PROFESYONEL CV HAZIRLAMA – PROFESYONEL CV PROFESYONELLİK SEVİYENİZİ BELİRLER

profesyonellik

Profesyonel tanım olarak, kişinin bir işi yapma yeterliliğine ulaşabilmesi için, sahip olması gereken bilginin, eğitim seviyesinin ve bilgiyi belgeleyecek diploma veya sertifikasyonun, yeteneğinin, yetkinliklerinin, becerilerinin ve deneyiminin, ETİK ve AHLAKİ sınırlar çerçevesinde icra edilmesi anlamına gelir.

PROFESYONEL CV leri bu perspektiften incelediğimizde, PROFESYONEL CV standardının da yüksek olduğunu anlayabiliriz.  Profesyonel CV demek, profesyonelin ortaya koyacağı iş değerinin aktif olarak bir düzen içerisinde yansıtılması anlamına gelir.

İş piyasasına yönelik hazırlanan CV lerin çok büyük bir bölümü standart veya sıradan bir görüntü ve ifadeye sahiptir.  Türkiye ekonomisinin daraldığı, yabancı sermayenin azalarak ülkemize yatırıma girdiği bu dönem içerisinde, merkez bankası sıkı para politikası uygulayarak piyasada fazla paranın dolaşmasını ve bu paranın dövize yönelmesini engellemeye çalışmaktadır.

İçerisinde bulunduğumuz ekonomik durum makro seviyeden mikro seviyeye indiğinde nitelikli kurumsal şirketlerinde büyümeden ziyade sürdürülebilirlik ekonomisine geçiş yaptığını, kaybetmektense devam etme ilkesi ile yönetildiği gözlemlenmektedir.

Nitelikli iş bulmak, daralan ekonomi içerisinde daha da zor hale gelmiştir. Bu yüzden yabancı, uluslararası, küresel ve büyük Türk şirketleri aradığı pozisyonlara yönelik çok sayıda nitelikli iş gücüne erişim sağlayabilmektedir.  Bu tür şirketlere Türkçe veya İngilizce CV ile başvurma sürecinde düşünmeniz ve dikkate almanız gereken konu sahip olduğum CV Profesyonelliğimi ve Profesyonel duruşumu gerçekten temsil ediyor mu?

Profesyoneller ile Amatörleri birbirinden ayıran 7 temel özellik bulunmaktadır.

  • Amatörler Netlik İçin Beklerler fakat Profesyoneller Harekete Geçerler;
  • Amatörler Hızla Elde Edilmek İstenene Ulaşmak İsterler, Profesyoneller Daha İyi Olmak İsterler.
  • Amatörler Yapmak Zorunda Oldukları Kadar Pratik Ederler, Profesyoneller Asla Durmaz ve Mükemmele Ulaşmaya Çalışırlar.
  • Amatörlerin Hayalleri İstek Sepetinde Kalır. Harekete Geçmezler. Profesyoneller Hayalleri ile Köprü Kurar ve Gerçekleştirmek İçin Adım Atar.
  • Amatörler Başarısızlıktan Korkar. Profesyoneller Kazanmanın Yolunu Bulur, İnşa Ederler. Başarısızlık onlar için bir yol kazasıdır. Denemekten Vaz Geçmezler.
  • Amatörler Yetkinlik Kazanmaya Çalışır, Profesyoneller Yetkinlik ve Yetenek Havuzu Oluştururlar.
  • Amatörler Fark Edilmek İster, Profesyoneller ise Hatırlanmak İsterler.

İş piyasasına erişimde çok yüksek oranda Standart CV ile hareket ediliyor. Bunun çeşitli sebepleri mevcut.

Bir an önce iş bulmak için, yeterli zaman vermeden bir arkadaşının CV sine benzeterek iş piyasasına yönelik CV hazırlama yaklaşımı,

Yeterince araştırmadan beğendiği hazır bir template veya şablon satın alarak  hazırlanan CV ler,

Geçmişten gelen ve kariyerinin başlangıç evrelerinde sahip olduğu CV ile yoluna devam etme ve üzerinde güncellemeler yapılarak hazırlanmış CV ler

İnternet üzerinden Google lanarak ücretsiz elde edilen CV ler ve içeriklerinin yeterince düşünülmeden doldurulmaları ve buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu yaklaşımlar piyasadaki standart CV lerin neden %90 seviyede olduğunun bir göstergesidir. Ve Kurumsal bir şirkette bir iş profesyoneli olarak çalışmalarına rağmen neden Amatörce hareket ettiklerinin bir göstergesidir.

İşe Alım uçtan uca bir süreçtir. Bu süreç içerisinde ortaya konan Profesyonel yaklaşım adaylar arasında ki tercih sebebidir. İşe alım süreci iş pozisyonunun ilan olarak çeşitli mecralar üzerinden paylaşılması ile başlar, iş ilanına yönelik dönüşler CV nizin portaller üzerinden veya e-posta ile paylaşılması ile, kısaca işe alımcıya ulaştırılması ile başlar. Sahip olduğunuz CV işe alımcı algısında Profesyonelliğinizin bir göstergesidir ve otaya konan ilk profesyonellik algısını ve izlemini oluşturan araçtır. Unutmayın kimse sizi tanımıyor ve Profesyonel CV sizin kişisel değerinizi işe alımcıya tanıtmak için kullanabileceğiniz tek ve en etkili iş aracıdır.

Amatörler ile Profesyoneller arasında ki fark burada oluşmaya başlar. Amatörler yukarıdaki 7 maddeyi okuduğunuzda anlayabileceğiniz gibi işi bir an önce ve yeteri kadarda bitirmek için hareket ederler. Profesyoneller bu konuda daha farklı hareket etmeyi tercih ederler.  Profesyoneller, profesyonel yaklaşım içerisinde doğru tutum ve davranışı ortaya koyar ve Profesyonel CV oluşturmak için gerekli özeni, planlamayı ve araştırmayı kendilerini iş piyasasında temsil edecek değerli özel bir doküman için zaman ayırmaktan ve emek vermekten çekinmezler.

Eğer CV nizin Standart bir CV olduğuna inanıyorsanız, Standart CV lerden Profesyonel CV lere geçiş zahmetli bir hazırlık süreci gerektirir. Bu sürece yönelik “Profesyonel CV Hazırlamanın Mantığı” isimli yazım ve yazım içerisinde bulunan linkleri incelerseniz hem Profesyonel CV Hazırlamanın gerçek mantığına erişmiş olursunuz. Bu şekilde Profesyonel CV ‘yi Profesyonel CV yapan içerik ve içerik üretme bakış açısında sahip olursunuz.

Profesyonel CV sadece görünüm açısından ortaya konması gereken bir araç değildir. Profesyonel CV ler ilk bakışta 30 sn içerisinde incelenerek bir ön elemeden geçer ikinci inceleme ise ortaya koyduğunuz sizi anlattığınız ifadeler bütününe ve kariyeriniz boyunca ürettiğiniz değeri, başarıyı kendiniz için yorumlamanızdan yola çıkarak anlamaya çalışırlar. CV üzerinde ki ifadeler anlaşıldıktan sonra değerlendirme süreci işe alımcı için başlar ve sizi CV ler üzerinden hazırlanan short list, kısa liste içerisinde yer alıp almayacağınız ile ilgili değerIendirdiler.

Profesyonel CV nin görevi size Mülakat için kapı açmak olarak değerlendirilmelidir. İlk bırakılan Profesyonel izlenimden sonra Mülakat 2. Profesyonellik evresinin ortaya konması gereken evredir. Mülakat sistemi paylaşmış olduğunuz Profesyonel CV ile Sizin ortaya koyacağınız Profesyonel iletişim arasındaki dengenin algısal ölçümlenmesi ile ortak değerlendirilir.

“Profesyonel CV hazırlamanın Mantığı” Orta ve İleri Kariyer evreleri için (Mid and Late Creer Stages), 40 Yaş üstü Profesyoneller için, Yöneticiler ve Kurumsal Liderler için bir pusula niteliğindedir. Hem konuya ilişkin örneklerin parçalarına ulaşabilir hem de Profesyonel CV hazırlamak için kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz veya ihtiyacınıza yönelik danışmanlık alarak Nitelikli İş Pazarına Erişim Sağlama girişiminde bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın