İLERİ DÜZEY MÜLAKAT KOÇLUĞU

Interview Coaching

İleri Düzey Mülakat Koçluğu, yönetim seviyesinde ki profesyonellerin mülakata hazırlık sistemidir. Özellikle yönetim seviyesi profesyonellerin kariyerlerinde ki bir sonraki aşama veya uzun zamandır hayal ettikleri şirket, iş için girecekleri mülakata önceden hazırlanmayı ve kişinin doğal iletişiminin ve tarzını kuvvetlendirilerek, %10 luk başarılı alanda yer almasını sağlayan, özel bir metod ve psikometrik  değerlendirme sistemidir. Değerlendirilecek profesyonelin, mülakat için tespit edilen açıklarının, egzersizler ile tamamlandığı özel bir koçluk başarı sistemidir.

İleri Düzey Mülakat Koçluğunun İngilizce ismi AIP ( Advanced Interview Process) tir. AIP Türkçe Mülakatlar için kullanılabildiği gibi aynı zamanda İngilizce Mülakatlar için de kullanılıyor.

AIP süreci iki alt süreçten oluşur. İlk alt süreç CSDP ( Career Strategy Development Process) Kariyer Stratejisi Belirleme  Süreci ve  AIP Model sürecidir. Özetle mülakata girecek profesyonelin kariyerinin nasıl ve nelerden etkilenerek şekilleneceği, kuvvetli kişilik özellikler ve bu özelliklerin iş yaşamında nasıl kullanılarak etkili iş sonucu aldığını, yönetim seviyesindeki profesyonellerin kuvvetli liderlik özellikleri ve yönetim fonksiyonlarının hangi oranda etkin kullandığının üzerinde durarak profesyonelin Liderlik ve Yönetim matrisine göre Liderlik seviyesini belirler.

Profesyonelin liderlik seviyesi ve temsil ettiği seviyenin duruşu başvurulan pozisyonun seviyesine göre eksikliklerinin giderilmesi üzerine odaklanır. Bu bir inşa veya kuvvetlendirme aşaması ve sürecidir.

CSDP, Kariyer Stratejisi Belirleme Süreci tamamlandıktan sonra AIP Modelling ile İleri Düzey Mülakat Sistemi ile profesyonel, stratejik bir mülakat sürecinin aşamalarının ve süreci nasıl yönetebileceğini öğrenir ve etkinleşerek anlatılması gerekenler ve mülakatlar sorularına nasıl cevap verebileceği üzerinde ( Samimiyet ve Doğallık etkisi) çalıştırılarak girilecek mülakata hazır hale getirilir.

İleri Düzey Mülakat Sistemi ile hazırlanmış profesyonellerin başarı oranı %90 seviyesindedir.

Kurumlar bir pozisyon için bugünün ekonomisinde  200-300 arasında nitelikli CV toplayabilirler fakat en fazla 10 aday kısa listeye kalır ve 1 aday işi alır. Bu durum, kimi uzman yorumuna göre şanstır. Kimine göre önceden fırsat için hazırlanmaktır. Ben 2. Sine inananlardanım. Fırsatın ne zaman karşımıza çıkacağını bilemeyiz fakat fırsat karşımıza çıktığında onu sonuçlandıracak seviyede olmak en akıllıcası olur düşüncesindeyim.

İleri Düzey Mülakat Koçluğu ve Hizmetlerinden faydalanmak için lütfen aşağıda sağlanan formu doldurun.

 

Genel içinde yayınlandı