İLERİ DÜZEY MÜLAKAT VE MÜLAKAT PERFORMANS KOÇLUĞU

Profesyonel CV ler yapı ve mimari olarak Standart CV lerden farklıdır. Kolay anlaşılabilir, hedefli ve vizyoner interaktif yapıları vardır.  Profesyonel CV,  kurumsal profesyonelin nitelikli iş fırsatları için rekabet gücünü arttırtmak, kurumsal dünyada hedefleri doğrultusunda yeni iş fırsatları ile karşılaşmasını sağlamak ve  potansiyel kurum içi yükselmeler için geliştirilmiş özel bir araçtır. Kurumsal dünyada ki profesyonellerin kendilerini tanıtıp pazarlayabilecekleri tek araçtır.

Profesyonel CV lerin görevi sizi mimari, çekim gücü ve 2 sayfa içerisine profesyonelce sığdırılmış 15 sayfalık detaylı bir bilgiyi isteyene sağlayarak sizin iş görüşmelerine davet almanızı sağlamak veya hedefleriniz doğrultusunda mülakatlara katılımınızı desteklemektir.

Ortaya Profesyonel CV gibi  iddia lı bir ürün çıkardığınız zaman, aynı iddia yı iş görüşmelerinde de taşıyabilmeniz veya yansıtabilmeniz gerekir ki hazırladığınız Profesyonel CV ile aranızda bir bağ kurulsun ve siz doğru bir temsil gerçekleştirin.

İleri düzey iş görüşmelerinde  (mülakatlarda)  yer almak, kurumsal profesyonelin kendisini ne kadar iyi tanıdığı ve profesyonel görüşme sürecinde zamanını ve enerjisini ne kadar etkin kullandığı ile doğrudan ilişkilidir.

İleri  düzey mülakatlarda ( Yönetsel pozisyonlar veya daha üst düzey pozisyonlar) standart bir görüşme formatı yoktur. Genel olarak bilinmesi gereken bir süreç vardır ve sizin mülakat sürecini iyi bilmeniz ve anlamanız başarınızın anahtarıdır. İleri düzey mülakat süreci yapısı itibarı ile beş bölümden oluşur ve ortama 60 dk lık bir zaman içerisine yayılır.

Adayın ileri düzey mülakat sürecinde başarılı olabilmesi için kendini bu tür bir sürece hazır hissetmesi veya hazırlaması gerekir. İş düşünce sistemimizde bittiği için, ileri düzey bir mülakat görüşmesine zihinsel hazırlık ve kendini tanıma en önemli iki aşamadır.

İleri Düzey Mülakatlarda başarılı olan profesyonellerin ortak özellikleri zamanı yönetme yetenekleri, kendilerini iyi etüt etmiş olmaları, kariyerlerine yönelik bilinç seviyelerinin yüksek olması ve başarılarını, kazanımlarını mülakat’ın zor soruları sayılabilecek davranış ve yetkinlik ucu açık sorulara karşılık kuvvetli ve samimi cevap verebilmeleridir.

Mülakatlarda artık adaylar işin teknik boyutun da ki sorulara rahat cevap veriyorlar. Hazırlanma odağının yetkinlik ve davranış temelli mülakat sorularına yönelik olması, nasıl yönetirdin, nasıl idare ettin, ne yaparak bu durumu aştın, sence opsiyonların nelerdi, daha farklı bir karar versen nasıl … vb istenilen sonucu getirebilir. Davranış ve Yetkinlik temelli mülakat soruları emin olun yüzlerce ve hatta binlerce hazırlanabilir. Profesyonellerin kariyerlerinin başlarında bu klasik diye tabir edilen sorulara çalışması normal kabul edilir. Kariyerin ilerleyen dönemlerinde ise kişinin kendisini tanıması ve kendisini anlayacak veya tanıyacak bir destek alması ile bu tür sorularda özellikle hangi sorularda zorlanabileceğini anlayarak zorlanabilecek sorulara odaklanması benim düşünceme daha efektif olacaktır.
Dolayısı ile eğer fırsat oluşturmayı veya yaratmayı Profesyonel CV niz ile gerçekleştirdiyseniz, bundan sonraki aşama İleri düzey mülakat performansı ile size gelen fırsatın etkin bir şekilde sonuçlandırılması oluyor.

İş fırsatının kapatılması ortaya konulması gereken bir saatlik süreç, beş aşama ve bu aşamalardaki kişisel enerji yönetiminize bağlıdır. İnsanın enerjisi iş görüşmelerinde vücut dili ve sesi ile ortaya çıkar. Bu aslında, kendinizi iyi tanımanıza,  kendi deneyim ve tecrübelerinize duyduğunuz heyecan ve kariyerinizin bundan sonraki evresi için ne yapmayı istediğinizi bilmenizi gerektirir.  Eğer iş yerinin ve önerdikleri fırsatın sizin için doğru olduğuna inanıyorsanız, yukarıda tarif ettiğim bilinç ile kişisel etkilime gücünüz kendisini daha da iyi ortaya çıkartır.

Kişisel enerji seviyenizin yüksek olması, karşılaşabileceğiniz negatif algı, ön yargı veya benzeri durumlarda aynı zamanda sizin enerjinizin karşı taraf, mülakatı gerçekleştiren kişi tarafından düşürülmesini de dengeler.

Mülakat sürecinde özellikle ileri düzey mülakatlarda, mülakat edilen profesyonelin, karşı tarafın, mülakatı yapan kişinin enerji seviyesinden etkilenmesi çok rastlanır bir durumdur. Unutmayın ki ileri düzey iş görüşmeleri bir nevi sınavdır. Bu sınavlarda sizi değerlendiren profesyoneller, stress ile nasıl başa çıktığınızı, yoğun çalışma saatlerine dayanıklılığınızı, belirsizlikler ile nasıl başa çıkıp doğru karar alabildiğinizi, rekabete bakış açınızı, çalışma temponuzu, değişim ile bağlantınızı, yaratıcı yönlerinizi görmek isterler. Bu belirttiğim noktalar sizin bir başarıyı nasıl, hangi koşullarda ve ortamda elde ettiğinizi anlamak, değerlendirmek ve ölçmek içindir.

Sizin mutlaka en iyi performansınızı ortaya koyduğunuz bir çalışma ortamı vardır. Mülakatı yapan profesyoneller aynı zamanda sizin en iyi performansınızı o şirkete ait kültür içerisinde nasıl ortaya koyabileceğinizi anlamaya çalışırlar. Şirketin sahip olduğu çalışma kültürü içerisinde sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak siz mi? Yoksa  bir başkası mı? Daha iyi performans gösterebilir bunu yorumlamaya çalışırlar.

İleri düzey mülakat görüşmelerinin sonunda bir rol için kabul edilmemiş olmanız sizin diğer adaylardan daha geride olduğunuzu veya daha az performansa sahipsiniz anlamına gelmez. Kurum kültürüne diğer aday daha yakın olduğu anlamına da gelir. Genelde adayların bir kısmı ortaya koydukları iletişim performansı ile kurum kültürüne uyum sağlamakta zorlanabilir algısını yarattıkları için görüşmelerin sonrasında kendilerine teşekkür edilir.

İleri Düzey Mülakat Performans Koçluğu, sizin katılım sağladığınız mülakat veya iş görüşmelerinizde sizin en iyi sonucu almanız için tercih edebileceğiniz özel bir danışmanlıktır.

İleri Düzey Mülakat Performans Koçluğuna ilişkin bilgi almak için can@procvcoach.com mail adresine probleminizi tanımlayan bir mail atarak ve aşağıdaki iletişim formunu doldurarak erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın