PROFESYONEL CV ile 40 Yaş Bariyerini Aşmak

40-yas-gostergesi

Kurumsal dünyada 40 yaş sendromu kurumsal profesyoneller için kariyer endişesini barındırıyor. Edinilmiş deneyimler, tecrübeler, başarılar ile gelen kariyer de yükselme ve gelir seviyesinin artması ile gelişen yaşam koşulları ve kalitesi aynı zamanda elde edinimlerin devamlılığı noktasında profesyonele eskisi kadar geniş hareket alanının kalmadığını hissetmesi ile gelen endişe olarak durumu özetleyebiliriz.

Bu özet, doğru hikayeleri içerisinde barındırsa bile bence bir şehir efsanesine dönüşmüş ve korku hikayeleri gibi yayılma eğilimindedir. Benim kişisel olarak bu tür durumlara karşı takındığım tutum çok nettir. Korkunun ecele faydası yoktur. Eğer işten çıkarıldıysanız veya her hangi bir nedenden dolayı işten ayrıldıysanız bu yaşlarda, tutumunuz eğer bir kişi yapabiliyor ise herkes yapabilir olmalıdır.

Çoğu zaman 40 yaş ve üstü profesyoneller ile profesyonel danışmanlık görüşmelerinde ve çalışmalarında ilk konuşmaya başladığımı konu genelde bu oluyor. Danışan profesyonel aslında çok geniş bilgi ve deneyime sahip. Kendi çevresinden duyduğu hikayeler veya kendisinin yaşadığı başarısız deneyimler ile ön yargılı fakat bunun doğru olmadığını kabul etmek istercesine Sizce Yapabilir miyim ? Başarabilir miyim? soruları yönelmeye başlar. Cevabı nettir. Evet yapabilirsin. Evet çalıştığın işe benzer nitelikte bir işe geçiş yapabilirsin. Bu mümkün. Eğer arkasına çabanızı koyar ve çalışırsanız.

PROFESYONEL CV HAZIRLAMA HİZMETİ ile ilgili bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Eğer modelinizi iş bulamayan profesyonellerden , bu yolculukta gerekli emeği ve eforu koymadan başarmaya çalışmış ve başarısız olmuş profesyonellerden seçerseniz ve o başarısız modelin deneyim ve tecrübesini size rehberlik etmesine izin verirseniz o zaman sizin sonunuzda çok farklı olmayacaktır. Sizde YAPAMAZSINIZ. İstediğiniz iş değişimini ve yaşam kalitenizi sürdüremezsiniz. Rehberiniz Karga Olursa … diye güzel bir deyim var.

Önemli olan pozitif kariyer gelişim göstermiş 40 yaş ve üstü kurumsal profesyoneller bence en doğru modeldir. Bu kişilerin nasıl başarı elde ettikleri incelenmeli ve anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Çoğu kurumsal üst düzey profesyonel 40+ yaş döneminde sahip olduğu mevki ve gelir seviyesinin devam edeceği inancına sahiptir taki … Bunun diğer bir anlamı kişisel gelişimin yavaşladığı veya kişisel rehavet, rahatlık çemberinin (comfort zone) oluşmaya başlamasıdır.

Rahatlık çemberi kurumsal çalışan profesyoneller için büyük risk taşır. Başarılı modeller incelendiğinde sahip olunan kişisel vizyonu, bilgi düzeyini ve vizyonu geliştirmek için kendilerine yatırıma devam ederler. Yanlış modellerin her zaman bir bahanesi vardır. Yanlış modeller çalıştıkları süre içerisinde her şeyi şirketlerinden veya kurumlarından beklerler. Doğru model şirket ile dengeli bir iş birliği kurmuştur. Ekonominin kötüye doğru gittiği veya belirsiz ortamların oluşmasından şirketler kendilerini korumak için bütçelerinde kesintiye gider. Bu durumda doğru model kişisel gelişimine devam eder. Kişisel gelişimi değerlendirirken kurumsal ortamlarda yer alan, ilerlemek veya kariyerinde bir sonraki aşamaya yükselmek isteyen veya sürdürülebilirliğini devam ettirtmek isteyen profesyoneller için kişisel gelişimlerine yaptıkları yatırım, kötü güne karşı risk önlem poliçesi veya sigortalarıdır.

