PROFESYONEL CV İLE DEĞİŞEN KARİYER HİKAYELERİ

KARİYER DANIŞMANLIĞI VE PROFESYONEL CV ARASINDAKİ İLİŞKİ

Kariyer danışmanlığının kapsama alanı çok geniştir. özellikle motivasyon unsurlarınız arasında başkalarına yardım etmek varsa. Her zaman söylerim bu iş size göredir. İnsanlara bilginiz, deneyiminiz ve onlara hedefleri ve istekleri doğrultusunda gerektiği kadar bir yolculuğa çıkartırsınız ve yol arkadaşlığı yaparsınız. Sonuç danışanınız için başarıdır. Yaptığınız işin taktir boyutu çok yüksektir.

Kariyer Danışmanlığının kapsama alanı her kariyer evresidir ve her kariyer evresinde danışanınızın dinamiklerini anlayarak, ve içerisinde bulunduğu kariyer evresini anlayarak, onun için en etkili olacak adım veya yöntemi tavsiye etmekle yolculuk başlar. Bakış açısı, danışanın, kişisel gelişimine paralel, konumunu, sürdürülebilirliğini ve finansal gelişimini sağlamaktır.

Danışanlarınızı etkin ve  başarılı kılacak metod ve sistemler ile doğru bilgiyi işleme özelliği kazandırarak kişisel ve profesyonel vizyonlarını geliştirirsiniz. Kariyer yolculuklarını, hem manevi tatmin hemde finansal kazanım üzerine kurgulamalarını desteklersiniz.

Her kariyer danışmanlığı, danışanın kurumsal kimliğini temsil eden Profesyonel CV ile başlıyor. Danışanınızı tanımak ve anlamak için bu aracı kullanıyorsunuz.  Profesyonel CV Check-Up aracılığı ile sahip olduğunuz CV’nizin rekabet gücünü iş piyasalarında anlamak için benim ile paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız CV’nize yönelik profesyonel değerlendirme raporunu iletiyorum. Ve tanışma sürecimiz başlıyor. 

Kariyer danışmanlığı ile  danışanınıza akıl hocalığı, mentörlük, geleceğe yönelik programlama, koçluk, bilgi ve deneyim aktarımı, eğitmenlik mekanizmalarını etkin kullanarak danışanınız için gerekli değer yaratma zincirini oluşturursunuz.

Kariyer danışmanlığı ve kariyer koçluğunun alanlarından birisi kurumsal profesyonellerin kariyerlerini bir sonraki aşamaya taşımalarına yardımcı olmaktır. 

  • Ben Profesyonel CV kavramını, bloğum üzerinde işlerken aslında teknik bir konudan ziyade teknik özellikleri olan bir konuyu kariyerde pozitif bir değişim amacı, aracı olarak, ihtiyaç sahiplerini bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak için  kullanıyorum.
  • Profesyonel CV kariyer projelerinde kullanılan etkin ve etkili araçlardan birisidir.
  • Bir Profesyonelin, kariyerine yönelik beklentilerini, yetkinliklerini, potansiyelini, başarılarını ve bu kapsamlı senelere dayanan hazineden yola çıkarak kendisine ait etkin bir gelecek oluşturmak için kullanılan iş piyasasına yönelik özel bir pazarlama aracı.
  • Profesyonel CV aynı zamanda kurumsal profesyonelin ifade zenginliğine dayalı, başarı temelli, veriler ile desteklenen, kuvvetli bireysel bir ürünü.
  • Dikkat ederseniz Profesyonel CV ‘yi tanımlarken, bir pazarlama aracı ve kişisel bir ürün olduğunu belirttim. Buradan yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. İş piyasası artık pazarlama dünyasıdır. Kişisel pazarlama devrine hoş geldiniz.  İş başvuru ve iş arama sürecinin isimleri iş pazarına erişim stratejileri ve teknikleri olarak değiştirilmiştir. İş arama içerik olarak negatif bir tondadır ve danışanın psikolojik algısını aşağı çeker, iş pazarına erişim stratejisi ise, danışanın ne tür şirketler ile nasıl bir sinerji oluşturabileceğini tanımlar.
  • CV herkesin başlangıç noktası olduğu için, CV’den yola çıkarak, aslında danışanın kağıt üzerinde veya dijital ortamdaki ürününü, otantik ve gerçekliğine bağlı kalarak, iş piyasasına konumlanmasını gerçekleştirmiş olursunuz. Diğer bir değiş ile, pazarlama sürecinin içerisine almış olursunuz.

PROFESYONEL CV İLE DEĞİŞİM ve BAŞARI SAĞLAMIŞ KARİYER HİKAYELERİ

Suna’nın Telekom sektöründen Edüstri 4.0 ‘a Geçiş Yapan Hikayesi

Suna, telekom sektöründe aynı şirkette uzun seneler uzmanlık ile başlayan kariyerini, önce yönetim daha sonra orta yönetim seviyesine kadar ilerletmiş.

Toplam 17 senelik iş deneyimine ve 10 senelik yöneticilik deneyimine sahip bir profesyonel.

Satınalma süreçleri konusunda uzman ve şirketinin dijital dönüşüm programlarında satın alma yönetimini, dijital dönüşüme geçirmiş, ekibinde 60 kişilik bir takımı gerek proje organizasyonunda, gerekse kendi fonksiyonel liderlik alanında yönetmiş, profesyonel kapasitesi ve iş yönetme becerileri oldukça yüksek bir profesyonel.

Şirketinin seçtiği yönetim havuzunda ve şirketi kendisini Fransa’ya bir üniversite programına göndererek, iş bilgisini, kısa ve etkili bir MBA programı ile geliştirmeye devam ediyor. Şirket bu şekilde Suna ortaya koyduğu başarılı performansını ödüllendiriyor.

Mini MBA’inden geldikten sonra, çalıştığı bölümde üst yöneticisi ile zaman zaman düştüğü fikir ayrılıkları, iş çatışmalarına ve ardından mobing’e dönüşüyor.

Aslında olan olay, şirket tarafından taktir edilmiş bir başarının, ortaya daha fazla değer üretmeye hazır ve motivasyonu yüksek bir profesyonelin, yöneticisi tarafından yavaş yavaş işten soğutulması ve bu şekilde üst yöneticisinin kendi koltuğunu aday bir profesyoneli oyundan düşürülmesi olarak tanımlayabiliriz.

Suna işten soğultulma sürecini çok ağır bir şekilde deneyimliyor. Kendisi mobinge maruz kaldığını ve mobing’in şiddetinin aşama aşama yöneticisi tarafından yükseltildiğini ifade ediyor.

Fikir ayrılıklarının, Suna’nın kazandığı özel MBA programı ve öğrendiklerinden kaynaklandığını ve öğrendiklerinin yanlış olduğunu söylemeye başlayan yöneticisi zaman içerisinde, Suna’nın ortaya koyduğu işi beğenmemeye, iş kalitesini eleştirmeye ve daha sonra, kendisini kanıtlamış yetenekleri üzerine kendisini topluluk içerisinde kendisini yerici konuşmalara maruz bıraktığını söylüyor.

Endişe ile  yönetim birleştiğinde çalışanlarına karşı yöneticiler kendi etki alanlarını koruyabilmek için egoları ile birleşen bir savunma mekanizması oluşturuyorlar ve çalışanlarına karşı saldırıya geçiyorlar. Bu saldırı çalışanı yıldırma konusunda gerçekleşiyor.

Bu durum aslında çok acı bir durum. Çok sayıda profesyonelin işini bırakmasına neden olan, onları hem duygusal olarak cezalandıran, hem de kazanç olarak cezalandıran bir yaklaşım. Suna’nın düştüğü duruma düşerseniz, artık bilin mobing bir suç ve bunu rapor ederseniz, bu duruma arkasını dönen herkes payına düşen cezayı alabiliyor. Bu konuya yönelik hukukta katı regülasyonların hazırlandığını biliyorum. Ne zaman hayata geçer göreceğiz.

Suna çok düz bir karakter, fikri ne ise zikri o. Bu şekilde kendisine ve çevresine dürüst olduğuna inanıyor ve işle rotasından çıkmaya başladığında, çalıştığı şirket ve yöneticisinden soğuduğunda, iş değiştirme sürecine girmek için hazırlıklara başlıyor.

Herkes gibi Suna’da yeni bir kariyere yelken açma sürecinde işe CV hazırlama ile başlayanlardan. Fakat hazırlama sürecinde karşılaştığı en büyük zorluk, 17 senelik profesyonel deneyimini CV’ye nasıl etkin bir şekilde aktaracağı konusunda oluşuyor.

Google’a sarılıyor, “cv hazırlama”, “ profesyonel cv hazırlama hizmeti” yazıyor. Araştırmalarını yaparken, Suna bloğumu keşfediyor ve destek için bana ulaşıyor.

 Suna’nın mesajından sonra kendisi İzmir’de ikamet ettiği için, telefon üzerinden kariyerine yönelik, kısa bir öngörüşme sağladık. Kendisine önerdiğim çalışma programını düşündü ve daha sonrasında kabul etti.

 Uzun seneler aynı iş yerinde çalışmak, iş piyasasına yönelik bir körlüğü beraberinde getiriyor. Suna’nın iş piyasasına yönelik, ne yapacağını, nasıl hazırlanacağını ve nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerekliliğine yönelik bilgileri eskiye dayalı ve neredeyse tamamıyla bugünün iş piyasası ile kıyaslandığı zaman geçersiz bilgilerdi.

 Aynı şirkette uzun seneler çalıştıktan sonra iş piyasasına erişim sağlamaya kalktığınızda, ister istemez iş arama sürecinizin ve o arama sürecine yönelik yapmanız gereken işlerin acemisi oluyorsunuz. İş piyasaları çok dinamik ve sürekli değişim halinde, seçimler, kur krizleri, yüksek faiz, konkordato ilan eden şirketler, her şirketi aslında temkinli hareket ettirtmeye zorluyor. Bu yüzden dinamikler bir sene öncesine kıyasla değişim gösteriyor.

 Uzun bir aradan sonra iş piyasasına erişim süreci, kişisel bir pazarlama kampanyası gibidir. Bu yüzden Suna’nın danışmanlık desteği olarak, koçluk modelinde Profesyonel CV’yi hazırlamayı önerdim ve bu çalışma kapsamında Suna’nın , öncelikle kariyer stratejisini diğer bir değiş ile iş piyasasında kendisini hızlı bir kazanım için deneyimlerinden yola çıkarak nasıl konumlandıracağını, buna yönelik Profesyonel CV’sini, Kariyer Hikayesini ve İş başvuru stratejisini hazırladıktan sonra, kendi hedef listesinde yer alan yaklaşık 1000 şirket ve headhunterları içeren bir kampanya başlattık. Adım adım, aşama aşama, hafta hafta, sonuçların gelişini gözlemledik.

 Böylece motivasyonu, kendisine olan inancı, morali katlanarak çoğaldı ve iş görüşmelerinde gösterdiği duruş ile işini bilimsel, stratejik ve etkili bir şekilde nasıl icra ettiğini anlattı, hissettirdi ve yeni işini kazandı.

 Bugün kariyerine eskisinden daha etkin bir rolde Genel Müdür yardımcısı olarak Endüstri 4.0 alanında devam ediyor.

 Telekom’dan Endüstri 4.0 ‘da nasıl geçiş yapılır? Bence sorunun cevabı danışanınızın hem kendisini hemde sizin danışanınızı doğru analiz etmesinden geçiyor. Daha sonra olasılıkları hesap ederek, azalan bir iş alanından, verimi yüksek bir iş alanına doğru ve farklı bir iş segmentine deneyimlerini kaldıraç etkisi ile kullanabileceğinizi ön görebilmekten geçiyor.

İlk başta bu ön görüyü oluşturmak kolay değildir. Fakat doğru bir danışmanlık, koçluk, deneyim ve fikir jimlastiği ile hızlı gerçekleşiyor.

 Sunayla yeni işinde, eski işinden kaynaklı çalıştığı yerinin ağır politikasından kaybettiğinden dolayı , kendisi ile devam çalışması olarak Organizational Political Coaching (Politik koçluk ) çalışmaları yürüterek, hem kendi kariyerinde daha önce benzer hataları tekrarlamamasını hemde organizasyon içerisinde güç kazanımını nasıl sağlayacağı üzerine devam ediyor.

Emre’nin Yüksek Teknoloji Üretim Liderliğinden İnşaat Sektöründeki Büyük Teknoloji Yatırımına Liderlik Geçişi 

Emre bir teknoloji direktörü ve kariyerinde 20 senesini geride bırakmış etkin bir direktör. Emre kişilik olarak şirket değiştirmeyi sevmeyen ve çalıştığı yere uzun zaman hizmet etmeyi seven bir profil.

Emre bankacılık ve ödeme sistemleri üzerine kamu ve özel sektör için kurumsal müşterilerine yönelik ödeme sistemi geliştiren bir bölümün başında yazılım ve Ar-Ge gurubunun liderliğini, daha sonra bankacılık kanalları yönetimini ve iştiraklerin ödeme sistemlerinin yönetimini gerçekleştiriyordu.

Daha önceki deneyimlerinde banka ve bankaların alt yapı projelerini geliştirmiş, managed services kapsamında ileri düzey deneyim kazanmış, Türkiye’den ilk servis ihracatını gerçekleştirmiş profesyonellerden biriydi.

Emre her ne kadar aynı şirkette çalışmayı sevse dahi, kendisini işe alan yöneticiden sonra, üst yönetimde yaşanan değişimlerden her zaman olumsuz olarak etkilenmiş ve yeni gelen üst yöneticisi ile uyum sağlamaya çalışsa dahi o kuvvetli sinerjiyi hiçbir zaman oluşturamamış bir profesyonel.

Bunun eksikliği kendisine teşekkür edilerek işten çıkartma olarak yansımış.

Emre, aynı döngüyü son işinde de yaşıyor ve yöneticisinin farklı bir yönetici ile yoluna devam etmek istemesinden dolayı şirket yönetimi ile anlaşarak işten ayrılıyor.

Emre işten ayrıldıktan sonra, kariyerinin ilerleyen evresinde benim ile bloğum üzerinden Profesyonel CV konusunda destek ihtiyacı için erişim sağladı.

Kariyerinde benzer çıkarma döngüsünü daha öncede yaşadığı için yüksek endişe seviyesine sahipti. Gelecek endişesi, kendisini bir an önce iş bulmam lazım yönünde harekete geçiriyordu.

İş CV hazırlamaya geldiğinde, işin içerisinden çıkamamıştı. Ne yazacaktı, ne anlatacaktı? Benim ile tanıştıktan sonra söylediği ” Can Hocam o kadar çok bilgi var ki, bunlardan hangisi benim için iş piyasasına yönelik geçerlidir ? hangisi doğrudur bilemiyordum, İnternetten araştıyordum, danışmanlara soruyordum, hepsi ayrı bir telden çalıyordu kafam daha çok karışıyordu ve kendim için daha fazla endişelenmeye başlamıştım.” derken biz Emre ile tanıştık,

 Emre ile yapacağımız çalışmayı sadece CV çalışmasından çıkartmak gerekiyordu, bunu kendisi de biliyordu fakat biran önce iş bulmam endişesi de önündeki en büyük engeliydi. Ben kendisine Profesyonel CV hazırlamada koçluk modelini tavsiye ettim. Kendisi danışmanlık modelini tercih etti.

 Profesyonel CV hazırlamaya yönelik danışmanlık modeli oldukça etkili 4 saatlik bir çalışmadır. Sadece ilgi alanı ve odağı Profesyonel CV’dir ve danışmanlıktaki amaç, danışanın çok hızlı CV üretme ihtiyacını karşılamaktır.

 Danışmanlık çalışması Emre için ilham verici oldu. Profesyonel CV hazırlama çalışmalarında her danışan, ister uzmanlık, fonksiyonel yönetim, yeni yönetici veya üst yönetici olsun, yaşadığı en büyük zorluk ve sıkıntı, çalıştığı yerde ürettiği veya oluşturduğu iş değerini a) tanımlayamamak b) somutlaştıramamak c) nasıl gerçekleştirdiğini anlatamamaktır.

 Profesyonel CV modelini bir sistem ve metod üzerinden aşamalı olarak ve karşılıklı yorumlama ile ortaya çıkartırız. Bu şekilde Emre’nin geçmiş ve geleceğine yönelik kariyerinin tüm aşamalarını danışmanlık kapsamı içerisinde çalıştık ve birlikte yorumladık.

 Emre’nin çalışma ile kendisine olan güveni çok yükseldi. Çalışmayı bitirdiğimizde , Profesyonel CV tamamlandığında. “Şimdi ne yapacağız”diye sordu. Bu sıklıkla karşılaştığım durumlardan birisidir. Danışanlar önce Profesyonel CV için gelirler fakat ihtiyaçları aslında bütünsel ve uçtan uca bir destek ve çözümdür. Bu yüzden çalıştığı programı bir üst programa yükselttik, ve iş başvuru stratejsini, pozisyon hedeflemelerini, head hunter iletişim stratejisini adım adım uygulayarak, kampanyasını hayata geçirdik.

 Emre bugün Türkiye’nin sayılı şirketlerinden birisinde teknolojiden sorumlu direktör olarak devam ediyor. 45 M USD ‘lik bir altyapı yatırımının planlayıcısı ve uygulayıcılarından birisi. Geçmiş deneyimlerini ve bilgisini otoyol teknoloji ve alt yapısında bir araya getirdi ve kendine olan güveni ile 2. görüşmede işi aldı.

 Danışana mekanik bir süreçten ziyade daha yüksek empati ile danışanın ihtiyacını, nasıl bir yerden yakalarım ve onu kaldıraç etkisi ile sonuca sürüklerim yaklaşımı desteğin olmazsa olmazını oluşturuyor.

 Bu yüzden CV işi her ne kadar CV yazım işi dahi görünse veya algılansa dahi CV yazımı, sen anlat ben yazayım modunda arzuhalci işi değildir. Danışanınız için sürecin önünü arkasını görebilmeniz gerekiyor.

Her kariyer hikayesi birbirinden farklıdır ve aslında özeldir. Özel olan, kişinin potansiyelini net bir şekilde görebilmek, ortaya çıkartabilmek ve bunu Profesyonel CV ile ürünleştirebilmektir.

Profesyonel CV bir kariyer hikayesinin özetidir. Nereden kendinizi anlatmaya başlayacağınızı ve ne anlatmanız gerektiğini formüle eder. Size sınırlarınızı belirtir. Diğer türlü profesyoneller katılım sağladıkları mülakatlarda çok, çok konuştukları için başarısız olabiliyorlar kendilerini çok kolayca köşeye sıkıştırtabiliyorlar.

Kariyer danışmanlığının en sevdiğim ve sanırım beni bağlayan özelliklerinden birisi dokunduğunuz kariyer özelinde yüksek fayda yaratma eylemini harekete geçiriyorsunuz.

SİNEM’İN SATIŞ YÖNETİMİNDEN, ULUSLAR ARASI SATIŞ YÖNETİMİNE GEÇİŞ PROJESİ

Sinem teknoloji sektöründe çalışan çok başarılı bir satış yöneticisi.

Hırslı ve çok çalışkan, yöneticiliğe erken yaşta ulaşmış ve her sene iş hedeflerini tuttururken ekibini de o yaş gurubunda alışık olmadığım bir şekilde motive ederek, kendi yönetimini ve liderliğini hem çok deneyim ve tecrübeli müşterilerine kabul ettirmiş hem de şirket içerisinde yönetici olarak büyük desteği arkasına almış bir profesyonel.

Yöneticiliğe kariyerinin ilk 7 senesinde ulaşmış, ilk 7 senesi içerisinde 3 iş değiştirmiş ve 5 senedir yöneticilik yapıyor. Toplam 12 senelik kariyer deneyimi ve 4 şirket deneyimi mevcut.

Kendi yorumu ile” Piyasalar gerçekten bozukken dahi ben çok yoğun efor ve ekibime kendimden vererek motive ederek, öğrenerek ve öğrendiğimi paylaşarak sonuç elde ettim ve istenilen başarıyı her zaman gerçekleştirdim.”

Profesyonellik ölçüsünü etkin kullanarak sonuca ulaşan genç yöneticilerden.

Sinem tam Gurup yöneticiliği için atanmayı beklerken, dışarıdan bir yöneticinin gelmesi ile, moral bozukluğu içerisine girmiş. Yöneticisi ile tanıştığında, eski serbest çalışma alanını bulamayacağını anlamış, çalışmaya devam etmiş fakat her gün daha çok mikro yönetimin içerisine çekildiğinden bu durumu kabullenememiş.

“Tarzlarımız uymadı bende ayrılma kararı aldım”.

Kendi araştırmalarına dayanarak CV hazırladım ve iş başvurularında bulundum. Görüşmelere gittim. Fakat bir türlü istediğim şirketlerden görüşmelere davet alamadım.” Bende nispeten kendime yakıştırdığım bir şirketi seçtim ve çalışmaya başladım.”

Sinem Yeni şirkette onca verilmiş söze karşılık, 2 ay içerisinde verilen sözlerin hiç birinin tutulmamasından kaynaklı yeni bir ayrılık daha yaşıyor.

Sinem iki kısa ayrılığın ardından moralini kaybediyor ve kariyeri için endişelenmeye başlıyor. Bu sırada neden kendi istediği şirketler tarafından görüşmeye davet edilmediğini anlamaya çalışıyor?

 Internet üzerinden araştırma yaparken yolu benim bloğumla kesişiyor, okuyor, okuduklarından etkileniyor ve bloğuma mesaj bırakarak iletişime geçiyor.  Bu şekilde Sinem ile tanıştık. CV’im ile neden istediğim şirketlerden istediğim başarıyı elde edemiyorum? Sorusunun cevabını aslında hazırladığı CV’de yatıyordu.

 Kurumsal, Uluslar arası ve bir marka değeri olan şirketlerin yönetim seviyesi ilanlarına alakalı veya az alakalı 1500 iş başvurusunun gerçekleştiğini düşünün. Kim o kadar CV’yi inceleyecek ve arasından doğru CV’leri kısa liste yaparak, geri kalanlarına teşekkür ederek iş yapacak. Bu neredeyse şirketler için imkansız. Ciddi bir şirkette ve pazar
algısı yüksek bir şirkete iş başvurusu inanılmaz ölçülerde gerçekleşiyor. Başvurular hem o pozisyona aday, bir üst pozisyondan kendine imkan bulamayan, uygun olmayan fakat şansını deneyen, o pozisyonda görev yapan, Avrupa’da veya Amerika’da aradığını bulamayan ve Türkiye’de iş fırsatı arayan profesyoneller ve liste bu şekilde çoğalarak devam ediyor.

 Bu yüzden CV değerlendirmeleri, uluslararası şirketlerde veya Türk menşeili fakat uluslararası niteliğe ulaşmış şirketlerde veya kurumsal şirketlerde, ATS (Applicant Tracking Systems) tarafından gerçekleşiyor. ATS dinamiklerini bilmiyorsanız, hazırlandığınız her CV aslında hedef pozisyonlarınıza yönelik generic CV veya Standart CV özelliğini geçemeyeceği için, CV ‘nizin ayırt edici özelliği kalmaz.

 Sinem’in CV’sinde ki problemi generic CV’ye sahip olması ve toplam kendi profesyonelliğini ve başarılarını 450 kelimede yorumlamasından kaynaklanıyordu. 12 senelik deneyimi 450 kelimede yorumlamaya çalışırsanız CV’nizde bunun sonucu istediğiniz şekilde gerçekleşmez. 12 senelik yönetim seviyesinde bir profesyonelin ortalama kelime kapasitesi minumumda 850-900 civarında olmalıdır. Bu şekilde hedeflenen pozisyona yönelik anhtar kelime ve anahtar kelime derinliği oluşturulmuş olur. Bunun yanında kişisel performans ve başarıyı yorumlama sürecinde karşı tarafa aktarılacak bir iletişim derinliği yaratılmış olunur.

 Sinem ile yaptığımız Profesyonel CV çalışması, onun teknik problemleri aşmasını sağladı. CV’si Profesyonel CV’ye dönüştü ve beklediği başarıyı kısa zamanda elde etti. Bugün Sinem Kıdemli Yönetici pozisyonunda uluslar arası bir şirkette, Key Account Management grubunu ve 50 M USD’lik senelik ciroyu Türkiye ve Ortadoğu satış ve pazarlama sorumlusu olarak yönetiyor. Aynı sektörde kalması ve uluslar arası bir sorumluluğa geçişinden devam çalışması olarak, bir sonraki kariyer aşamasına direktörlüğe uluslar arası bir şirkette ve yurt dışında iş fırsatı yakalaması için çalışmalarını koçluk kapsamında ” ortaya çıkarması gereken başarı hikayelerine yönelik ve gerçek sonuçlara yönelik” yönlendiriyoruz, şirkete katma değeri yüksek projeleri tanımlıyoruz ve ekibi ile birlikte sonuç almaya yönelik çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Kariyer danışmanlığı, aynı zamanda executiye veya yönetici koçluğunuda bünyesinde barındırır. Bir danışanınızın kariyerinde bir sonraki aşamaya geçişi için gerekli kişisel bilgi, alt yapı hazırlığını, kazanımlarını projelendirerek, şirkete nasıl değer katabileceğini önceden tanımlamak büyük bir güçtür.

