PROFESYONEL CV’LERDE KULLANILAN STRATEJİK DÜŞÜNCE MODELLERİ VE ATS SİSTEM UYUMLULUĞU

Profesyonel CV’ler, Yönetim ve Üst Yönetim pozisyonlarında yer alan kurumsal profesyoneller için Stratejik düşünce modellerinin, temsil edilen liderlik seviyesi ve liderlik özellikleri ile birlikte nasıl iş değerine dönüştüğünün formüle eden temsil araçlarıdır.

Maliyete dayalı, Ciro oluşturmaya dayalı veya Kar Zarar sorumluluğunu uçtan uca taşıyan yönetim seviyesindeki profesyonellerin iş yapma biçimlerinde strateji ve stratejik düşünce modellerinin kullanıldığını Profesyonel CV’lerde göstermek zorundadırlar.

Yönetim seviyesinde yer alan profesyoneller düşüncelerini planlı eylem, aktivite veya projeler ile hayata geçirmenin iş sonuçlarına yansıyacağını bilirler. Bu bakış açısı ile hedef ve hedefe dayalı yönetimlerini gerçekleştirirler.

Ne zaman yönetim ve üst yönetim seviyesindeki profesyoneller yeni bir iş fırsatı ile karşılaşırlar veya kariyerlerinde bir değişim zamanı belirir, o zaman Profesyonel CV’ye ihtiyaç duyarlar.

Bir Üst yönetim Profesyoneli için CV Hazırlama sürecinde en zor aşama gerçekleştirilmiş ve deneyimlenmiş başarıların etkin bir şekilde iş pazarında yönelik konumlandırılması ve buna yönelik yazılı iletişimin oluşturulabilmesidir.

Bir işi hayata geçirirken çok fazla nasıl yaptığımızı düşünmeyiz, bazı hareket ve eylemler otomatiğe alınmıştır. Bir alışkanlık olmuştur. Eylemler dizisinin iş değeri için yorumlanması ciddi bir iştir.

Strateji ve Stratejik düşünce modellerinin, yönetim seviyesinde iyi anlaşılması, profesyonellerin kariyerlerinin geçmişten bugüne, bugünden geleceğe doğru yorumlanabilmesini sağlar.

Strateji ve Stratejik düşünceden konuşmaya başladığımızda,

Vizyon, Planlama, Yol Haritası Belirleme, Kaynak Yönetimi, Pazar, Rekabet, İnovasyon, Değişim, Motivasyon, Hedef, Hedef Yönetimi, KPI, Operasyon Planlanama, Risk, Risk Yönetimi, Swot analizi, Hizmet ve Ürünler, Dağıtım, Uctan uca Tedarik, Anında Tedarik, Finansa ait, Kar& Zarar, EBIT, EBITDA, P&L, Maliyet kırılımları, Fianansal süreç otomasyonu, ERP, Nakit, Nakit akışı, Maliyet Anahtarlaması , Pazarlar B2B, B2C,C2C pazarlar, Müşteri tercihleri, Trendler, Pazarlama, İş Geliştirme, İş Modeli, Satış, Satış Kanalları ve Yönetimi, Performas kriterleri ve metrikler, Şu anki gerçeklik, Sinerji gibi kelimeler aktif olarak bir işi ve o işe ait eko sistem içerisinde gerçekleştirilen başarılı icraların yorumlanmasını sağlayan kelime ve kelime guruplarını oluşturur.

Yönetim ve Üst Yönetim Profesyonellerinin CV’lerinin Hazırlaması sürecinde kullanılan anahtar teknikler vardır. 

Kullanılan teknik ne olursa olsun, Profesyonel CV eğer elden birisinin okuması için teslim edilmiyor ise, o zaman dijital bir araç olarak düşünülerek hazırlanmak zorundadır.

 

Bugün hemen hemen her Global Şirketin ve artık yerel şirketlerin dış kaynak yolu ile temin ettikleri veya kendi içlerinde özel uygulamalar ile elde ettikleri, hazır yazılımları adapte ettirdikleri İŞE ALIM sistemler var.

Profesyonel CV’ler bu veri tabanlı, akıllı, hazırlanan içeriğe göre ayrım yapan, pozisyon bazında değerlendirmeleri akıllı robot yazılımların yaptığı mekanizmalarda tutulmaya başlandı.

