PROFESYONEL CV İÇERİK STRATEJİSİ ANAHTAR KELİME KULLANIMI

 

PROFESYONEL KARIYER DESTEK

Profesyonel CV çalışmalarında Anahtar Kelime kullanımı ile elde edilmek istenilen, adayın kendi yetkinlikleri, görev ve sonuç ilişkisini ortaya etkili bir şekilde koymasına yardımcı olmasını sağlamak ve Profesyonel CV ‘nin ATS uyumlu olmasını destekleyecek bir çatıyı oluşturmaktır.

Profesyonel CV ler iş dünyasına yönelik pazarlama araçlarıdır. Talip olduğunuz iş veya bir sonraki kariyer adınımınızın getireceği rol ve sorumluluk için CV nizi oluşturursunuz.

Anahtar kelimeler kendi kişisel yapılandırmanızı yapmanıza bu konuda yardımcı olur.

Anahtar kelim kullanımı aslında kişisel yetkinliklerinizi bir Mind Map kapsamında düşünerek ortaya çıkartmak anlamına gelir.

Aşağıda bir örneği paylaşarak anlatmaya çalışacağım.

Aşağıda ki örnek ileri düzey kariyer danışmanlığı çalışmasına katılım sağlayan Ceren Hanım’a aittir.

Anahtar kelime kullanımı yapılan çalışmanın en alt seviyesidir fakat Profesyonel CV oluşturma sürecinde en önemli adımlardan birtanesidir.

Amaç, Profesyonelin kendisini etkili ve anlamlı parçalara ayırarak bu parçaların tanımının yapılmasını sağlamaktır. Bu parçalarına ayırma işlevi her profesyonel için farklıdır ve farklı bir metod içerisinde gerçekleştirilir.  Her çalışmanın başlangıcı Birkman Metodu ile gerçekleştirilir.

Metod üzerinde ilerlerken Danışanın kendisini ve geçmiş deneyimini, tecrübelerini doğru kelimeler ile tanımlamasını sağlıyoruz. Bu yaklaşım doğrultusunda profesyonelin deneyim, tecrübe, liderlik ve yönetsel özellikleri, ortaya koyduğu başarı, proje, kazandıran aktivitelerini sistematik olarak loglatmış oluyoruz.

Sürecin tanımdan sonraki diğer aşaması her bir tanımlanmış alanın genişletilerek action verbler ile tanımlanması, liderlik özelliklerinin, yönetsel özelliklerinin iş sonucu için nasıl kullanıldığı ve ne tür sonuçlar elde edildiği, uzmanlık alanlarında neler elde edildiği proje veya kazanım olarak ele alınarak çalışma bir sonraki aşamasına detay sürecine giriyor.

Detay Süreci Profesyonel CV çatısının nasıl oluşturulacağına odaklanır. Bunu gerçekleştirebilmek için danışanın veya kurumsal profesyonelin kariyer hedefi önemlidir. Profesyonelin kendisi için kurumsal değer önergesinin ne olduğunun keşfedilmesi, netleştirilmesi gerekir. Bu çalışma aynı zamanda kurumsal profesyonelin ne tür işlere başvuracağın tanımlar. Bu tanım ile birlikte Profesyonel CV ‘nin hedef kitlesi ve CV’de profesyonelin nasıl yorumlanması gerektiği ortaya çıkar ve çalışma bu yönde ilerler.

Kullanılacak anahtar kelimeler, profesyonelin başvuracağı pozisyona göre ayarlanır ve kullanılacak anahtar kelimeler ile birlikte ihtiva ettiği detaylar CV içerisine kodlanmaya başlar.  Hazırlanan Profesyonel CV modüler bir seviyeye getirilmiş olur ve etki gücü ATS ( Applicant Tracking Ssystems) a göre arttırılmış olur.

 

CerenAltintas

ATS sistemleri işe alımcılar için hayat kolaylaştıran bir araçtır. 1000 kişinin bir pozisyona başvurduğunu düşündüğünüzde bu sistem sayesinde sadece pozisyona uyumlu profesyoneller ön plana çıkar ve onların Profesyonel CV leri incelenir.

Çok sayıda orta ölçekli Avrupa, Amerikan ve küresel şirket bu sistemleri kullanmaktadır.  Linkedin’in de işe alımcılara yönelik böyle bir çalışması vardır. Linkedin üzerinden yapılan başvurularda öncelik sistemi uygulanmaktadır.

 

Aşağıda bir örnek paylaşarak bir ATS ‘nin adayları nasıl değerlendirdiğini ve işe alımcı önüne çıkarttığını görmenizi istedim.

applicanttrackingsystemörnek

Adayların pozisyon ile uyumluluğu yıldızlar ile görünmektedir.

Her pozisyon çeşitli ortamlar üzerinden ilanı yayımlanmadan bu tür sistemlere yönelik hazırlıkları yapılır ve filtreler oluşturulur. ATS sistemleri zaman içerisinde daha etkin hale gelmiştir. Yazılan cümlelerin yapılarıda değerlendirilmeye başlanmıştır.

Profesyonel CV Çalışma Programına Yönelik Bilgi Almak İçin lütfen Tıklayın veya Aşağıdaki formu doldurarak Profesyonel Destek İhtiyacınızı Belirtin.

 

Bir Cevap Yazın