Birkman Metodu ve İnsan Tanıma Teknolojisi

Birkmanandyou

Birkman Metodu Dünya’da kabul görmüş ve milyonlarca profesyonele uygulanmış, kurumsal Dünya’da önemli Küresel oyuncuların çalışanlarına, liderlik, yönetim, takım kurma ve geliştirme, kişisel farkındalık, kişisel gelişim alanlarının tespiti ve önemli Üniversitelerin öğrencilerine kariyer merkezlerince kariyer yönlendirmesi amacı ile kullandığı ve sonuçlarının etkileyici olduğu özel bir insan tanıma aracıdır.

Birkman’ın kurucusu, Roger Birkman 1919-2014 yılları arasında yaşamış Organizasyonel Psikoloji dalında doktorası bulunan bir psikologdur. Birkman Metodolojisinin kökleri 2. Dünya savaşında B17 bombardıman pilotu olarak savaştığı dönemlerde oluşmaya başlamıştır. 1940 lı yılların sonlarına doğru Huston Üniversitesinde bir kaç bilim adamı ile Amerikan Savaş Pilotlarının seçimi için bir piskolojik test araştırması ile gelişmeye başlamıştır. Birkman metodolojisi bugün Milyonlarca İnsan tarafından deneyimlenmiştir.

Birkman metodu kişisel davranış ölçümlemesinin babası sayılmaktadır. Davranışlar düşünce sistemimiz ile alakalı olduğu için Birkman Testleri bizlere bireyin düşünce yapısını göstermektedir. Düşüncesel alışkanlıklar ve refleks davranışlar, etki ve tepki davranışları bu özel metodoloji ile rahat gözlemlenmekte ve ölçümlenmektedir.

Birkman Metodunun uygulamasının sonuçlarını sertifikalı Yorumcular yapabilir. Sertifikalı yorumcu, Birkman raporunun oluşturduğu kişisel Dash Board alanına bakarak size sizi görmese ve tanımasa dahi %95 doğruluk ölçeğinde yorumlayabilir. Bazen arkadaşlarıma ve danışanlarıma uyguladığım Birkman metodunu ve raporun Dash Board kısmını yorumlarken “falcımısın sen” dedikleri olabiliyor. Davranış ” Attitude” kendini keşfetmiş profesyonellerin verimli iş , kişisle ilişki ve liderlik ilişkileri kurmasına sebep olmuştur. “Attitude is Everything” sözünü kişisel gelişimden servet elde eden gurular, ZigZiglar, Dale Carnegie, Paul J. Meyer gerek yazdıkları kitaplar gereksede günümüzde aktif olarak kullandığımız özlü deyişlerinde dile getirmişlerdir.

Birkman metodolojisi ile davranış bileşenlerini görebilmek kişinin çalışma hayatında yeni gireceği ortam koşullarında çalışma kültürü içerisinde nasıl performans verebileceğinide ortaya çıkartmıştır. Her şirketin çalışma ortamı, dinamikleri, çalışma kültürü ve yapısı birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar içerisinde hangi ortamda kişinin en iyi sonucu verebileceğini anlamak Kurumlarında en önemli işe alım süreçlerinde öğrenmek ve anlamak istediği konuların başında geliyor.

Düşünce yapımızın ortaya koyduğu davranış özelliklerimiz, motivasyon ihtiyaçlarımızın net bir şekilde görünmesi ile bizi yöneten kişilerin bizden nasıl daha fazla verim alabileceğinin aynı zamanda rehberini oluşturmaktadır. Birkman bireyin kişislel kullanım klavuzunu ortaya koymaktadır. Eğer İnsan yönetimi ile uğraşıyorsanız, her kişinin kullanım kılavuzuna sahip olmak ve bunu anlamak, buna göre bireye indirgenmiş liderlik davranışı sergilemek ekibinizi ve onların ortaya koyabileceği max performansı anlamak veya algılamak adına yapabileceğiniz en iyi hamlelerden biridir. Siemens Business Services’in yaşadığı dönemlerde 2 sene boyunca Tony Howard adında özel bir Mentörüm olmuştu. Kendisi bu durumu “Different Strokes for Different Folks” olarak nitelemişti. Bende yönetim ve Liderlik dönemlerimde bu sözü her gün uyguladım. Sonuçları muhteşem oldu. Çok sayıda genç yönetici ve liderin gelişmesine olumlu katkıda bulundum. Liderliğin bence atlanan en önemli özelliklerinden bir tanesi kopyalanabilir olmaktır. Siz nekadar çok lider yetiştirirseniz onlarda okadar çok lider yetiştirir böylece şirket içerisinde çok sayıda sorumluluk alan, almak isteyen kaynak oluşturmuş olursunuz. Zahmetlidir ama liderlik imzasını bir yere atmak istiyorsanız bunu yapmalısınız.

Bireyin kullanım klavuzu, çalışma ortamında, arkadaşlık ilişkilerinizde, evde, aileniz ile birlikteyken başvurabileceğiniz bir kullanım kılavuzu sizi yaşamda sanırım bayağı bir dertten kurtaracaktır.