Dijital araç olarak hazırlanan Profesyonel CV’ler  İş Piyasasına Yönelik Hedefli Araçlardır.

İş Piyasasına Yönelik Hedefli Araç demek,

 • Üst Düzey Yöneticinin İş Piyasasına Yönelik Pazarlama
 • Sektör ve İş yaptığı Pazarlara yönelik Vizyoner Bakış Açısını
 • Ortaya Koyduğu Başarı ve Başarıya ait Büyüklük Ölçeğini
 • Metriklere Dayalı Yönetsel Bakış Açısını
 • Organizasyonel Gelişim Projelerini
 • Ürünleşmesini ve Markalaşmasını
 • Ortaya Koyduğu Katma Değer Önergesini
 • İş Piyasasına yönelik Tanıtım ve İletişimini
 • İşveren Markasına Yaptığı Katkıyı
 • İş Veren ile Hangi Alanda Nasıl Sinerji Oluşturduğunu ve Oluşturabileceğini
 • Ve Geçmişten Bugüne Kendi Kariyeri ile Organizasyonlara nasıl İlham verdiğini ve verebileceğini

Temel olarak bir bütünlük içerisinde yorumlar, tanımlar ve anlatır.

Robotların ön seçimleri yaptığı bir Dünya’ya hoş geldiniz.

Yeni nesil, kısa liste oluşturma yöntemi artık programlanmış yazılım robotlarının tekeline geçiyor.

Bu kısa listeleri İnsan Kaynakları veya İşe Alımdan sorumlu yöneticiler için hazırlayan robotlar ANAHTAR KELİME VE ANAHTAR KELİMELERDEN OLUŞMUŞ CÜMLE YAPILARINA, KULLANICILARININ ONLARI PROGRAMLADIĞI ŞEKİLDE BAKARAK SEÇİM VE ELEMELERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR.

Uzmanlık seviyesinde gayet başarılı iş yapan bu sevimli robotların en büyük sapmaları, yönetim ve üst yönetim rollerinde gerçekleşiyor.

Bu sevimli robotlar, ATS Sistemleri olarak tanınıyorlar. ATS sistemleri hayatımıza girdikten sonra, bu sistemler ile uyumlu iş yapmayı öğrenmeniz gerekiyor ve birazda mecburi oluyor.  Kuralları insanlar tarafından konulan yeni değerlendiriciler, duygulardan arınmış makanik bir şekilde CV’leri değerendiriyor.

ATS sistemleri yapay zeka temelinde çalışan programlanabilir yazılım robotları. 

Buda PROFESYONEL CV HAZIRLANMASINI daha zor hale getirebiliyor. Eğer portal, head hunter sistemleri, şirketlerin sistemlerine direk gönderimde bulunacaksanız CV nizi önce makinaların sevmesi gerekiyor.  Hazırlanan CV aynı zamanda CV’nizi çıplak gözle değerlendirecek veya okuyacak profesyonel içinde anamlı olmak zorunda. Bu Profesyonel CV hazırlamanın neden bugün daha güç, bilgiye ve tekniklere dayalı olduğunu işaret ediyor.

Ben bu duruma yeni nesil mantık diyorum. Yeni nesil Profesyonel CV Hazırlama Mantığında, KUVVETLİ İÇERİK GELİŞTİRME TEKNİKLERİNİN HEDEF POZİSYONLAR İÇİN KULLANILMASI ANLAMINA GELİYOR.

Peki, Robotların İstediği Modelde CV Hazırlamazsak NE OLUR?

CEVABI ÇOK BASİT GÖRÜNMEZ OLURSUNUZ.

Bugün karşılaştığımız en büyük dilemma, duygu ve düşünceleri olan, sanatsal ve görsel zevkleri olan insanların, sadece içerik, kelime, kelime gurupları ile belli teknik ölçütler içerisine sıkıştırılmış profesyonel tanıtım araçları olan PROFESYONEL CV  hazırlaması. Çoğu profesyonel için anlamsız ve keyif kaçıran bir süreç olabiliyor.

Bu durumda Profesyonel Kariyer Danışmanları Devreye Giriyor ve Hayatınızı Kolaylaştırıyor.

Profesyonel CV Hazırlama Konusunda Profesyonel Destek İhtiyacınız İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurun.

 

Bir Cevap Yazın