzdesi artsa dahi sene sonu itibarı ile işletme 1.1 milyar usd bu koldaki işinden zarar ediyor olacak.

Sony örneği şirketin bütününün yanlış yönetiminin bir örneği. Vaio ve Televizyon işlerinde yavaş yavaş diğer işlerde de küresel rekabette geri kaldığı ve bu geri kalmanın bedelini bir şekilde hem hissedarlarına hem de çalışanlarına ödetmesinin kötü bir örneği.

Haber kaynağı BGR. Linke klikleyerek İngilizce haberi okuyabilirsiniz.

IBM Big Blue, bir zamanların teknoloji devi karlılık savaşı veriyor. IBM küresel olarak 13,000 kişilik iş gücü azaltmasına Şubat ayında başladı.Haber kaynağı Business Insider. Linke kilikleyerek İngilizce haberi okuyabilirsiniz.

Cisco ile ilgili dedikodular olmasına rağmen haber olabilecek nitelikte bir yazı bulamadım. Ama CEO sunun bu yıl ayrılacağı konuşulduğu için gitmeden hissedeğerlerini yükselterek kendisine iyi bir ayrılma zemini hazırlayabilir. Sonuçta WallStreet insanların işten çıkartılmasını finansal rakamlar perspektifinde seviyor ve destekliyor. Cisco Küresel olarak adam çıkaracağım dediği zaman dahi bu hisse fiyatlarına olumlu yansıyacaktırJ

Cisco ile ilgili Dedikodu haberinin linkine Business Insider’dan klikleyerek ulaşabilirsiniz.

Peki eğitimli, tecrübeli, liyakat ile şirketine bağlı çalışanlar ne yapacak?

İşsiz pazarı giderek şişmanlarken ve ücretler çalışanlar için arz talep dengesinden dolayı azalırken, işsiz bırakılan çalışanlar ne yapacak?

Bu sorunun cevabını kimsenin bildiğini sanmıyorum.

2008-2010 arasında İngilitere’de finans sektöründen işten çıkarılan insanlar üzerinde yapılan bir anket, çalışan kesimin sadece %51’inin finans sektöründe farklı firmalarda devam edebildiğini gösteriyor. Geri kalanlar farklı endüstrilerde, kendi işlerini kurarak ve network marketing sektörüne giriş yaptığını ve yaşamlarını ciddi ölçüde kısıntılara girerek sürdürdüğünü gösteriyor.

Farklı sektörlerde çalışsak dahi içerisinde yer aldığımız iş oyunun kurallarının değiştiğini görüyoruz. Bunun bilincindeyiz ve farkındayız. O zaman ortaya çıkan soru bunun için ne yapıyoruz?

Bir gün kötü adam bizim kapımızı çaldığında ona ne diyeceğiz? Veya kapımızı çalmaması için dua mı edeceğiz? Değişim kapımızdayken değişime uyum sağlamak için ve anlamak için nasıl bir hazırlık içerisindeyiz?

Yola nereden başlıyacağız? Çoğu danışmanlık verdiğim profesyonelde gözlemlediğim bir şirkette uzun çalışma döneminden sonra veya farklı şirketlerde fakat kariyer olarak uzun zaman harcamış kişilerin 10 sene ve üzeri, ne yapacaklarına kariyerlerine nasıl yön vereceklerine dair bir çıkmaza girdikleri yönünde.

Bu noktada ben danışanlarıma “Birkman Psikometrik” çalışması ile başlatıyorum. Birkman çalışması profesyonelleri kariyer, ilgi alanları, stres alanları, değişim, inovatif, liderlik, takım, iletişim, düşünce yapıları, gibi konularda ciddi bilgilendiren, dolayısı ile danışanın kendisini iyi anlaması ve tanıması sağlayan 60 senelik deneyimi içerisinde barındıran özel bir araç. Özel bir eğitim gerektirdiği için yorumlaması bir sanat.

Bu araç benim koçluk ve mentörlük çalışmalarımın temelini oluşturuyor. Mülakata hazırlıklarda bu araç kullanımının fark yarattığını çok rahat söyleyebilirim.

“Birkman Psikometrik” testi Liderlik, takım kurma, takım yönetme konusunda da danışanlarıma iyi bir rehber oluyor.

Kariyer hattınızı güçlendirmenizi, kişisel farkındalığınızı yükseltmenizi ve karşınıza çıkabilecek fırsatları görmeniz ve şans vermeniz dileği ile…

“Birkman Psikometrik” testini deneyimlemek için benim ile iletişime geçebilirsiniz.

Can Büyükalkan

canbuyukalkan@gmail.com

Bir Cevap Yazın