Bilgiye Dayalı Ekonomide Yeni Çalışma Modeli ve Kariyerde Değişim Rüzgarları

Bu yazım daha çok kendi bilgi birikimi ile bir bilgi girişimcisi olarak (infopreneur) iş yapmak isteyen profesyoneller için daha etkili olacağını düşünüyorum.

Girişimde veya Bilgi Girişimciliğinde İŞ Sizsiniz. Koskoca Gelecek Vadeden İşi Siz Temsil Ediyorsunuz…

Bazen hepimiz bir şeyleri değiştirmek ve farklı yapmak isteriz. Bir değişim ve değişim ile gelen ferahlığı arzu ederiz. Kimi zaman evin oturma düzenini değiştiririz, kimi zaman evi değiştiririz, kimi zaman yaşam içindeki farklı unsurları değiştiririz. Ben kendi kariyerimi ve onun akışını değiştirmeye karar verenlerdenim. Yeni bir soluk, bir ferahlık, kendi yönettiğim zaman, iş yapma değerleri, seçtiğim konu, kazanç ve iş yaparken özgürlük bu değişimin temel motivasyon aktörleri oldu benim için.

Kendi kariyerimde yaptığım değişim, benim ve ailem için devrim niteliğinde oldu. Profesyonel Yönetim ve Liderlik kariyerinden, girişimci ve serbest çalışana bir günde dönüşüm sağladım. Fakat eğer serbest çalışmayı, bunun yaşam üzerinde ne anlama geldiğini bilmiyorsanız benim gibi, yeni kariyerinizin, başlangıç aşamaları zorlu bir yolculuktan ibaret oluyor ve hatta tahmin ettiğinizden öte bir zorluk derecesi ile karşılaşabiliyorsunuz.

İnanın karar almak ve bunu uygulamaya geçirmek çok kolay. Sonrası asıl olan. İnanarak yaptığınız kariyer yolculuğunuzdaki değişimi, yaşayarak ne anlama geldiğini anlıyorsunuz. Profesyonel yaşam kendi içinde çok sayıda zorluğu, riski, politik oyunları ve ödülü barındırıyor. Buna karşılık zorlu bir yolculuk ile başlayan bilgi girişimciliğiniz, sizin, yapmayı düşündüğünüz işe yönelik olgunlaşma süreciniz ile birlikte sağlam bir zemine oturuyor. İşiniz Sizsiniz ve Sadece insanlar sizi dinleyerek yaptığınız işi yargılıyor veya değer veriyor.

Bugünün ekonomisi profesyonelleri, sürekli bir öğrenci aynı zamanda uygulayıcı yapmak zorunda, diğer türlü profesyonel yaşamda sürdürülebilir bir kariyer malesef mümkün değil. Türkiye kitap okuma alışkanlığında sınıfta kalıyor. Düşünce gücü, farklı bakış açıları oluşturabilme kabiliyeti okumaktan geçiyor. Okumanın yaşama getirdiği avantaj, büyü, kişinin kelime dağarcığının artmasıdır. Düşünce derinliği ise, kelime bilgisinden, zenginliğinden gelir. Eğer okuma alışkanlığınız zayıf ise bilgiye dayalı bir girişimde bulunmayın.

Düşünce, kelime ve ifadenin kuvveti, iletişim gücünüzü arttırır ve iletişim yaşamın her alanında olduğu gibi, bilgiye dayalı serbest ekonomik değer üretmek isteyen profesyonelin en büyük silahıdır. Gücünü buradan alır.


Profesyonel Ve Serbest Çalışmanın Dinamiğini Anlamak…

Ben kurumsal dünyadan bu farklı kariyer yolculuğuna geçiş yaptım. Uluslararası çalışmayı ve farklı kültürlerde iş değeri oluşturma sürecini en üst liderlik ve yönetim seviyesinde deneyimledikten sonra, yeni yolculuğuma yelken açtım. Kurumsal başarıların ardından, kendi kariyer yolculuğumu çok daha başarılı bir şekilde planlayabileceğime inanarak bilgiye dayalı insana değer yaratma yolculuğuma çıktım. Fakat süreç içerisinde gördüm ki, sahip olduğum bilgi deneyimlenmiş büyük şirketlere değer yaratan iş bilgisi fakat mikro seviyede çalışmayı istediğiniz için, bilginin hedef kitle ile kullanılabilirlik açısından buluşturulması ve yeniden tasarlanmasına ihtiyaç vardı. Kendimi bu süreçte çoğu zaman kravatlı bir bebek gibi gördüğümü söyleyebilirim.