Benden profesyonel danışmanlık veya mentörlük alan 40 yaş üstü profesyonellerin %60 oranı risk gerçekleştikten sonra beni bulur ve benim ile çalışmaya başlarlar. Bunun anlamı şudur, gelir kapınız kapandıktan sonra veya denemeleriniz cevapsız kaldıktan sonra iş arama sürecine yönelik sahip oldukları deneyim ve tecrübenin bugünün işe alım piyasasında geçerli olmadığını fark ettikten sonra bir bilene danışalım yaklaşımı içerisinde kendisine destek olabilecek bir kaynak arayışına girer.

Profesyonel CV bir kişisel gelişim çalışması ve programı ile ortaya çıkan ileri düzey ikna aracıdır. Amacı belli bir program dahilinde sizi eğitip, çalışmanızı destekleyerek bugünün işe alım piyasasına yönelik yöntem, metod ve teknikler ile sizi donatarak amacınıza yönelik sonuç üretecek kabiliyete gelmenizi sağlamaktır. Satılabilirliğiniz, algıda oluşturacağınız değer (Perceived Value) oluşturmanızı destekler.

Yanlış model bu süreçte zaman ve para kaybeder. Doğru model ise karşısına çıkacak fırsatları değerlendirmek için hazırdır. Gelir ve koşullarını iyileştirmek ister. Kişisel gelişim sürecine önem verdiği için gerekli yatırımlarını yaparak kendisi için finansal ve manevi değer yaratacak yeni bir sürece başlayabilir.

40 yaş üstü kurumsal profesyonellerin zamanlarını bir yatırım aracı olarak değerlendirmeleri en doğru ve kendilerine yönelik stratejik bir planı oluşturmak için kazanacakları bakış açısını oluşturmaları açısından çok önemlidir. Kişisel gelişim bir yatırımdır ve yapılan yatırım korunma veya daha çok kazanma amaçlı yapılır. Taşınan riskin kara dönüştürülmesi prensiptir.

Ben şehir efsanelerine inanmam. Doğru modellerin örnek alınması sizinde kendinizi anlamaya, tanımaya ve yeniden hedeflemeye ihtiyacınız var.

Çoğu profesyonel kendi değerini nasıl arttıracağını bilmiyor. Profesyonel CV 40+ yaş üstü kurumsal çalışanlar için önemli bir araç ve sigortadır. Marifet ortaya çıkan üründe olduğu kadar ürünü ortaya çıkartırken profesyonelin geçtiği eğitim, deneyim ve kendisine olan bakışını olumlu yönde farklılaştıracak mentr ve danışmanlık sürecidir.

Profesyonel CV kurumsal dünyada markalaşmanın başladığı ve temsil edildiği özel bir araçtır. Üretimi sırasında özel teknikler ile profesyoneli geliştirerek kendisini tanımlamayı, konumlandırmayı, pozisyonlamayı, pazarlamayı ve satmayı öğrenir çünkü ürün yaklaşık 20 senelik deneyime sahip kişinin kendisidir.

Bu gelişim programı içerisinde Boston Matrix, Hedge Hog, Golden Cirle ve Marketing Mix teknikleri kullanılarak, kişinin deneyim ve tecrübelerini yorumlaması ve ifade edilmesi sağlanarak Profesyonel CV hazırlanır.

Özet olarak sizde %40 içerisinde yer alarak kendi kişisel gelişim sürecinize yatırım yaparak Profesyonel CV niz ile finansal sürdürülebilirliğinize veya bir sonraki ileri kariyerinize yönelik iş fırsatlarına zamanınızı etkin kullarak görebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Profesyonel CV Danışmanlık programlarına yönelik bilgi almak için can@procvcoach.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın