PROFESYONEL CV İÇERİK STRATEJİSİ

Content

CV hazırlama sürecine girmiş profesyonellerin en çok zorlandıkları alan kendi ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli, kendilerini temsil edebilecek, iş sonuçlarını doğru ve anlamlı şekilde yansıtabilecek, teknik yetkinliklerini, liderlik ve yönetsel özelliklerini fark ettirtebilecek bir içeriği oluşturmak oluyor.

Profesyonel  CV ye yönelik maalesef standart bir içerik yaklaşımı veya içerikler yok. Düşünüldüğünde, şöyle bir çevrenize baktığınızda , tanıdığınız profesyoneller sizin ile aynı titirde çalışıyor olsalar bile yaptıkları iş kapsam olarak sizin yaptığınızdan farklı. Yönetim seviyeleri ise çok daha farklı. Çok uluslu şirketlerde farklı, yerel ve büyük şirketlerde farklı, Türkiye orijinli küresel veya çok uluslu olmuş holding ve şirketlerde farklı.

Bu farklılıklara bakıldığında ve incelendiğinde bir birinden kopya içerikler hemen dikkat çekebiliyor.

Her profesyonelin kariyeri ve gitmek, varmak istediği nokta farklıdır.

Dolayısı ile Profesyonel CV ‘de temsil edilmek içerik bilgisi yaşa, uzmanlık alanına, değer yaratma gücüne, liderlik özelliklerine,yönetsel becerilere, temel yetkinliklere,  pozisyona, gelecekte varılmak istenen noktaya göre değişiklikler içeriyor.

Profesyonel CV nin temel taşlarından bir tanesi INTERPRETATION ( yorumlama) dır.

Kariyerinizi nasıl yorumladığınız CV nizin içerik kalitesini oluşturur.  İçerik yaklaşımı gerçek (otantik) olmak zorunda.

İçerik tasarımı, içerik stratejisinin önemli parçalarından bir tanesidir.  İçerik tasarımı CV nizin hangi mecralar üzerinden kimler ile paylaşılacağının tanımlanması ile ancak başlayabilir.  Mecralar aslında birer kanaldır. Dolayısı ile CV paylaşımını yapacağınız kanalların net olması gerekir.

Örneğin kariyer portalleri, Linkedin, Aggregatorlar birer kanaldır. Bu kanallarda CV nizde olması gereken ve bilmeniz gereken her mecraya göre önem arz eden ve sizin CV nizi ön plana çıkarmaya yarayabilecek teknik özellikler vardır. Bu teknik özellikleri bilirseniz, hazırlayacağınız CV nizi paylaşacağınız mecralar ile uyumlu hale getirir ve kendi CV nizin bulunabilirliğini ön plana çıkarabilirsiniz.

Ön plana çıkarabilmek CV nizin şekline bağlı değildir. İçeriğine bağlıdır. İçerik tasarımı sizin kariyerinizi bugün veya gelecekte tanımlayabilecek anahtar kelime kullanımı ve bu anahtar kelimelerin cümle içerisinde nasıl kullanıldıkları ile doğru orantılıdır. İngilizce CV hazırlamanın içerik teknikleri ile Türkçe CV hazırlamanın içerik teknikleri birbirinden farklıdır.  Benim ile kariyer durumlarını paylaşan kurumsal profesyonellerin çoğu CV lerini paylaştıkları mecralardan geri dönüş alamamaktan dolayı rahatsızdır.

Bu tür durumları aşmak için doğru ve profesyonel bir destek almak gerektiğini düşünüyorum. Kariyer portalleri yazılımdır. Ve her yazılımın veya genel olarak her yazılım türünün birbirinden farklı mimarisi ve özellikleri vardır. Mimariler, değiştirilebilir, örneğin Linkedin hemen hemen her  ay kullanıcı deneyimini arttırtmak için yazılımında değişiklikler yapmaktadır.  Aynı özellik ATS ( Applicant Tracking System) lerde de geçerlidir. ATS ler birer robottur ve amaçları işe başvuran adaylar arasında tanımlanan iş ilanına en uygun adayları ön plana çıkarmaktır.  ATS lere ilişkin yazımı klikleyerek okuyabilirsiniz. Robotların size servis yaptığı bir ortam içerisinde robotlar ile anlaşabileceğiniz lisanı kullanmanız gerekir.

Profesyonel CV İçerik Stratejiniz ve İçerik Tasarımınıza yönelik bilgi ve profesyonel destek almak için lütfen formu doldurun.

Bir Cevap Yazın