Her bilgiye dayalı katma değer üretmeye yönelik iş, sahip olduğunuz, yetenek, yetkinlik, deneyim, bilgi ve değer yaratma zincirinizi gözden geçirip, bunun hedef kitle ile etkileşiminin, deneyim aktarımının ve transferinin önceden planlaması ve tasarlanması gerekliliğini ortaya koyuyor.

Öz sermayesi bilgi olan, girişim yolculuğunuza çıkarken faydalanabileceğiniz profesyonel kariyer danışmanlığı için lütfen linke tıklayın.


Mükemmelliyet Tuzağından Uzak Durmak …

Uzun yılların alışkanlıkları, mükemmelliyetçilik, ekstra profesyonel bakış açısı, kurumsal iş yapma yöntemleri ve kurumsal değer zinciri oluşturma eğer mikro seviyede danışmanlık yapmayı hedefliyorsanız veya benzeri türev hizmet işlerine geçiş yapıyorsanız, taşıması ağır bir yük oluşturabiliyor.  Yeni acemi eski genel müdür, yönetim kurulu üyesi olarak, hantal bir süreci, gayet çevik ve pragmatik yaklaşım bekleyen yeni bir pazarı deneyimlemeye başladığınızda hizmet kalitesi ile finansal denge arasındaki bağı oluşturma, işinizin başlangıcında, sizi ısırabiliyor.

Kişisel girişimin en temel unsuru olan iş planı ve iş planına bağlı pazarlama ve satış planı Türkiye’de değişen ekonomik iklim karşısında sürdürülebilirliğinizi güvence altına almak için çevik (agile) olmak durumundadır. Serbest çalışmak, özel bir bilgiye sahip olmak, niş bir pazarda iş yapmayı düşünüyorsanız kazançlı bir yolculuk olacaktır. Genelde yapılan hatalardan bir taneside, sahip olduğunuz bu özel bilgiyi genel için tasarladığınızda ortaya çıkar. Belli bir guruba ek fayda yaratan bir bilginin, başka bir gurup için anlamsız kalacağını görmeye başlarsınız.

Benim yolculuğumun başlangıcında da eksik olan buydu. Hedef pazarım tam olarak kimdi? Ve bendeki bu özel bilgi ile bu hedef pazara yönelik tam olarak ne yapmayı mümkün kılıyordu? Değer önergem, kariyerinde ne yapmak isteyen profesyoneller için anlamlı olacaktı ve değerli olacaktı?  Kariyerinde değişiklik yaparak yeni bir serbest yaşam yolculuğuna girişecek olanlara net tavsiyem bilgiye dayalı hedef pazarı, kitabına uygun personaları ile birlikte hazırlayın. Daha sonra resme dışarıdan bakın ve müşterilerinizin veya danışanlarınızın, özellikle bu hedef Pazar veya hedef pazara giriş yapacak kişilerin neden sizden ürün veya hizmet almaları gerektiğini tanımlamaya çalışın. Gördüğünüz gibi aslında anlattığım şey tam olarak Pazarlama 101.

Eğer pazarlamayı kendi yapacağınız işe uyarlayacak kadar bilmiyorsanız, kendi geleceğiniz maalesef serbet çalışan, yeni nesil bir girişimci olarak, başlamadan tehtid altında olduğunu söyleyebilirim.

 


 

Bilgiye Dayalı Ekonomide Kendi Geleceğini Gören Profesyonellerin Mücadelesi… Ödülü Gerçek Anlamda bir Yaşam Stili, Yaşam Kalitesi ve Yaşam Standardı

Bilgiye dayalı hizmet ekonomisi tamamı ile üreteceğiniz hizmet ve türev hizmetleri, hizmeti sizden alacak kitleyi, neden sizden alması gerektiğini, yapacağınız hizmet işinin kapsamını, ekonomik büyüklüğünü, eğer bireysel yani consumer market’a dokunacaksanız, üreteceğiniz hizmetin kültürel uyumluluğunu iş henüz düşünce aşamasındayken hesap edilmeye başlanması gerekir. Diğer türlü maalesef güzel bir batı deyimi, mashed patato (ezilmiş patatese) dönüşme riskiniz çok yüksek

Bunun çok sayıda örneğini gördüm ve yaşadım. Bilgiye dayalı bir ekonomik değer yaratmak için serbest çalışma yolculuğuna girmiş çoğu profesyonelin ya ilk sene ya da ikinci sene pili maalesef bitiyor. Bunun en önemli sebebi, yola çıkarken hesap ettikleri veya ön gördükleri kendi lehlerine olacak her unsurun ters yönde işlemiş olması.  Genelde finansal alanda kurlara, hisselere veya endekslere yatırım yapanların söylediği bir söz vardır ” Yahu tam ben aldım, fiyat tersine gitmeye başlad” Evet aynı şey serbest çalışan içinde geçerlidir. Sizce hesaba kattığınız her şey beklenmedik bir şekilde hepsi birden tersine işleyebilir.

