PROFESYONEL CV HAZIRLAMA – KONUMLANDIRMANIN LİDERLİK SEVİYESİ ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİSİ

StrategicLeadership

Profesyonel CV ler için Konumlandırma, CV nin dönüşümü anlamına gelir.  Profesyonel CV Stratejik bir öneme sahiptir. Konumlandırma, Profesyonelin Kariyer Stratejisi ile entegre edildiğinde Kariyer Hedefine, Hitap ettiği, Profesyonel CV sini ilgilendiren kitleye yönelik liderlik seviyesini somutlaştırır.

Konumlandırma ile birlikte işe alımcılar ne tür bir içerik ile karşılaşacaklarını, CV nizi okuduklarında yaratmış olduğunuz somut değerlere ulaşabileceklerini tahmin ederler. Tahmin edilebilir olma iyi bir özelliktir ve ancak Profesyonel CV ler tahmin edilebilirlik özelliğine sahiptir.

Orta Kariyer Evresi ( Mid Career Stage ) 35-45 yaş bandını kapsar. Bu yaşın kariyer stratejisi içerisinde  Kurumsal Profesyonel, en verimli ve üretken çağında olduğu için Stratejik Büyüme (liderlik ve kişisel gelişim perspektifi) ön plandadır. Diğer bir değiş ile bu kariyer evresinin tekil stratejisi Leadership and Financial Growth ( Liderlik ve Yönetimde ilerlemek ve Finansal olarak gelişmek olarak ifade edilir. ) Bu evre içerisinde karşılaşılabilecek geri düşmeler veya duraksamalar çok önemli değildir. İyi planlanmış hedefli bir kariyere sahip ve bu inancı taşıyan profesyonel 10 senelik kariyer çizgisinde en az 3 kariyer atlayışı, ileriye yönelik 3 pozisyon değişimini şirket içerisinde veya dışında sağlayabilir.

Çoğu danışanım bu kariyer evresinde aynı zamanda kendi kişisel markalaşma süreçlerini paralel olarak gerçekleştirerek süreci hızlandırmıştır veya hızlandırmaya çalışıyorlar.

Net olarak ifade etmek gerekirse Orta Kariyer evresine birinci seviye yönetici olarak giren profesyonel işe yönelik odağında ortaya koyacağı gerçek değer ve iş değeri ile birlikte 2. ve 3. Seviye yönetime rahat bir şekilde ulaşabiliyor.

Liderlik ve Yönetim Matrisi içerisinde 3. Liderlik seviyesi Direktörlüktür.  Yazdıklarımın doğru anlaşılması adına vurgulamak istiyorum, kariyer de makyaj kariyerin ilerleyen evrelerinde maalesef tutmaz. Ortaya konan iş değeri sizin ortaya koyacağınız liderlik seviyesi ve liderlik seviyesinin özellikleri ile ancak elde edilebilir. İnsan Yönetimi, Takım Kurma ve Geliştirme, Bütçe, Kar Zarar Sorumlulukları, İş Süreçleri ve Yönetimi, Ürün ve Hizmet Yönetimi, Projeler Geliştirme uygulama ve Spornsorluk etme, Inovasyon ile şirkete holistik anlamda yenilikler kazandırma, Aktif Maliyet Yönetimi, Pazar değişimlerine uyum sağlama ve değişimi destekleme, liderlik yaptığınız iş kolunda öncü olma dolayısı ile Strateji ve politikalar geliştirme, çalışan verimliliğini ve motivasyonunu arttırma örnek olarak gerçekleştirmeniz gereken sorumluluklar içerisinde yer alır.

Hangi yönetsel seviyesinde olduğunuz bu evreye girerken büyük önem arz eder. Bu evreye örneğin birinci seviye yönetici olarak girdiğinizde ve 5 kişilik uzman bir ekibi yönetiyorsanız, bir sonraki kariyer aşamanız kıdemli yönetici (Snr Manager) olacaktır. Bu seviyeyi hedefleyen bir profesyonel iş  başvurusuna yönelik Profesyonel CV sini hazırlarken kendi seviyesinde gerçekleştirdiği değerlere yönelik ve kendi iş jargonu ile hazırlarsa Profesyonel CV sini temsil ettiği konum hala aynı kalacaktır. Birinci seviye yöneticilik.

Unutulmaması gereken, birinci seviye yöneticilikten ikinci seviye yöneticiliğe geçiş yapmak isteyen profesyonelin o pozisyona geçiş yapabileceğine dair iş kararını 3. Veya 4.  Liderlik seviyesinde ki ( Direktör veya Genel Müdür Yardımcısı) profesyonel yapmaktadır. Bu seviyedeki profesyonellere ekiplerine dahil edecekleri 2. Seviye profesyonel için kendi liderlik seviyelerinde sahip oldukları sorumluluk alanı ve iş lisanına yönelik yaklaşım göstermeleri durumunda, profesyonelin yeterli olgunluğa erişim sağladığı  düşünülerek bu hak verilir.

Profesyonel CV ler Mülakat Sistemlerinden ayrı düşünülmezler. Bu yüzden Liderlik Seviyesi ve bir sonraki liderlik seviyesi için ortaya konması gereken iş vizyonu ve iş hedefleri bu yönde planlanmalı ve uygulanmalıdır ki ortaya gerçek siz olarak rakiplerinizden avantajlı bir şekilde konum kazanın.

Sizin üretiminize ait değerlerin Profesyonel CV içerisinde ki yorumlanması CV nizi İnceleyecek veya değerlendirerek işe alım profesyonellerinin veya yönetim grubunun iş bilgisine hitap ederek, o seviyeye ait  iş değerlerinin anahtar kelimeler ile yorumlamasını sağlamak olmalıdır.

Orta Kariyer evresinde elde edilecek sonuçlar ve ortaya koyulacak iş kalitesi, Kurumsal Profesyonelin Yaşam Kalitesini ve Yaşam Standartlarını doğrudan etkiler ve etkileyecektir.

Profesyonel CV Hazırlama Konusunda Destek Almak İçin Aşağıda ki Formu Doldurun.

Bir Cevap Yazın