Kariyer danışmanlığı, aynı zamanda executiye veya yönetici koçluğunuda bünyesinde barındırır. Bir danışanınızın kariyerinde bir sonraki aşamaya geçişi için gerekli kişisel bilgi, alt yapı hazırlığını, kazanımlarını projelendirerek, şirkete nasıl değer katabileceğini önceden tanımlamak büyük bir güçtür.

Danışanınızın mülakat koltuğuna oturduğunda bir sonraki rol için gerekli olan iletişim ve iş lisanını nasıl kullanacağını öğrenmesi başarının iletişim altyapısını oluşturuyor.

BENGİ Lojistik ve Operasyon Direktörlüğünden önce Genel Müdürlüğe ardından MEA Direktörlüğüne Yükseliyor.

Bengi’nin geçmişi Fabrika Otomasyon ve Otomasyon sistemlerinin bakımına dayanıyor. Eskiden kuvvetli bir holdingin İlaç üretim fabrikasında, ilaç üretim otomasyon ve sistemlerinde teknik bakım mühendisi olarak çalışmaya başlayarak kariyer yolculuğuna start veriyor.

Bengi kariyerinin ilerleyen senelerinde Türkiye’de henüz yavaş yavaş gelişmeye başlayan bir makine otomasyon şirketinde lojistik uzmanı olarak çalışmaya başlıyor.

Aynı şirket içerisinde zamanla Operasyon Direktörlüğüne kadar yükseliyor. Şirketin genel müdüründen sonra geçmişine hakim en etkili profesyonellerden birisi oluyor. Şirkette 16. Senesini doldurduğunda işler değişmeye başlıyor. Genel Müdürü işten ayrılıyor ve yerine İngiliz bir genel müdür atanıyor.

Benginin arası yeni genel müdür ile gayet uyumlu ilerliyor fakat İngiliz genel müdürün hedefi ve ilgi alanı, uluslar arası stratejiye uyumlu bir şirket oluşturmak ve bu yüzden yeni genel müdür sadece satış ve pazarlama ile ilgileniyor. İngiliz genel müdür şirketteki ikinci senesinde, finansal yıl kapanışında yeni bir göreve atanacağını ekibi ile paylaşıyor ve yeni genel müdürün şirket içerisinden seçileceğini belirtiyor. Şirket içerisinden 3 aday ben genel müdürün olmak istiyorum diyor fakat Bengi katılmıyor bu yarışa, neden katılmadığını sorduğumda, İngiliz genel müdürün kendisinin back office işlerinde uzmanlaştığını dolayısı ile satıştan uzak olduğunu ve satış ekiplerini motive edemeyeceğini söylediği için katılmıyor ve şirket kendisini değerlendirmediği için ayrılma kararı alıyor.

 Bengi ile yollarımız bu şekilde kesişti. Bengi bana bloğumdan ulaştı. Profesyonel CV hazırlamaya yönelik bana mesaj bıraktı. Bengi CV hazırlamak istiyordu. Bunu bir uzmanla yaparak, aynı zamanda kendi kariyer opsiyonlarını değerlendirmek istiyordu.

 Bengi ile konuştuğumuzda, görünüşü kendisinden çok emin ve ne istediğini bilen bir profil ortaya koyuyordu.

 Bengi ile çalışmaya başladık. Başarılı bir şekilde profesyonel CV’sini hazırladık. Kendisinde çok fazla değer olduğu için ve zaman içerisinde şirketin sürekli bir büyüme yolculuğunda şirkete katkı sağladığı için, çok fazla katma değeri yüksek malzemesi vardı. Bu malzemeleri parçalarına ayırarak etkin bir şekilde interaktif olarak bir araya getirdik. 22 sayfalık profesyonel bir içeriği, 2 sayfalık bir içeriğe indirgedik.

