PROFESYONEL CV’NİZİN PAZAR DEĞERİNİ NASIL ANLARSINIZ?

Profesyonel CV’nizin pazar değeri, iş piyasalarında elde edebileceğiniz finansal karşılığın bir göstergesidir. Her iş pozisyonunun bir değeri vardır. Fakat her geçen gün akıllanan ATS (Applicant Tracking Systems) Profesyonel CV’nizi analiz ederek piyasa değeriniz konusunda bir fikir sahibi oluyor. O değeri pozisyon ile kıyaslayarak sizin kısa liste içerisinde olup olmamanıza karar verebiliyor.  ATS sistemlerinin eski versiyonları, anahtar kelime, kelimeler gurubu ve cümle yapıları ile işlerin doğru şekilde ilerlemesini sağlarken, artık kelime ve kelime guruplarının kullanımı ile birlikte pazar değerinizi de belli bir ölçekte ortaya çıkarabiliyor.

İşe alımcılar için süper, iş arayanlar için yeni bir seviye karmaşa daha demek anlamına geliyor.

Çok yakın bir zamanda, kariyer danışmanlığını yaptığım bir danışanım, İngiltere’de çalışmak için Ankara anlaşmasından faydalanarak oturum ve kendi işini yapmak üzere çalışma vizesini aldı. Çalışmalarımıza başlamadan, Çok geniş deneyime ve bankacılığın teknoloji alanına yönelik kapsamlı bilgiye sahip olduğu için, kendi öz değerini nasıl konumlandırması gerektiği konusunda yeterli fikre sahip değildi.

  • Yeni nesil ATS sistemleri için, kurumsal profesyonelin, öz değerini ve o öz değere ait temsil kalıplarını oluşturmak artık elzem seviyede bir gereklilik olarak karşımızda duruyor. Profesyonel CV hazırlama sadece bir CV hazırlama konseptinden çıktı. Yeni nesil ATS sistemleri için, kurumsal profesyonelin iş değerini, iş değerinin analizini, hedeflenen pozisyona veya hedeflenen iş piyasasına yönelik doğru İngilizce kalıplar içerisinde ifade etmek gerekiyor. 

Konuya geri dönersem,

Danışanımın, İngiltere’ye gitmeden kendisine, İngiltere’nin bankacılık sektörüne yönelik bir kontrat kazanması gerekiyordu ve bunun için iş başvuru stratejisini dengeli ve doğru bir şekilde gerçekleştirmesi gerekiyordu. Sahip olduğu vize sadece kontratlı çalışmaya müsaade ediyordu. Kendi girişimleri sonucu hazırladığı CV ona bazı görüşmeler için kapılar açtı Fakat, yaptığı ön görüşmelerde ve mülakatlarda kendi piyasa değerinin ne olabileceği konusunda net fikir sahibi olmadığı için bazı görüşmelerde yüksek bazı görüşmelerde düşük değer telaffuz ederek kendi görüşmelerini çıkmaza soktu ve bu görüşmelerde maalesef yol alamadı.

  • Bu tür kariyer değişim, geçiş, uluslararası çalışma ve iş fırsatı oluşturma konularında yapısal danışmanlık çalışma programları mevcut. Ben her yurt dışında çalışmaya aday veya Türkiye’de uluslar arası şirketlerde çalışmaya aday profesyonellerin bu tür kariyer danışmanlık çalışma programlarından faydalanması gerektiğini düşünüyorum.

Yurt dışındaki iş görüşmelerine yönelik mülakat, Türkiye’de şu an gerçekleştirilen belirli belirsiz standartlar çerçevesinde olmuyor. Belli standartlar ve bir süreç takip edilerek gerçekleştiriliyor. Bu yüzden sizin kendinize yönelik analizinizin tam olması gerekiyor. Soru tipleri daha önce karşılaşmadığınız nitelikte karşınıza çıkıyor. Bu tür deneyimli profesyonellere yönelik soruların hemen hemen hiç birini internet üzerinden bulamazsınız. Değişik bir soru tarzı vardır. Teknik bilginin soft skills dediğimiz, yetenekler ile harmanlanarak yönlendirilen açık uçlu soru teknikleri kullanılır.

Hikayenizin ise bir deneyimli bir mülakatçı için dahi belli bir çekiciliğinin olması görüşmenin sizin lehinize doğru ilerlemesini destekliyor. Fakat günün sonunda her mülakatta olduğu gibi, şirketlerin belli bir bütçeleri ve yapılacak işin bir değeri var.

  • Peki İngiltere’de yapacağınız işin değeri üç aşağı beş yukarı nedir?

İngiltere iş piyasası gelişmiş, regülasyonu yüksek ve şeffaf bir piyasadır. Baş vuduğunuz pozisyonun yaklaşık değeri pozisyon içerisinde belirtilir.

İş başvurusu yaptığınız veya yapacağınız şirketlerin pozisyona yönelik değeri net bir şekilde belli olsa dahi,  sizin kendi piyasa değerinizi üç aşağı beş yukarı biliyor olmanız gerekiyor. Bu şekilde pozisyonlarda bir eşleşme veya değerinizin belli olduğu bir yapıda buna denk bir temsilinizin olması gerekiyor.

  • Peki sahip olduğunuz Profesyonel CV’ye yönelik değerinizi nasıl öğrenebilirsiniz?

www.adzuna.co.uk oldukça başarılı bir stratup ve CV nizi sisteme koyarak CV’nizin dolayısı ile sizin, iş piyasasına yönelik yaklaşık fakat tahmini değerinizi üretebiliyor.

Bu bilgiye sahip olmak, iş başvuru stratejinizi doğru yönlendirebileceğiniz gibi aynı zamanda, hedeflediğiniz alanda ve yerde,  doğru gelir ve yaşam kalitesine yönelik sizi yönlendirecektir.

Adzuna’nın kurucularının hikayesine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Etkileyici bir stratup hikayeleri var.

https://www.telegraph.co.uk/business/2018/02/04/adzuna-boss-andrew-hunter-never-say-die-attitude-starting-company/

Kariyer Danışmanlığına yönelik profesyonel destek almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Bir Cevap Yazın