PROFESYONEL CV HAZIRLAMA – İŞ PAZARINA ERİŞİM STRATEJİLERİ

your-personal-marketing-plan3

Profesyonel CV yi, bir ürün olarak oluşturulduktan sonraki aşamanız, ürününüzün iş pazarına yönelik nasıl konumlandırılması gerekiyor? sorusuna yönelik cevaptır.

Diğer bir bakış açısı ile elde edilen ürün hangi iletişim ve teknolojik kanallar aktif olarak kullanılarak ilgili kitle ile Profesyonel CV niz buluşturulacak? Sorusudur.

Bunun için tanımlanmış ve bilinen fazla bir yöntem maalesef yok. İş Portalleri, Türkiye’de tanınmış bilinen iş portalleri, Kariyer.Net, Yenibirİs.com, Secretcv.com Geçmişten beri alışkanlık kazanılmış ve kuvvetli satış kanallarına sahip portallerdir.

Linkedin, Linkedin ‘de özel bir portal olarak değerlendirilir. Linkedin aynı zamanda profesyonel bir networking aracı olduğu için aktif, pasif iş aramanın yanı sıra Linkedin’de de çıkan iş ilanlarına başvuru potansiyeliniz mevcuttur.

Linkedin kaynaklarından aktif olarak faydalanmak için, İyi bir Linkedin Profiline ihtiyacınız var demektir. Profesyonel CV ürününüzü oluştururken aslında bu profili çok iyi seviyede tatmin edebilecek içeriğinizi Linkedinin  ilgili alanlarına yerleştirip Linkedin profilinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Linkedin üzerinde etkili bir profil elde etmek demek, pasif aramalara cevap verebilecek, şirketler tarafından gerçekleştirilecek arama ve bulma eylemlerine yönelik görülebilir veya görüntülenebilirliğinizin artış göstermesi anlamına gelir.

Linkedin veri tabanını kullanarak ve özel kelimeler ile aday araması yapan şirketlerin, head huntrların sayısı ciddi oranda artmıştır.  Tüm ciddi kuruluşlar Kariyer.Net gibi ciddi portallerin yanında Linkedin veri tabanını da aktif olarak kullanmaktadır.

Linkedin, sizin bulunabilirlirliğinize yönelik pasif aramalara müsait olduğu gibi aynı zamanda sizin aktif aramalarınıza da içerisinde barındırdığı özel araçlar sayesinde izin vermektedir. Linkedin iş ilanlarında  iş fırsatı arayabilir, bunnun yanında çalışmak isteyebileceğiniz şirketlerin işe alımcılarına, yöneticilerine yönelik networking aracını kullanarak kişisel davete bulunabilirsiniz.

Bu davetin ardından messaging yöntemi ile kişisel networkünüze eklediğiniz profesyonele yaklaşımda bulunabilirsiniz. Bu yöntemin haricinde profesyonel Linkedin kullanımı ile birlikte Linkedin’in sağladığı Inmail opsiyonu iyi ve etkili bir araçtır. Inmail ile networkünüzde olmayan kişilere direk olarak erişim sağlayabilecek bir ön yazı ve Profesyonel CV nizi ekleyerek kendinize fırsat yaratmaya çalışabilirsiniz.

Aggregatorlar, Türkçesi bütünleştirici anlamına gelmektedir. Aggregatorlar, rss yapısını ve teknolojisini kullanarak, sizin bulunduğunuz bölge ve işe yönelik anahtar kelimeleriniz ile uyumlu tüm Dünya’dan örneğin İstanbul’a yönelik açılmış iş ilanlarını bütünleşik bir şekilde karşınıza getirme özelliğine sahiptir.

Aggregatorlar bu yüzden iş arama stratejilerinde kullanılabilecek faydalı araçların başında gelmektedir.  Aggregatorlar basit görünümlere sahiptir. İki temel alanı vardır. Birincisi yaşadığınız şehir veya bölge ikincisi ne tür pozisyon arıyorsanız ona yönelik anahtar kelimeler. Örneğin İstanbul, business development manager, Ankara, Project Manager gibi. Benim önereceğim 3 bütünleştirici araç var.