Bilgiye dayalı serbest çalışma ekonomisinin en önemli faktörlerinden bir tanesi zaman ile olan ilişkinizdir. Bu ilişkinin çok sağlam temeller üzerine oturması bence şarttır. Bireysel verimlilik ve etkinlik bu yolculuktaki en önemli aracınızdır. Bu aracın temelinde de gerçek zaman yönetimi yatar. Zamanı verimli kullanabilen bu yolculukta her zaman kazanmıştır ve bu kazanç ülke ekonomisinin sunduğu şartlarından bağımsız olarak gerçekleşir.  Bilgiye dayalı serbest girişim, bir fayda ve karşı taraf için somut değer oluşturma çabasıdır. Oluşturulacak değeri en verimli ve doğru şekilde hedef kitle ile buluşturmanın yollarını aramak, doğru iş birliktelikleri oluşturmak, bu yolculukta kazanmak anlamına gelir. Bu yüzden serbest çalışan ve değer üreten profesyonelin, bir çalışma disiplininin olması gerekir.

Örneğin ben her sene 200 günün üzerinde sabah 0430 da kalkarım ve o gün içerisinde yapacaklarımı, yazacaklarımı, planlar ve günün akışı içerisinde ilerlerim. Bu benim çalışma disiplinimin bir parçasıdır ve zamanın lehime çalışması, finansal ve bireysel üretkenlik anlamında fayda sağlaması için yaptığım işlerden birisidir. Kişisel disiplini gelişmiş kişiler ortam bağımsız çalışabilirler. Bunun getirdiği en büyük avantaj, sahil kenarından bile iş yapabilme becerisidir. Dijital teknoloji çok gelişmiştir ve bilgi ile buluştuğunda herkesin hayal ettiği yaşam stiline dönüşebilme potansiyeli yüksektir. Bu işi güzel ve keyifli taafıdır.

Türkiye’nin 2016’dan beri içerisinden geçtiği süreç, terör yapılanmaları, uçak düşürme, büyükelçi vurulması, finansal saldırı ve krizler beklemeyeceğiniz ve hesaba katmayacağınız unsurlarıdır. Aynı zamanda beklenmeyenin olması, yaşanması, bir risk faktörüdür ve bu risk faktörü yaptığınız işe yönelik dikkate alınmış ise sizi çıktığınız yolda destekleyecektir. Kişisel gelişimin dünyaca kabul görmüş babalarından Jim Rohn, finansal piyasalar veya girişimin fakir işi olmadığını söylemiştir. Aslında söylemeye çalıştığı, sizi çıktığınız yolculukta destekleyebilecek finansal bir desteğiniz yoksa maalesef sürdürülebilirlik ilkesi sizin için çalışmayacaktır.

Serbest çalışarak yaşamı, hak ettiğiniz şekilde devam ettirebilme, sürdürme aynı zamanda içinde yaşadığınız ülkenin gelir düzeyi ve koşulları ile paraleldir. Türkiye’nin ekonomisi Dünya’da 17. Sıradadır. Bilgiye dayalı ekonomide, başarılı bir girişim için yeterli seviyede değildir. Bu yüzden yapılacak girişimlerin ve girilecek yolda, bilginin toplumla etkileşimi ve bilginin ihtiyaca dönüşmesi süreçleri daha gelişkin ekonomilerdeki zaman döngüsü ile bizdeki zaman döngüsü arasında farklılıklar vardır bunun mutlaka dikkate alınması gerekir.

Benim bu aşamada kendi gözlemlerim, özellikle temel yönetsel bilim konuları, İnsan kaynakları, liderlik, finans, teknoloji ve bunun gibi alanlarda işletmenin gelişmesi için verilen, sağlanan danışmanlıklar en çok tüketilen fakat derinliği fazla olmayan konulardır. İnsana ve gelişimine dokunan konular ise, psikolojik danışmanlıklar, koçluklar, eğitim vs derinliği olan fakat kaynak olarak belli bir bilinç ve entelektüel seviye gerektiren konulardır dolayısı ile tüketimleri fazla, gelirlerin kıyasla düşük olduğu konulardır.