 Çok özel bir CV’si olmasına rağmen, içten içe şirkete bağlılığı var ve şirketten ayrılmak istemiyor fakat yüksek sadakati kendisine yenilmişlik hissi veriyordu ve şirketinden kopacağı için mutsuzdu.

 Bengiyle açık bir konuşma yaptık. Kendisine şirket içerisindeki rekabete katılması gerektiğini ve bu rekabette kaybedene kadar da piyasada iş aramaması gerektiğini söyledim. Eğer şimdi geri çekilip, kaybetmeden aslında kaybetmişliği kabullenirse kariyerini bir daha toparlama şansının farklı şirketlerde olamayacağını söylerek, kendisi ile OPC dediğimiz, Organizational Political Coaching çalışmasına girdik.

 Birinci amacımız, önce İngiliz Genel Müdürü köşeye beklenmedik bir şekilde sıkıştırarak Genel Müdürlük yarışında kendisinde olacağı bir seviyeye gelemek ve ikinci hamle hazırlanarak ve gerekli tüm eforu vererek Genel Müdürlük yarışına ortak olmaktı. Eğer bir profesyonel kendisi için yolun sonuna geldiğine inanıyorsa çalıştığı şirkette o zaman kaybedecek bir şey kalmamıştır.

 OPC koçluğunda oyun kurucu olursunuz, o an için etki alanında en zayıf noktaya hedef alıp oyunu lehinize adım adım çevirmeye başlarsınız. Bengi ile zayıf atak noktalarını tespit ettik o bana bütün verileri ve genel müdürünün davranış modelini paylaştı, bende Bengi ile saldırı noktalarını tespit ettim. En zayıf nokta şirkette, büyüyen şirket iş hacmini destekleyebilecek kaynakların azlığıydı ve işin büyük bir bölümünü Bengi kendi bilgisi dahilinde gerçekleştiriyordu. Bir nevi işleri otomatiğe bağlamıştı. Dolayısı ile şirket işlerin en yoğun aşamasında Bengi’yi kaybederse büyük bir kayıp yaşayacağı kesindi. Bengiyi değerlendirmeye almak istemeyen İngiliz genel müdürün, aslında bu konuda hiçbir şansı yoktu.

 Bengi ile iletişimi nasıl kuracağını, neden ayrılmak istediğini ve ne zaman ayrılacağını, genel müdür ile iletişimde beklentilerinin ne olduğunu ve buna karşılık hiçbir destek alamadığını açık bir şekilde konuşması gerekiyordu. Bengi daha önce baş kaldırmamıştı, organizasyonun söz dinleyen ve iyi iş yapan ve bunun karşılığında aferinleri alan iyi bir yöneticiydi. Fakat eğer bu oyuna katılmazsa ve genel müdürlüğü deneyimlemez ise onun yerine 32 yaşında genç bir profesyonel şirketin başına geçecekti ve kim bilir kendi kariyeri nasıl olacaktı?

 Bengi üzerine düşen görevleri bu koçluk çalışmasında adım adım uyguladı. Politik koçluk doğru zamanda doğru hamleleri ve iş birlikteliklerini ortaya çıkartma sanatıdır. Doğru zamanda doğru hamle ile oyunun akışını değiştirirsiniz bir anda. OPC’nin etki gücü çok yüksektir. Ve tahmin edin Bengi genel müdür oldu. 2 senedir şirketin hem genel müdürü hemde en son başarısından dolayı kendisini MENA bölgesinin direktörlüğüne atadılar. Bugün o şirketin lordlar kamasında etki gücü çok yüksek bir profesyonel olarak çalışıyor.
 Bana her zaman şunu söylüyor, eğer seni dinleyip OPC koçluğuna başlamasaydık. Ben bugün burada asla olamazdım. Belli oranda kısmet belli oranda şans ve belli oranda Can Büyükalkan ile çalışmak farkı

Profesyonel CV hazırlama süreci ile Standart CV hazırlama süreci birbirinden farklıdır.  Profesyonel CV ‘ye yukarıdaki bakış açısı ile ihtiyacınız olduğuna inanıyorsanız, kariyerinizde değişim rüzgarları esmeye başladıysa, buyurun aşağıdaki formu doldurun.

Bir Cevap Yazın