  1. Indeed.com
  2. Careerjet.com.tr
  3. Glassdoor.com

Aggregatorlar aynı zamanda CV database görevini üstlenmektedir. Bu yüzden hazırladığınız Profesyonel CV nizi bu aggregatorlar ile paylaşarak, profilinizin ve CV nizin yerel veya uluslar arası firmalar tarafından erişilebilirliğine olanak vermiş olursunuz.

Head Hunter Grubu, Özel istihdam bürolarının çoğalması ile birlikte İşkura bağlı çok sayıda özel İstihdam Bürosu işlevsel hale geldi. Özel İstihdam bürolarına yönelik bilgiyi en iyi ve en güncel hali ile, İşkur web sitesinden elde edebilirsiniz. https://statik.iskur.gov.tr/tr/istihdam/oib_iller/istanbul.pdf İstanbul’da kayıtlı özel istihdam bürolarının listesini göstermektedir.

Yapı itibarı ile Head Hunter veya Özel İstihdam Büroları, müşterilerinden (şirketlerden) başarı temelli, belli bir yüzde karşılığı iş alırlar. Aldıkları işe göre de profesyonel aramaya başlarlar. Bu arayış sürecinde de iş arama sürecinde ki veya isim olarak tespit ettikleri profesyonellere erişim sağlayarak görüşmek isterler ve istihdam sürecini başlatırlar.

Ben iyi bir araştırma ile İstanbul’da veya hangi ildeyseniz fark etmez özel istihdam bürosu listesini elde edebilirsiniz. Etkin bir ön yazı ile birlikte Profesyonel CV nizi (istihdam büroları hakkında da bir ön araştırmaya girerek, size uygun olacağını düşündüğünüz guruba) paylaşabilirsiniz.

Kişisel Networkünüz, bence iş arama sürecinde bir profesyonelin en büyük değeri sahip olduğu, zaman içerisinde tanıştığı ve bir diyalog ve iletişim geliştirdiği profesyonellerin toplamıdır. Kişisel networkünüz ne kadar geniş ise o kadar çok iş bulma şansınız, fırsatınız var demektir. Kişisel deneyimlerim, iş pazarına erişim sağlamaya çalışan profesyonellerin çevreleri geniş olanlarının, diğer profesyonellere göre çok daha erken iş değişimi yapabildiğini göstermiştir. Kişisel network tüm yukarıda ifade ettiğim araçların toplamından daha fazla fırsatı sizin için ortaya çıkartır. Hatta ilan verilmemiş pozisyonları da kişisel network ile yakalayabilirsiniz.  Kişisel network zaman içerisinde oluşturulur. Eğer kişisel networkünüz zayıf ise o zaman bu kanaldan verimli şekilde faydalanamazsınız anlamına gelir.

İş pazarına erişim stratejisi kapsamında dikkat etmeniz gereken, size ait ürünün, Profesyonel CV nizi iyi bir şekilde tasarlanması gerekliliğidir.

Portaller, Aggregatorlar, Linkedin birer veri tabanı mantığında çalışır. Gerek arandığınız zaman bulunabilirliğinizi sağlamak gerekesede iş pozisyonuna başvurduğunuzda CV nizin dikkat çekici olabilmesi için gerekli ve sizi doğru tanımlayacak anahtar kelime yaklaşımınızın yerinde olması gerekir.

Sizi Profesyonel CV niz içerisinde tanımlayacak anahtar kelimeler önceden yapacağınız çalışma içerisinde belirlenmelidir. Anahtar kelime kullanımı dikkat edilmesi gereken bir dengedir. Profesyonnel CV niz okunduğunda, CV nizi inceleyen profesyonele anlamlı gelmeli ve aynı zamanda doğru kelime ve kelime kombinasyonları ile bulunabilirliğinizi desteklemelidir.

Profesyonel Kariyer Koçluğu veya Profesyonel CV İhtiyaçlarınız için aşağıdaki formu doldurun.

Bir Cevap Yazın