Bu yüzden yolculuğa çıkarken bilgiye dayalı iş yapış şekillerinde niş iş yapabilme kabiliyeti gerekir.


Şimdiye kadar yazdıklarımı özetlersem,

  • Bilgiye dayalı ekonomik bir değer oluşturmak için serbest çalışma ve bilginin girişimcisi olmak, bilginin değere ulaştığı noktada insanlar ile buluşturarak organizasyonları veya insanlara net ölçümlenebilir faydayı oluşturabilmek, bir yetenek ve özel bir duygu.  Eğer temel motivasyon unsurlarınızın içerisinde ….
  • Gerek ürün, çözüm ve hizmet ekonomisinin altında en temel öğe pazarlama bilgisidir. Bir işin oluşmasında ekonomik değer önergesinin, hangi kitle ile nasıl buluşacağını tarifleyen ve size bu yönde adım atmanızı, yapmayı planladığınız işi sürdürülebilirlik denkleminde sorgulamanızı sağlayan ve bulduğunuz cevaplar ile iş planına yönlendiren yolculuğun başlangıç aşamasıdır.
  • İçinde yaşadığımız ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin dinamiklerini dikkate alarak ana hizmet ve türev hizmetler tanımlanmalıdır. Türkiye’nin demografik yapısı, kazanç endeksleri, hedef kitleniz ve hedef kitlenizin kazanç seviyesinin Türkiye koşullarında düşünülmesi ve ön görülmesi gerekir. Bu yapıda, elde edeceğiniz başarı sizi, ek lisan biliyorsanız Globalleştirir. Dolayısı ile hizmet üretiminde lokasyon bağımsız bir hale dönüşürsünüz. Dolayısı ile kurdan bağımsız, tersine bir hizmet ekonomisi ve hizmet ihracatı başlatabilirsiniz.
  •  Bunun yanında serbest çalışma yaşamı, kurumsal yaşamdan daha farklı olarak içerisinde daha fazla risk unsuru barındırır. Sermayenin bilgi olduğu bir yapıda, risk faktörlerinin ve maliyetinin yapılacak işin sermayesi olarak iş planındaki resmin içerisine dahil edilmesi gerekir.
  • Bilgiye dayalı serbest çalışma ekonomisinde, zamanınız ve zamanı etkin yönetmek en değerli sermayenizdir. Bilginin beklentiniz olan kazanca dönüşmesi kısaca etkin olmanıza bağlıdır ve bir disiplin içerisinde çalışmanıza bağlıdır. Yaşamda disiplin faktörünüz düşükse, o zaman bilgiye dayalı serbest çalışma yaklaşımı sizin için çok uygun olmayabilir.

Şu ana kadar kendimden ve gözlemlerime dayalı paylaştığım bu yolculuğa çıkacak profesyoneller için ana noktalar, hizmet sektörüne yönelik, pazarlama, niş Pazar tanımlama ve oluşturma, hedef kitle, hedef kitle için değer önergesi, ana hizmet, türev hizmetler, risk faktörü, zaman yönetiminden bahsettim.

Kariyer danışmanlığı, kariyerin her evresi ve her aşaması içindir. Kariyerde değişim sadece bir iş gurubundan başka bir iş gurubuna geçiş anlamına gelmez. Profesyonelin kendi yaşam ve yaşam kalitesi için bir girişim yapması da Kariyer danışmanlığının en temel konularından birisidir.

Yazının devamı gelecek…

Bilgiye dayalı girişimciliğinin en temel sebebi sürekli gelişim ve öğrenme, kurumsal profesyonellikten bilgi girişimciliğine geçişin en önemli motivasyon unsurlarından birisi, hayal edilen bir yaşam tarzını, yaşam kalitesini, yaşam standartlarını arttırarak oluşturabilme istekliliği ve yapılan işin ödül olarak bunu sağlayabilme kabiliyetidir. Çok sayıda genç, orta yaş ve ileri kariyer evresindeki profesyonel bilgi girişimciliği yolculuğuna farklı şapkalar altında çıkıyor.

Herkes sonuçta kendi yolculuğunun kaptanıdır. Rotayı siz belirlersiniz. Fakat bazen bilinmedik sularda ilerlerken, kılavuz kaptandan faydalanmak, doğru rota belirlemenize ve güvenli yol alabilmenize yardımcı olur.

Profesyonel Kariyer Destek İhtiyacınız İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurun

Bir Cevap Yazın