Bireyin motivasyonel ihtiyaçlarını görmeyen bir yönetim o kişiyi aslında kaybediyor demektir veya stress altına sokuyor anlamına gelir. Bugün hala çok sayıda yönetici ve lider kendi egolarına yenik düşüp, ben böyleyim beni böyle kabul etsinler demekte. Umutulan ve atlanan konu, Her hangi bir organizasyon içerisinde ortaya koyduğunuz liderlik size organizasyon tarafından emanet edilmiş insan kaynakların yönetimini en iyi sonuçları almanız için, şirketi kendi sorumluluk alanınızda daha ileri götürmek için yapılmıştır. Görev Size emanet edilen kaynakların gelişimini, performanslarının arttırımını sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmektir. Liderliğin anlamıda budur. Liderlik başkarı üzerinden olumlu sonuçlar elde etme, edebilme sanatıdır. Bu yüzden liderlik doğuştan değil ama öğrenilen bir bilimdir. Organizasyonel lider ve yöneticilerin görevi çalışanların motivasyonel ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Karşılanmazsa ne olur? Performans düşer, Çalışanlar üzerindeki algınız olumsuzlaşır, Negatif mesajlar ortalıkta dolaşmaya başlar, Verim ve üretkenlik düşer, Bölümünüz veya Şirketten ayrılmalar gerçekleşir, Organizasyonel Turnover, sirkilasyon başlar. Görmezden geliriz ama şirket içerisinde gerçekleşen insan sirkülasyonu şirkete görünen veya görünmeyen yönleri ile en pahalıya mal olan kısmıdır. Bilgi ekonomisi içerisinde yetkinleşmiş kaynakların rekabete kaptırılması nekadar anlamlıdır? Şirketin görünen envanterinden değil, görünmeyen elle tutulmayan ama sizin para kazandığınız bir bilgi hazinesini kaybediyorsunuz. Kötü liderlik para kaybettirtir. Bugün hala kötü liderlik devam etmektedir. Şirketlerde yanlış seçimlerinin bedelini ödemektedir.

Stress davranışları bireylerde farklı şekilde gözlemlenir. Heyecan kaybı, Yavaş çalışma, Şirkete küsme, Risk almama, hararetli tartışmalar, istifalar vb. Yöneticinin çalışanın suratına bakmadığı şirketler vardır. Çalışanına günaydın demeyi sakındığı ortamlar vardır. Bu yönetsel kişiler bugün en kıymetli şirketlerde çalışmaktadır. Belki bu yöneticilerin motivasyonel ihtiyaçları karşılanmadığı için stress davranışlarını bu şekilde ortaya koymaktadırlar.

Bireyin kullanım klavuzu içerisinde ilgi alanları vardır, Bu ilgi alanlarının yoğun olanları bizim için ihtiyaçları temsil eder, çalışma ortamı içerisinde bu ihtiyaçların karşılanması bireyin performansı için önemlidir. İhtiyaç alanlarından birisi ikna olan birisine bireysel iş verilmemelidir. Bu kişi yaptığı çalışmayı anlatmak isteyecektir, paylaşmak isteyecektir. Eğer bunu ortaya koyamaz ise çalışma verimi otomatik olarak düşecektir. Bir satış profesyonelinin veya pazarlama profesyonelinin kendi başına insansız bir şekilde etkileşimi az olan bir ortamda veri analizi yapmasını istemek ve bunuda süreklilik arz edecek şekilde istemek bireyin ilgi alanını ve ihtiyacını karşılayamayacağı için kopmalara neden olacaktır.

Buraya kadar Birkman’ın ortaya koyduğu, norm davranış, ihtiyaç, stress ve ilgi alanlarını konuştuk. Birkman metodu aynı zamanda bizlere insanları renk kodlarına ayırarak bu renk kodlarının özellikleri ile yorumlamamızı sağlar. Renkler ve yularıdaki bileşenler bireyin sonuç, ekip içerisindeki davranışlarını, haraket ve eylem özelliklerini, empati kurabilme özelliğini, birden farklı konu ile başaçıkabilme, değişime karşı tutumunu görmemizi ve yorumlamamızı sağlar.

Birkman metodunun parametreleri dikkate alındığında ve ikinin kuvvetine vurulduğunda Birkman’da her bir birey tekildir. Bu yüzden metodun sonuçlarının uzmanlaşmış kişilerce yorumlanmaya ihtiyacı vardır. Birkman metodu bu yüzden test olarak satılmaz, hizmet olarak verilir.

Birkman Metodunun kullanıldığı alanlar, İşe Alım, Mülakata Hazırlık ve Destek, Liderlik ve Yönetici Analizi ve Gelişim alanlarının tespiti, Ekip Kurma ve Takımları Başarıya Sevk Etme Özellikleri, Bireyin İletişim Performansı, Profesyonelin Kariyer Stratejisinin Belirlenmesi, Algı Yönetimi ve Koçluk İhtiyaçlarının Belirlenmesinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ben bireysel çalışmalarında Birkman Metodunu danışmanlığını yaptığım profesyonellerin Kariyer Projelendirmelerinde ve Stratejilerinin oluşturulmasına kullanıyorum.

Kendi Değerlendirmenizi Birkman Metodu ile yaptırmak için can@procvcoach.com mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz veya aşağıdaki formu doldurarak kişisel farkındalık sürecinize üst seviyede yatırım yapabilirsiniz.

Can Büyükalkan,

Bir Cevap Yazın