PROFESYONEL CV & KİŞİSEL PAZARLAMANIZ

KişiselPazarlama

Profesyonel CV kariyeriniz açısından çok etkili ve profesyonel bir tanıtım aracıdır. Profesyonel CV hazırlamanın bir metodolojisi vardır. Çok sayıda destek verdiğim profesyonelin ilk yaklaşımı kendimi istediğim gibi anlatamıyorum oluyor. Bu yadırganacak bir durum değildir. Bugün sahip olduğunuz düşünce sisteminiz ve davranış modeliniz ile oluşturabildiğiniz kişisel kompozisyonunuzun en iyisidir. Değişen algı, bilgi ile şekillenerek daha olumlu zihinsel bir resmin oluşmasına izin verir ve kişinin kendisine olumlu yönde bakış açısı ve inanç yapısının oluşmasını sağlar. Bu şekilde kişisel pazarlama veya diğer bir değiş ile “etkili kişisel sunum” ortaya çıkar…

Kişisel pazarlamanın kurumsal profesyoneller açısından iki temel öğesi vardır. Birincisi Profesyonel CV, ikincisi iletişim yeteneğidir.

Profesyonel CV hazırlamak eğer bu iki faktörü dikkate almazsanız kolaydır. Piyasada dolaşan milyonlarca sıradan CV gibi, işin kolayına kaçabilir ve iş tanımlarınıza benzer yorumları CV nizin kronolojik akışı içerisine entegre edebilirsiniz. Bu sizi bir CV sahibi yapar ama profesyonel CV sahibi yapmaz. Profesyonel CV nin çekim gücü, içerdiği kariyer hikayesi, kronolojik akışı, yetkinlikler, projelerin hepsi birer yorumdur. Dolayısı ile ayırt edici özelliklerden bir tanesi kişinin kendi deneyimlerini yorumlamasıdır. Ortaya çıkan soru? Kişinin kendisini nasıl yorumladığı, nasıl ifade edeceğidir? Bu yorumlamanın yansımasını CV lerde görebilirsiniz.

Sıradan CV lerde konumlandırma yoktur.Konumlandırma bilinçli bir hareket ve eylemdir. Benim tecrübelerim, çoğu CV nin genel amaçlı hazırlandığı yönündedir. Genel amaçlı CV ler aynı balık avlamak gibidir. Oltayı denize atarsınız ve beklersiniz. Konumlandırma iki faktörü içerir pozisyon beklentiniz veya sahip olduğunuz pozisyon ve alan derinliğini ifade eden uzmanlık alanınız. Konumlandırma, pozisyon ve uzmanlık alanının CV içerisinde temsilidir. Bu aynı zamanda CV nizin artık bir hedef kitlesi var anlamına gelir. Bu nokta çoğu profesyonel tarafından rahatsız edici bulunur. Kendilerini daha kısıtlanmış hissederler. Konumlandırma ile odaklanma başlar. Odaklanılan iş alanına ve uzmanlık alanına göre yorumlama yapılarak bu alandaki başarılarınızın ortaya nasıl katma değer ürettiğinize yönelik çıkartılmasıdır.
Üst düzey iletişim etkili ve etkin olmayı gerektirir.

Etkili İletişim, kısa süre içerisinde hedef mesajınızın karşınızdaki kişiye olumlu bir şekilde iletişmesidir. Etkili iletişim mesajın iletilmesi ile hareket ve eylem başlatır. Simon Sinek’in bu konuda güzel ve ilgi çekici bir kitabı var. Kitabının ismi Neden ile Başla. Okumanızı tavsiye ederim. İngilizcesi Start With a why. Etkin iletişim mesajın ve mesajların algıda seçicilik yaratarak istenilen veya umulan sonucun elde edilmesi için harcanan zaman ve eforun en kısa sürede gerçekleşmesini içerir.

Kendiniz ile ilgili nasıl mesajlar veriyorsunuz gün içerisinde? Düşünün. Sizce nasıl mesajlar vermelisiniz? Düşünün. İşin sırrı kişinin kendisini yorumlamasıdır. Bu süreç sanıldığından biraz daha uzun sürebilir.

İletişim ve Profesyonel CV niz bir araya geldiğinde gerçek anlamda hedefleriniz, gitmek istediğiniz nokta, mesajlarınız ve bunu destekleyen yazılı ve sözlü iletişiminiz özgüven tutkalı ile bağlanmış olur. Siz artık aktif bir şekilde değil, pasif bir şekilde kendinizi pazarlıyorsunuz demektir.

Bu tür çalışmalar kurumsal profesyonellerce okunacak kitap, izlenecek video ve benzeri çalışmalar ile geliştirilebilir. Bunun anlamı zamandır. Profesyonel destek bu süreci sizin açınızdan nasıl kısaltılabileceğine ve sizin daha etkili sonucu nasıl alabileceğiniz üzerine odaklanır.

Profesyonel CV ve Kişisel Pazarlama bana göre, üzerinde çalışılmış gerçek sizin kurumsal profesyonelleşme ve markalaşma sürecinde ortaya çıkan halidir. Bu bir gelişim sürecidir. Profesyonel CV ve Etkili İletişiminize yönelik destek için bana aşağıdaki mail adresinden ulaşabilirsiniz. Daha iyi kariyer ve gelecek sizin sorumluluğunuzda. Eğer rahatlık alanındaysanız, terk edin, kendinizi geleceğizi hazırlamak sizin sorumluluğunuzda. İş dünyasında kendinizden ve bilginizden, deneyimlerinizden başka tutunabileceğiniz bir dal yoktur.

Can Büyükalkan

can@procvcoach.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: